Stroj na peníze. Veteránku americké politiky nemiluje ani vlastní strana

  18:18aktualizováno  18:18
Americká Demokratická strana řeší před podzimními volbami do Sněmovny reprezentantů problém. Vést ji chce Nancy Pelosiová, která se však na žebříčcích popularity pravidelně umisťuje na chvostu. Kromě republikánů se od ní distancují i mnozí kandidáti z řad demokratů.

Nancy Pelosiová vede demokraty v dolní komoře Kongresu od roku 2002 | foto: Profimedia.cz

Demokratická strana se jedné ze svých nejvlivnějších členek zbavit nemůže. Pelosiová je totiž nesmírně efektivní ve sbírání peněz na kampaň, v čemž podle svých slov nemá na americké politické scéně konkurenci.

Web Politico uvádí, že během první čtvrtiny letošního roku získala pro stranu už 16,1 milionu dolarů (přes 357 milionů korun). Pro srovnání, její republikánský protějšek, dosavadní předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, vybral za stejnou dobu „pouze“ 11 milionů dolarů (244 milionu korun).

Podle interních dokumentů demokratů, které nedávno získala televize CNN, se suma peněz, kterou Pelosiová vysbírala pro letošní podzimní volby, dostala v červnu na 83 milionů dolarů (1,8 miliardy korun), čímž se stala v rámci Demokratické strany jednoznačně nejefektivnějším „výběrčím“.

V červenci její bilance poskočila ještě o dalších osm milionů dolarů (177 milionů korun). Od roku 2002, kdy se stala lídrem demokratů ve Sněmovně reprezentantů, vybrala Pelosiová na kampaně zhruba 700 milionů dolarů.

Demokraté využívají peníze zejména ve volebních obvodech, které patří mezi tradiční republikánské bašty, nebo kde jsou síly mezi oběma stranami vyrovnané. A právě v těchto oblastech se demokratičtí kandidáti od Pelosiové distancují.

Značné míry antipatie Američanů vůči 78leté političce se snaží maximálně využít i republikáni. Jelikož se Pelosiová chystá kandidovat na post předsedkyně dolní komory Kongresu, tak v kampaní varují: „Každý hlas pro demokrata je hlasem pro Pelosiovou“.

Republikánský strašák

Městská liberálka Pelosiová představuje pro republikány ztělesnění establishmentu, proti kterému intenzivně bojuje jejich prezident Donald Trump. Vyčítají jí „radikální liberální agendu“ a často ji vykreslují jako ztělesnění všeho špatného na Washingtonu. 

Pelosiová kritiku odmítá. „Beru to tak, že jsem efektivní,“ prohlásila v květnu po jedné z mnoha akcí, během nichž sbírala peníze na demokratickou kampaň. „Vyjma kandidátů na prezidenta jsem nejúspěšnějším výběrčím peněz v zemi. Takže to chtějí omezit,“ dodává.

Kolik stojí volby do Kongresu

 • 1998 - 1,62 mld. USD
 • 2000 - 3,08 mld. USD
 • 2002 - 2,18 mld. USD
 • 2004 - 4,15 mld. USD
 • 2006 - 2,85 mld. USD
 • 2008 - 5,29 mld. USD
 • 2010 - 3,63 mld. USD
 • 2012 - 6,29 mld. USD
 • 2014 - 3,85 mld. USD
 • 2016 - 6,44 mld. USD

Zdroj: Center for Responsive Politics

V americké politice se během předvolebních kampaní utrácejí miliardy dolarů. Nezisková organizace Center for Responsive Politics, která mapuje financování a lobbing, rozděluje zdroje peněz na čtyři základní skupiny. Na financování současné předvolební kampaně se nejmenší mírou podílejí vlastní peníze kandidátů. Další kategorií jsou malé dary do výše 200 dolarů.

Nejdůležitější jsou velké dary a podpora prostřednictvím výborů označovaných termínem Political Action Committee, které pokrývají rozpočty z více než 80 procent. Peněžní podpora přes výbory je specifikem americké politiky. Většina z nich reprezentuje byznysové, ideologické a odborové zájmy.

Tato struktura má za cíl zejména transparentnost financování politických stran. Veškeré výbory se totiž musí registrovat u nezávislé agentury Federal Election Commission, která dohlíží na financování předvolebních kampaní na federální úrovni. Podle federální legislativy se výborem Political Action Committee stává organizace, která obdrží nebo utratí více než tisíc dolarů za účelem ovlivnění federálních voleb.

Limity pro financování politiky v jednotlivých státech si však tyto státy nastavují samy, a mohou se tedy značně lišit. Z údajů nevládní organizace National Conference of State Legislatures vyplývá, že přibližně polovina amerických států například zakazuje korporacím přímo přispívat na kampaně jednotlivých kandidátů. Značné množství států také zakazuje přímé příspěvky od odborových organizací.

Autor:
 • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

 • Další z rubriky

Matka všech jackpotů. Britský sázkař vyhrál v přepočtu skoro pět miliard Kč

Rekordní jackpot z evropské loterie EuroMillions ve výši 190 milionů eur, tedy v přepočtu asi 4,9 miliardy korun, zná...

Navyšme uhlíkové daně, jen tak zachráníme planetu, tvrdí MMF

Přes 1 760 korun za 900 kilogramů oxidu uhličitého. Tak by podle Mezinárodního měnového fondu měla vypadat uhlíková...

Řecko na vlně optimismu. Nejrychlejší růst za 10 let a snížení daní

Řecká vláda počítá pro příští rok s nejrychlejším růstem ekonomiky za posledních dekádu. Ostrovní stát, který prošel...

Zaměstnanci v depresi připravují firmy o 32 pracovních dní

Stresující a náročné zaměstnání, špatné vztahy s kolegy nebo šéfy, šikana či obtěžování – to vše jsou faktory, které...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz