Zejména díky levnému ruskému zemnímu plynu byla výroba v Německu před vypuknutím války na Ukrajině v globálním kontextu velmi levná. To se ale po roce 2022 začalo rychle měnit a tamní podniky od té doby bijí na poplach. Nová koalice si problémy německého průmyslu uvědomuje a pracuje na změnách, píše deník Deutsche Welle. Plány ale mají i své kritiky, a to zejména mezi klimatology.
Nejsou to jen auta. Čína ekonomicky drtí Německo i v dalších odvětvích![]() |
Podle údajů německého think-tanku Ifo platily německé podniky v roce 2023 za odběr jedné kilowatthodiny přibližně 20 eurocentů. Ve stejnou chvíli ale v Číně hradily jen 8 centů a ve Spojených státech dokonce jen sedm.
Ve hře je redukce daně z elektrické energie
Vysoké ceny energií nutí německé firmy, aby náklady přenášely na své odběratele. I proto řada německých podniky přistoupila z ekologického pohledu k zoufalým krokům. Odkládají investice do ekologizace provozu a stále pracují hlavně s fosilními palivy.
Mezi ně se řadí i slévárna Lössnitz ve východním Německu. Její ředitel Max Jankowsky pro portál DW uvedl, že kvůli vysokým cenám energií stále nemůže přejít z uhlí na mnohem ekologičtější elektrickou tavicí pec. Volá proto i po dotacích, které by se podle něj měly výrazněji vztahovat na malé a střední podniky.
Jak se žije v Gelsenkirchenu. Průmyslové město je symbol potíží Německa![]() |
Podle posledních informací Berlín momentálně pracuje na snížení daně z elektřiny na nejnižší úroveň, kterou povolují předpisy Evropské unie. Počítá se také s redukcí poplatků, které souvisí s distribucí energií. I díky tomu by německé firmy mohly za odběr jedné kilowatthodiny platit už brzy až o 5 centů méně.
Obnovitelné zdroje rychleji
Kromě toho kancléř Merz se svými kolegy pracuje na rozšíření kompenzačního programu pro podniky, které zatěžují emisní povolenky. Odborníci říkají, že tento krok pozitivně pocítí hlavně spotřebitelé ve svých peněženkách.
Kritici ale říkají, že aktuální plány odporují vizi, která souvisí s výraznějším využíváním obnovitelných zdrojů v německé praxi. „Plošné snížení cen elektřiny je v rozporu se systémem postaveným na obnovitelných zdrojích. Potřebujeme zvyšovat motivaci ke skladování energií a flexibilitě, a nikoliv k plýtvání,“ upozorňuje Swantje Fiedlerová z think-tanku Forum pro ekologicko-sociální tržní hospodářství.
Fiedlerová je proto přesvědčena o tom, že Německo má pracovat na rychlejším zavádění obnovitelných zdrojů v praxi, což podle ní ceny energií z dlouhodobého pohledu sníží.
Jsme v hluboké krizi, říká šéf Svazu německého průmyslu. Očekává snížení HDP![]() |
Podobný názor má také Leonhard Probst z Fraunhoferova institutu v německém Pfinztalu. „Levná elektřina může snížit motivaci německých firem ke zvyšování efektivity,“ doplňuje. Probst ale na druhé straně také dodává, že právě levnější cena elektrické energie může mnohé německé firmy motivovat k elektrifikaci průmyslových procesů, což z dlouhodobého pohledu může na životní prostředí působit pozitivně.
Hovoří se i o cenových stropech
Němečtí politici zároveň zmiňují, že energeticky náročné společnosti by se mohly dočkat i dalších úlev. Zatím ale není jasné, o jaká konkrétní opatření by mohlo jít. Zmiňuje se zejména stanovení stropu na velkoobchodní ceny elektřiny.
V této souvislosti ale někteří odborníci varují, že umělé snižování cen elektrické energie by se mohlo proti německým firmám vymstít. Pokud totiž bude elektřiny v Německu nedostatek a bude se prodávat levně, riskuje Německo ohrožení stability celého energetického trhu.
Německá snaha navíc může narážet i na právní překážky. Analytik Sebastian Bolay z Hospodářské a průmyslové komory DIHK upozorňuje, že zastropování cen by mohlo narazit na pravidla EU o státní pomoci, uzavírá Deutsche Welle.