Německý ministr Christian Lindner je dlouhodobým zastáncem volného trhu a rozpočtové odpovědnosti. I proto ve svém osmnáctistránkovém dokumentu píše, že zastává cestu redukce daňové zátěže a omezení dotací. Lindner navíc volá po zastavení nových regulací a po omezení přísných klimatických cílů, které vnímá jako příliš ambiciózní a pro německou ekonomiku zatěžující, píše agentura Reuters.
Německá krize dopadla i na gastronomii. Berlínské restauranty bojují o přežití |
Christian Lindner navíc navrhuje okamžité zrušení takzvané solidarity surcharge, což je německá přirážka k dani z příjmu a korporátní dani ve výši 5,5 procenta, ke které tehdejší německá vláda přistoupila po sjednocení Německa v roce 1991. Původně se totiž počítalo s tím, že půjde o dočasný krok na podporu financování vysokých výdajů souvisejících s ekonomickým rozvojem východních spolkových zemí. I zrušení tohoto opatření se v Německu debatuje již dlouhé roky, ale stále k němu nedošlo.
Přežije současná německá vláda?
Názorové střety v současné německé koalici rozproudily vášnivou debatu o tom, jestli spolková vláda, kterou tvoří Sociálnědemokratická strany (SPD), Zelení a Svobodná demokratická strana (FDP), může dokončit současné volební období. Plán spolkového ministra financí Christiana Lindnera přichází asi týden poté, co německý ministr Robert Habeck ze Zelených představil svůj vlastní investiční plán v hodnotě několika miliard eur na podporu a oživení největší unijní ekonomiky.
Na rozdíl od Lindnera, který je zastáncem škrtů, Habeck podporuje masivní investice a zvolnění rozpočtových pravidel. Pokud by se plán Roberta Habecka realizoval, velmi pravděpodobně by skokově vzrostlo německé dluhové zatížení.
Poprvé za pět měsíců. Podle Ifo se v Německu zlepšila podnikatelská nálada |
Koaliční subjekty ale Lindnerův plán rozčilil. Vyzvali jej, aby se místo prosazování nových návrhů zaměřil na skutečně fungující řešení. „Potřebujeme ministra financí, který svou práci dělá dobře. Potřebujeme odborníka, který zalepí miliardové díry v rozpočtu,“ rozčíleně okomentovala situaci německá členka Zelených Katharine Drogeová.
Lindner chce jít cestou redukce dotací
Lindner je tvrdým zastáncem rozpočtové kázně, se kterou souvisí i redukce státních dotací, a to včetně 10 miliard eur (asi 250 miliard korun) pro pozastavený projekt společnosti Intel na výrobu polovodičů na německém území. Chce zastavit příjímání nových klimatických předpisů a celkový obrat německého kurzu ve smyslu přijímání nových klimatických iniciativ.
Německá recese brzdí Česko, vyhlídky hospodářství nejsou optimistické |
Před pár týdny německá vláda zhoršila výhled vývoje ekonomiky pro letošní rok. Místo slabého růstu nově čeká pokles HDP o 0,2 procenta. Slabá kondice hlavního obchodního partnera dopadne i na Česko. Pro tuzemské hospodářství to podle ekonomů bude znamenat zpomalení růstu o několik desetin procentních bodů.
Současnou německou hospodářskou politiku před nedávnem ostře zkritizoval i šéf tamější burzy Theodor Weimer. Varoval především před postupně se zhoršující globální pověstí země, upozornil na nedozírné dopady takového vývoje. Zemi přitom tvrdě označil za ekonomické vetešnictví. Německo je podle něj na cestě stát se rozvojovou zemí.