Vstup na burzu se německým on-line gigantům nepovedl, akcie se propadly

  13:49aktualizováno  13:49
Na německé burze se začalo obchodovat s akciemi internetové skupiny Rocket Internet a obchodu Zalando. Hodnota společností se vyrovná největším německým firmám a start obchodování byl jednou z nejvíce očekávaných událostí letošního roku. Začátek se však nepovedl a cena akcií obou firem šla dolů.

Oliver jako jediny z tří bratrů Samwerových vystupuje na veřejnosti. | foto: Rocket InternetiDNES.cz

Málokdy se podaří, aby titul „největší vstup na burzu v roce“ vydržel jenom jeden den. V sousedním Německu se to stalo internetovému obchodu s módou Zalando, s jehož akciemi se na frankfurtské burze začalo obchodovat ve středu. Už ve čtvrtek je však zastínil vstup internetového „inkubátoru“ Rocket Internet.

Za oběma firmami stojí bratři Marc, Oliver a Alexander Samwerovi. Ti mají pověst nekompromisních investorů a během uplynulého desetiletí se jim skrze nákupy a opětovné prodeje internetových firem podařilo nashromáždit majetek, jehož hodnotu odhadl časopis Forbes na 650 milionů dolarů, tedy přes 14 miliard korun.

„Kamenné obchody patří do středověku“

Jejich hlavní doménou je internetový prodej a vlajkovou lodí byl dlouhou dobu právě největší německý on-line prodejce módy Zalando. Ten sice už do holdingu Rocket Internet nepatří, Samwerovi tam však stále drží podíly. 

„(Kamenné) obchody patří do středověku. Postavily se jenom proto, že dříve neexistoval internet,“ nechal se slyšet Oliver Samwer, který v souvislosti se vstupem na burzu se jako jediný z trojice objevuje na veřejnosti.

Samwerovi byli často kritizováni za to, že nikdy nic sami nevymysleli, a že pouze kopírují koncepty, které vymysleli jiní. Zatím jim však jejich obchodní model vždy vycházel.

Burzovní rozjezd se však obávanému triu příliš nepodařil. Akcie holdingu Rocket Internet, který pomáhá v rozjezdu začínajícím internetovým firmám, se hned po začátku obchodování prudce propadly z počáteční ceny 42,50 euro za akcii až k hranici 35 euro. Pak se sice vrátily zpět na úroveň kolem 40 eur, to ale stačilo, aby analytici označili rozjezd jako zklamání a stejné výrazy se ozývaly i směrem k Zalando.

„Akcie je potřeba hodnotit z dlouhodobého pohledu a ne z krátkodobého, jako je jeden den, týden nebo měsíc,“ reagoval na nepodařený start Oliver Samwer pro televizi N-tv.

Internetový obchod za cenu aerolinií

Hodnota obou společností závisí nyní na denních výkyvech akciových trhů. Jejich trží cena, kterou dosáhly před startem obchodování ohodnocením akcí, však vypovídá o rostoucích vyhlídkách internetového prodeje. Cena Zalando se dostala zhruba na 5,5 miliardy eur, tedy 151 miliard korun. To je téměř tolik jako hodnota aerolinií Lufthansa. Rocket Internet se dostal dokonce na 6,7 miliardy euro, tedy 184 miliard korun.

Deník Süddeutsche srovnal obě společnosti s obchodním řetězcem Metro. Ten má v Německu přes 350 prodejen a spadá pod něj i tisícovka obchodů s elektronikou Saturn a Media Markt, což z něj dělá jeden z největších obchodů na světě (v Česku podniká pod názvem Makro). Jeho burzovní hodnota se přitom pohybuje kolem osmi miliard euro, tedy jen o něco málo výše než u obou internetových firem. O většině prodejců ze skupiny Rocket Internet přitom většina Evropanů nikdy neslyšela, jelikož působí jen na rozvíjejících se asijských trzích.

Objevily se proto varování před vznikem nové bubliny. „Společnost Lufthansa má letadla, na které si můžete sáhnout a obchodní model, který během let ukázal, že dokáže generovat zisky. U Rocket Internet a Zalando si v podstatě kupujete jen naději,“ prohlásil ke startu obchodování s akciemi Klaus Nieding, viceprezident Německé asociace pro ochranu držitelů cenných papírů. 

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Čínská ekonomika nepřestává zadrhávat. Rostla nejpomaleji za 27 let

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky dál zpomaluje. Meziročně hrubý domácí produkt stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku 6,2...

Číně vládne ekodiktatura. Recyklujme jako prasata, glosují místní na sítích

Lidé odpad třídí do čtyř typů popelnic, k tomu, aby zvolili tu správnou, jim...

Od července se v 46 čínských městech zkušebně zavedl nový recyklační systém. Na pohled vypadají čtyři popelnice...

Tání věčně zmrzlé půdy by mohlo spustit hon na mamuty, varují Rusové

Model mamuta na výstavě Lovci mamutů v pražském Národním muzeu.

Aktivisté a úřady v severním Rusku varují před vznikem nové „zlaté horečky“ po mamutí slonovině. Hledači „pokladů“...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz