Stroj na peníze. Veteránku americké politiky nemiluje ani vlastní strana

  18:18aktualizováno  18:18
Americká Demokratická strana řeší před podzimními volbami do Sněmovny reprezentantů problém. Vést ji chce Nancy Pelosiová, která se však na žebříčcích popularity pravidelně umisťuje na chvostu. Kromě republikánů se od ní distancují i mnozí kandidáti z řad demokratů.

Nancy Pelosiová vede demokraty v dolní komoře Kongresu od roku 2002 | foto: Profimedia.cz

Demokratická strana se jedné ze svých nejvlivnějších členek zbavit nemůže. Pelosiová je totiž nesmírně efektivní ve sbírání peněz na kampaň, v čemž podle svých slov nemá na americké politické scéně konkurenci.

Web Politico uvádí, že během první čtvrtiny letošního roku získala pro stranu už 16,1 milionu dolarů (přes 357 milionů korun). Pro srovnání, její republikánský protějšek, dosavadní předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, vybral za stejnou dobu „pouze“ 11 milionů dolarů (244 milionu korun).

Podle interních dokumentů demokratů, které nedávno získala televize CNN, se suma peněz, kterou Pelosiová vysbírala pro letošní podzimní volby, dostala v červnu na 83 milionů dolarů (1,8 miliardy korun), čímž se stala v rámci Demokratické strany jednoznačně nejefektivnějším „výběrčím“.

V červenci její bilance poskočila ještě o dalších osm milionů dolarů (177 milionů korun). Od roku 2002, kdy se stala lídrem demokratů ve Sněmovně reprezentantů, vybrala Pelosiová na kampaně zhruba 700 milionů dolarů.

Demokraté využívají peníze zejména ve volebních obvodech, které patří mezi tradiční republikánské bašty, nebo kde jsou síly mezi oběma stranami vyrovnané. A právě v těchto oblastech se demokratičtí kandidáti od Pelosiové distancují.

Značné míry antipatie Američanů vůči 78leté političce se snaží maximálně využít i republikáni. Jelikož se Pelosiová chystá kandidovat na post předsedkyně dolní komory Kongresu, tak v kampaní varují: „Každý hlas pro demokrata je hlasem pro Pelosiovou“.

Republikánský strašák

Městská liberálka Pelosiová představuje pro republikány ztělesnění establishmentu, proti kterému intenzivně bojuje jejich prezident Donald Trump. Vyčítají jí „radikální liberální agendu“ a často ji vykreslují jako ztělesnění všeho špatného na Washingtonu. 

Pelosiová kritiku odmítá. „Beru to tak, že jsem efektivní,“ prohlásila v květnu po jedné z mnoha akcí, během nichž sbírala peníze na demokratickou kampaň. „Vyjma kandidátů na prezidenta jsem nejúspěšnějším výběrčím peněz v zemi. Takže to chtějí omezit,“ dodává.

Kolik stojí volby do Kongresu

  • 1998 - 1,62 mld. USD
  • 2000 - 3,08 mld. USD
  • 2002 - 2,18 mld. USD
  • 2004 - 4,15 mld. USD
  • 2006 - 2,85 mld. USD
  • 2008 - 5,29 mld. USD
  • 2010 - 3,63 mld. USD
  • 2012 - 6,29 mld. USD
  • 2014 - 3,85 mld. USD
  • 2016 - 6,44 mld. USD

Zdroj: Center for Responsive Politics

V americké politice se během předvolebních kampaní utrácejí miliardy dolarů. Nezisková organizace Center for Responsive Politics, která mapuje financování a lobbing, rozděluje zdroje peněz na čtyři základní skupiny. Na financování současné předvolební kampaně se nejmenší mírou podílejí vlastní peníze kandidátů. Další kategorií jsou malé dary do výše 200 dolarů.

Nejdůležitější jsou velké dary a podpora prostřednictvím výborů označovaných termínem Political Action Committee, které pokrývají rozpočty z více než 80 procent. Peněžní podpora přes výbory je specifikem americké politiky. Většina z nich reprezentuje byznysové, ideologické a odborové zájmy.

Tato struktura má za cíl zejména transparentnost financování politických stran. Veškeré výbory se totiž musí registrovat u nezávislé agentury Federal Election Commission, která dohlíží na financování předvolebních kampaní na federální úrovni. Podle federální legislativy se výborem Political Action Committee stává organizace, která obdrží nebo utratí více než tisíc dolarů za účelem ovlivnění federálních voleb.

Limity pro financování politiky v jednotlivých státech si však tyto státy nastavují samy, a mohou se tedy značně lišit. Z údajů nevládní organizace National Conference of State Legislatures vyplývá, že přibližně polovina amerických států například zakazuje korporacím přímo přispívat na kampaně jednotlivých kandidátů. Značné množství států také zakazuje přímé příspěvky od odborových organizací.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Do obchodu s vlastní taškou. Zvyk ze socialismu se vrací

Svoje příznivce má síťovka i v éře igelitových tašek.

Síťovka byla v dobách socialismu nejlepším přítelem člověka, který šel do samoobsluhy. Teď v dobách konzumu a zároveň...

S klidem půjčují lidem. Bankám ještě zatopíme, tvrdí šéf Zonky

Pavel Novák, šéf Zonky

Vzít si půjčku v bance byl ještě před pár lety proces na několik dní. Technologie pustily do finančního světa další...

Další z rubriky

Big Mac už výhradně nepatří McDonald’s, firma v EU přišla o ochranu

McDonald’s

McDonald‘s prohrál spor o ochrannou známku značky Big Mac s irskou sítí fastfoodů Supermac’s. Na základě rozhodnutí...

Nigérie, Egypt, Bangladéš i Polsko se staly líhněmi dolarových milionářů

Ilustrační snímek

Ekonomické supervelmoci jako Spojené státy americké, Čína a Japonsko jsou možná domovem největšího počtu boháčů. Když...

Fastfoodové hody v Bílém domě. Trump pohostil fotbalisty hamburgery

Prezident Donald Trump s pohoštěním pro hráče amerického fotbalu. (14. ledna...

Vítězný tým univerzitní fotbalové ligy Clemson Tigers si kromě titulu vykopal tradičně i večeři v Bílém domě. Prezident...

Najdete na iDNES.cz