Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Plynovod z Polska, ropovod z Itálie. Česko si na projekty půjčí miliardy

Česko si chce prostřednictvím Národního plánu obnovy půjčit desítky miliard na projekty, jako je plynovod z Polska či posílení ropovodu z Itálie. Peníze půjdou z evropského Nástroje pro oživení a odolnost, díky čemuž má být půjčka výhodná. Ne všechny projekty mají od Evropské komise zelenou. Financování horkovodu z Dukovan dostalo stopku.

Dodávky plynu | foto: Shutterstock

Když v roce 2021 vznikl Národní plán obnovy (NPO), jeho primárním cílem bylo polít živou vodou českou ekonomiku po pandemii. Lockdowny a další omezující opatření se totiž na její kondici výrazně podepsaly.

Od té doby se priority změnily. Česko stejně jako celou Evropskou unii nyní nejvíce pálí energetika. Řeší se, jak se oprostit od závislosti na ruských fosilních palivech a zároveň jak výrobu energie zbavit jakýchkoliv škodlivých emisí. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto přišlo s aktualizací plánu.

Vláda ji včera měla na výjezdním zasedání ve Vimperku schválit, nakonec na to ale nedošlo. „Musíme zvážit, zda jsou všechny projekty v takovém stavu, abychom mohli plnit všechny podmínky, které využití prostředků má,“ uvedl premiér Petr Fiala. Každopádně by se schválením kabinet neměl otálet, protože o půjčku je možné žádat jen do konce roku 2023.

KOMENTÁŘ: České přešlapování kolem peněz z EU. Nechává si uplavat miliardu eur

Z návrhu dokumentu z letošního dubna vyplývá, že Česko požádá o dodatečných 33,4 miliardy korun nad rámec původních 179 miliard ve formě grantů. A navíc bude žádat o půjčku 173 miliard korun.

„Původně si Česká republika chtěla vzít jen granty. O půjčky neměla zájem, protože nebylo jisté, zdali podfinancovaná česká státní správa zvládne velký přísun peněz zpracovat a efektivně využít. Navíc si tehdy ČR půjčovala za poměrně výhodných podmínek na finančních trzích a nebylo nutné se poohlížet po jiných zdrojích financování státu,“ vysvětluje Vít Havelka, analytik Institutu pro evropskou politiku Europeum.

Česko má dlouhodobě problém s vymýšlením toho, na co peníze použít. Současná energetická krize ale odpovědi na tuto otázku přináší sama. V rámci Národního plánu obnovy si chce Česko půjčit například na česko-polské plynárenské propojení Stork II nebo na posílení kapacity Transalpinského ropovodu (TAL). Na Stork by chtělo 9,7 miliardy korun a na TAL 2,5 miliardy. Oba projekty mají Česku pomoci oprostit se od závislosti na ruských fosilních palivech.

Česko má navíc stále jako jedna z mála zemí EU výjimku na dovoz ropy z Ruska. Černé zlato sem proudí ruskou Družbou a z druhé strany ropovodem IKL, který je napojen právě na TAL. Posílení Transalpinské trasy bude znamenat, že se tudy „protlačí“ více ropy, díky čemuž se Česko bude moct od Družby odstřihnout.

Je ale možné, že financování tohoto projektu v Bruselu narazí. „Z dosavadních vyjádření vidíme, že Evropská komise může mít problém s financováním stavby ropovodu TAL,“ uvádí ředitel projektu České zájmy v EU Filip Hanka.

Jaderný horkovod

Co nakonec z Národního plánu obnovy zcela vypadlo, je horkovod z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna. Jde o megaprojekt za 19 miliard korun, jehož cílem je snížit 80procentní závislost Brna na zemním plynu.

Podle původního plánu ministerstva průmyslu a obchodu měl část financí, zhruba půl miliardy korun, doručit Národní plán obnovy. Počítalo s tím i současné vedení města. „Projekt horkovodu Brno–Dukovany, tedy jeho část, kterou jsme do NPO navrhovali, nakonec v plánu není. Komise změnila své předběžné neutrální stanovisko na zamítavé,“ říká mluvčí resortu průmyslu a obchodu Marek Vošahlík.

Drahá spása. Teplo má místo plynu zajistit horká voda z jaderných elektráren

„Aby nedošlo k ohrožení celého NPO, tak do finální podoby nebyl projekt zařazen, i když s tímto ČR nesouhlasí a dlouhodobě usiluje o rovnoprávné investiční podmínky pro všechny nízkouhlíkové zdroje a související infrastruktury, včetně financování. Tyto cíle ČR prosazuje i v rámci skupiny zemí takzvané Jaderné aliance společně s Francií a dalšími více než deseti členskými zeměmi. Nicméně pro projekt horkovodu Brno–Dukovany je v souladu s usnesením vlády připravována možnost financování z Modernizačního fondu,“ dodává Vošahlík.

Více než 50 miliard si chce Česko půjčit na renovaci budov a snižování spotřeby energie ve veřejném sektoru. Téměř 28 miliard má jít na elektrizaci železnic a na sjednocení napěťových soustav na železničních tratích, tedy na jejich převod ze stejnosměrného na střídavý proud. Peníze mají rovněž sloužit na „vytváření podmínek pro provoz vozidel s alternativním pohonem“.

Na dluh, ale výhodně

„Půjčka prostřednictvím Národního plánu obnovy je výhodná z toho důvodu, že za ni ručí celá Evropská unie, takže dosáhneme na nižší úrok, než kdyby si Česká republika půjčovala sama,“ vysvětluje Havelka. Unie si aktuálně půjčuje s úrokem 2,6 procenta, pro Česko úrok činí zhruba 4,5 procenta. Stát by si podle pravidel nastavených Komisí mohl dohromady půjčit více než 350 miliard korun.

Hanka nicméně upozorňuje, že peníze se musí využít podle jasně daných pravidel. „V půjčce jsou definované cíle v oblasti digitalizace a zelených politik, které musí stát splnit, jinak peníze nedostane,“ varuje.

„V případě Itálie, která má nejambicióznější a největší Národní plán obnovy, již dnes dochází k problémům s plněním cílů. Z toho důvodu zmrazila Evropská komise vyplácení peněz Itálii ke konci roku 2022 a aktuálně s Římem hledá řešení,“ dodává Hanka.

  • Nejčtenější

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...

Vrací se příspěvek na obnovitelné zdroje, odmaže většinu zlevnění elektřiny

Na účty za elektřinu se českým domácnostem od ledna příštího roku vrátí poplatek za obnovitelné zdroje jako před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nezaplnilo prázdné byty v Číně, šokoval statistik

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nestačilo na zaplnění všech prázdných bytů, které se nacházejí po celé Číně, prohlásil...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Problém umělé inteligence. Spotřeba energie způsobí novou krizi, tvrdí vědci

Rychlý rozvoj umělé inteligence (AI) bude podle odborníků provázet dramatický nárůst spotřeby energie. Studie...

Připravme se na dražší čokoládu, říkají analytici. Problém leží v západní Africe

Ceny čokolády, které se už delší dobu zvyšují, by podle analytiků mohly pokračovat v růstu. Pro jejich další vývoj bude...

Čínská ekonomika se odráží ode dna, aktivita továren se po půl roce zvýšila

Aktivita čínských továren se v září poprvé po půl roce zvýšila, oznámil v sobotu čínský statistický úřad. Agentura...

Teplý podzim trápí prodejce oděvů, v obchodech se jim hromadí svetry i kabáty

Teplé podzimní počasí ve Spojených státech i v Evropě „kazí“ prodeje teplých svetrů a kabátů. Některé obchody již...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...