Americké vězenkyně nemají na vložky a tampony. Krvácejí i do ponožek

  15:00aktualizováno  15:00
Návrh zákona, který nedávno prošel americkým Senátem, by měl trestankyním ve federálních věznicích zajistit přístup k menstruačním potřebám. Vložky a tampony si totiž často nemohou dovolit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když byla Američanka Topeka K. Samová ve vězení, měla tak silnou menstruaci, že jí vložky vždy protekly. Zoufale potřebovala silnější, ty ale nebyly k dispozici. Bylo jí řečeno, aby použitou vložku přinesla v pytlíku ke kontrole dozorci, který posoudí, jestli má nárok na hygienické potřeby s větší absorpční schopností.

„Bylo to hrozné,“ vzpomíná Samová, která nyní pracuje pro organizaci #cut50 snažící se snížit počet vězňů. „Pokaždé, když jsem se měla jít zeptat, jsem měla záchvat úzkosti. Taková ostuda,“ cituje ženu Huffington Post. Trvalo pět měsíců, než Samová získala přístup k adekvátním vložkám.

Hej holky! Britka rozdává menstruační vložky ženám, které na ně nemají

Vložky pro silnou menstruaci však nebyly jedinými špatně dostupnými menstruačními potřebami. Ve světě mimo věznice jsou vložky a tampony drahé. A pro odsouzené to platí několikanásobně, zvlášť pro vězenkyně, které si vydělají pět dolarů (114 korun) měsíčně. Dva tampony stojí ve federálním vězení 5,55 dolaru (126 korun). Pár slipových vložek vyjde na 1,35 dolaru (31 korun). Věznice navíc omezují počet vložek a tamponů, které si trestankyně mohou koupit. Některá zařízení tyto potřeby dávají zdarma, obvykle ale ne v dostatečném množství.

Podle studie Correctional Association of New York z roku 2015 trpí nedostatkem menstruačních potřeb 54 procent zavřených žen.

Ponožky, kapesníky, krvavé kombinézy

Samová bezmocně přihlížela, jak trpí i ostatní ženy. Některé prostě chodily v zakrvavených kombinézách, jiné si vložky dělaly z ponožek. Další nosily v kalhotkách své příděly kapesníků.

„To, že jste uvězněná, neznamená, že musíte přijít o lidskou důstojnost,“ podotýká Samová, které také v newyorském Bronxu založila neziskovou organizaci Hope House. Ta poskytuje bydlení a podporu bývalým vězenkyním.

Samová kvituje, že ženy ve federálních věznicích už nebudou muset procházet tím, co zažila ona. Senát minulý týden přijal rozsáhlý návrh zákona o reformě trestního soudnictví. V jeho textu se objevuje i třívětá pasáž nazvaná Produkty zdravotní péče, která mimo jiné všem federálním věznicím nařizuje poskytovat trestankyním zdarma kvalitní vložky a tampony. Uvězněné ženy tak nebudou muset volit mezi tím, jestli za své peníze zavolají domů dětem, nebo si koupí menstruační potřeby, poznamenává CNN.

Očekává se, že Sněmovna zákon brzy schválí a pošle k podpisu prezidentu Donaldu Trumpovi.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Další z rubriky

První aerolinky ruší objednávku problémových boeingů, chtěly 49 letadel

Boeing 737 Max 8 v barvách společnosti Garunda Indonesia.

Indonéské aerolinie Garuda odeslaly oficiální dopis, v němž žádají zrušení velké zakázky na dodávku 49 Boeingů 737 Max...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

McDonald’s nutí dětem sladké, stěžuje si na firemní zábavnou hru politik

Ilustrační snímek

Stínový britský ministr kultury a sportu Tom Watson označil hru Monopoly řetězce McDonald’s za groteskní marketingovou...

Najdete na iDNES.cz