Nejdřív ostrý guláš, teď sladké tokajské. Maďaři tvrdí, že na tom nejsou tak zle

  1:03aktualizováno  1:03
Maďarsko servíruje investorům během pár dnů hodně odlišné menu. Ještě v pátek strašili jeho představitelé druhým Řeckem, v sobotu už uklidňovali, že to vlastně není se stavem státních financí tak špatné. A podle Evropské komise je Budapešť "na cestě k oživení".

Premiér Maďarska Viktor Orbán | foto: AP

Trhy v sobotu začal uklidňovat maďarský státní tajemník Mihály Varga, který představil výsledky zkoumání stavu ekonomiky a rozpočtu po nástupu nové vlády pravého středu.

A přidali se k němu hned zástupci Evropské unie: podle evropského komisaře pro měnu a ekonomiku Olliho Rehna byla některá vyjádření z konce týdne "přehnaná" a "nešťastná".

"Jakékoli srovnání se zeměmi, které jsou na tom špatně, je nešťastné," dodal Varga. Podle něj zemi rozhodně nehrozí státní bankrot. "Musím říci, že situace je konsolidovaná a plánovaný deficit 3,8 % HDP je dosažitelný, ačkoli pro jeho dosažení musí vláda učinit další opatření," řekl státní tajemník.

Strašení Řeckem

Analytici vidí v původních tvrdých výrocích o stavu maďarské ekonomiky především politiku. Podle nich přirovnání k Řecku mělo obyvatelům země vysvětlit nutnost dalších škrtů, které sami razantně pocítí.

Ještě v pátek přitom zástupci Maďarska říkali něco úplně jiného. Mluvčí premiéra Viktora Orbána Peter Szijjarto v pátek přiznal, že maďarská ekonomika je ve velmi špatné situaci. Předchozí vláda podle něho manipulovala s čísly a lhala o skutečném stavu ekonomiky. Místopředseda vládní strany Fidész Lájos Kosa už ve čtvrtek řekl, že Maďarsko má malou šanci, aby neskončilo jako Řecko.

Analytiky rozdílná vyjádření během několika dnů překvapila. "Fidesz si dal vlastní gól," řekl agentuře Bloomberg ekonom David Nemeth z ING Bank.

O špatném stavu ekonomiky informoval přitom i sám státní tajemník Varga. Ten minulý týden řekl, že zatímco výdaje jsou podhodnocené, daňové příjmy jsou v rozpočtu naopak výrazně nadhodnocené. V účetnictví se podle něho objevují různé triky a závažné nepravdy, zejména co se týče hospodaření státních podniků.

Potíže s rozpočtem odhadovala už v dubnu v rozhovoru pro MF DNES europoslankyně Enikö Györiová. "V rozpočtu jsou určitě skryté bomby. Nynější vláda jen oddálila některé platby a skrývá dluhy státních podniků," řekla tehdy Györiová.

Padající forint strhl euro i korunu

Maďarské výroky vyvolaly minulý týden v pátek na světových trzích vlnu velkých pádů. Kurz forintu prudce klesl, což strhlo dolů i další evropské měny včetně české koruny i eura. Padaly ceny maďarských akcií a dluhopisů a obavy z vývoje v Maďarsku se odrazily i na světových burzách.

Podle Olliho Rehna udělalo Maďarsko velký pokrok v konsolidaci veřejných financí. "Maďarská ekonomika je teď na cestě k oživení... Jakékoli řeči o fiskální nebo dluhové insolvenci v Maďarsku jsou proto vysoce přehnané," řekl Rehn novinářům v závěru dvoudenní schůzky finančních činitelů skupiny G20 v Koreji.

Trhy o víkendu uklidňoval i Jean-Claude Juncker, předseda ministrů financí eurozóny. "Situace v Maďarsku mě neznepokojuje," řekl doslova televizi TV5 Monde a stanici Radio France International.

Maďarsko sice není v eurozóně, ale páteční výroky poslaly kurz eura vůči dolaru na čtyřleté minimum. Juncker řekl, že současná úroveň eura v něm obavy nevyvolává, třebaže byl zaskočen rychlostí jeho poklesu.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Dopravní zácpy stojí americkou ekonomiku jako dva státní rozpočty ČR

Dopravní zácpa v Chicagu.

Kvůli ucpaným silnicím byla loňská produktivita práce Američanů o 87 miliard dolarů (téměř 2 biliony korun) nižší. To...

Spravedlnost pro kreativce. Unie se dohodla na ochraně autorských práv

(ilustrační snímek)

Zástupci Evropské rady, Evropské komise a představitelé Evropského parlamentu se ve středu večer dokázali shodnout na...

Dítě se o mě nestará, stěžuje si u soudu otec. Chce po něm výživné

Ilustrační snímek

Bangladéšský důchodce využil místního zákona o vyživovací povinnosti dětí vůči rodičům. Podobné povinnosti mají potomci...

Najdete na iDNES.cz