Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Poplatky za vysokou školu: V USA půl milionu, v Dánsku ani korunu

V USA mohou studenti prestižní veřejné školy zaplatit v přepočtu až skoro půl milionu korun ročně. Dánové naopak dostanou během studia příspěvky na stravu až 20 tisíc korun měsíčně. Jak si proti sobě stojí univerzity z různých koutů světa, zveřejnil server CNBC.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P18a14u14l 21J18a28r89o13s

19. 7. 2017 13:06

Investice statu do studia se vyplati,pokud studenti neodejdou,po ukonceni skoly pracovat do zahranici,nebo pro cizi firmy...CR je tech vyhozenych investic do studii prikladem.:-/

0 0
možnosti

A co Plzeň ta není v TOP TEN? ;-D

0 0
možnosti

Na právnické fakultě to pro obyčejné studenty zas tak zadarmo nebylo. Syn tam chodil tak vím o čem mluvím. I když asi snazší než v Praze. Ale pak byla jiná kategorie - politici, modelky ...

0 0
možnosti

Clanek jak z Rudeho prava :-/ Studium v nekterych zemich neni zdarma ! Je placene z penez ostatnich danovych piplatniku ! To jsou jenom neomarxisticke reci, ze je neco zdarma !

0 1
možnosti

Představa, že studium u nás nic nestojí je iluzorní. Já jsem vychoval dva vysokoškoláky. Sice za studium se oficiálně nic neplatí, ale výdajů je i tak dost. Ubytování a stravování v cizím městě, dojíždění, MHD, učebnice a skripta, různé poplatky na kurzy, zápisy atd. Znám spoustu rodin, kde to prostě z finančních důvodů nevyšlo. Zavedením školného, které navíc není v době ekonomického růstu a takřka přebytkového rozpočtu ekonomicky zdůvodnitelné se jen vytváří další překážka ke studiu ze slabších sociálních vrstev. Tím se logicky snižuje množství potenciálních vysokoškoláků a jejich výběr.

A tady je to jádro pudla. Těch případů, kdy rodiče protekčních spratků upláceli učitele a profesory se tisíce a jako červená nit se táhne od Rakousko Uherska, přes první republiku, komunisty až po dnešní dobu. A o to jde - nejlepší by pro tyto skupinu lidí bylo těm mazánkům nějaký hezký titul koupit !! To to pak ty znalosti absolventů českých soukromých vysokých škol stojí fakt za to.

Také podobné články jsou vlastně zase jenom důkazem zkorumpovanosti novinářů, jedná se o korupčními penězi placenou reklamu soukromých vysokých škol.

Na závěr chci jen říci, že na veřejných technických vysokých školách je míst stále dost a stačí jen umět velmi dobře matematiku, fyziku, informatiku a zvládnout opravdu těžké učení. Klidně si to můžete sami zkusit. Ale vystudovat strojní nebo elektrotechnickou fakultu na ČVUT nebo VUT není lehké a závistivci jsou na to často jen hloupí nebo líní.

2 0
možnosti

Umístění na 170.místě a dál je ostuda.

Kvalitu je ale potřeba zaplatit. Byla bych pro zavedení školného a systém prospěchových stipendií.

4 1
možnosti

To by vedlo jenom k tomu, že by si chudí lidé školu nemohli dovolit. Jasně, "chytrejm" by se to vrátilo stipendiem, ale k tomu, abyste na prestižní český univerzitě dosáhla na prospěchový stipendium musíte škole věnovat strašně moc času a rozhodně nemáte čas na nějaký brigády. Z čeho pak ti studenti maj žít?

0 0
možnosti

Myslim, the autori článku ve snaze udělat Ameriku více extrémní priklad mnoho faktu opomijeji. Napr., ze vetsina universit v USA poskytuje ruzna stipendia. Na těch nejdražších školách az 75% studentů ma nějaké stipendium a jen ti nejbohatší platí plnou cenu. Nektere soukrome skoly (třeba Harvard) maji tak obrovský "endowment", ze proste chtějí jen ty nejlepší studenty světa a klidně jim cele studium zaplatí takže si nemusí brát půjčku. Navic státní university v USA (každy stát ma svůj vlastní systém universit, které jsou velmi levné pro občany státu s mistnimi platy) z nichž mnohé jsou na špičkové úrovni a ve vybraných oborech konkurují Harvardu i MIT (napr. UC system v Kalifornii, UMASS systém Massachusetts, U Wisconsin, atd). A pak existuje i systém veřejných škol "community college", kde si lze udělat velmi levné bakaláře při praci nebo jen část (tzv Associate Degree) a pak přestoupit do dražší university a pokračovat studium a tím usetrit. Některé státy už experimentuji s poskytováním "veřejných college" úplně zdarma. Takže tak extrémní kapitálismus ve vzdělávání to v USA taky není. Stejně tak autoři již nezmiňují, ze třeba i v Dánsku vláda hradí pouze 5 let studia (takže chcete-lí změnit obor nebo udělat další vysokou či prodloužit projekt v laboratori mate smůlu). Napr doktoráty ve vědách a medicíně trvají v Evropě mnohem kratší dobu (protoze jsou hrazené státem) a studenti vyprodukuji originálního vyzkumu mnohem méně, protoze maji méně času apod. To, ze u nas jde lékař ze střední školy přímo na medicínu v USA vůbec neexistuje. Ve Švýcarsku ma zase universitu zdarma jen horních 20% studentů (kteří prošli specifickými testy, na které se můžou draze připravit v různých soukromých přípravkach apod.). Takže ono to s tím vzděláním "zdarma" pro všechny v Evropě není zase tak zhave, jak to vypadá. Navíc vysoké školy v kontinentální Evropě a to i v Německu a Francii nikdy nedosáhly na úroveň těch mezinárodních špiček v USA a Británii. Nejedna se jen o znalosti student

4 0
možnosti

Ty "mezinarodni spicky" trochu souvisi s tim kdo ty zebricky vytvari a v jakem jazyce se v dane zemi hovori.

0 0
možnosti

Pred mesicem jsem dokoncil dva semestry na Kansas State University. Studoval jsem Electrical Engineering a dva semestry vcetne skolniho ubytovani a jidla staly $33000 (750 000 Czk). Nutno dodat, ze ta castka je "in state" skolne - tj. nekdo, kdo neni z Kansasu, plati mnohem vic. Ja z Kansasu nejsem, ale mel jsem to takto "domluvene".

K-State se radi v engineeringu k lepsimu prumeru, na nejakych "lepsich" univerzitach a v drazsich statech (Kansas je jeden z nejlevnejsich) skolne je mnohem vyssi.

Suma skolneho ma hodne promenych - napr. pocet kreditu, obor, prospech, atd. atd. "Pul milionu" na rok stoji bud "soft" obory nebo levne skoly - college.

0 0
možnosti

U nás by student takovou půjčku splácel hodně dlouho - 5/6* 750 000 + úroky cca víc než 4,5 milionu rozdíl oproti tomu, kdo nestuduje. Kdyby chtěl návratnost "investice" do 10 let, tak musí vydělávat o 38 000 Kč měsíčně víc než středoškolák. V USA to asi problém nebude, když to studujete.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Ruské tankery mohou způsobit ekologickou katastrofu, varuje švédský ministr

18. dubna 2024

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström varuje před ekologickou katastrofou, ke které by mohlo...

Google propustil 28 zaměstnanců, kteří stávkovali kvůli smlouvě s Izraelem

18. dubna 2024  19:30

Společnost Google propustila 28 zaměstnanců, kteří protestovali proti smlouvě, kterou firma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!