Sochu Golden Driller v americké Tulse doplnili v květnu 2020 o portrét...

Sochu Golden Driller v americké Tulse doplnili v květnu 2020 o portrét zakladatele automobilky Tesla Elona Muska. | foto: AP

Daňové úlevy i socha Muska. Města se předhání, kde bude továrna Tesly

  • 73
Americká města se snaží zalíbit automobilce Tesla. Firma si totiž vybírá, kde bude stát její nová továrna. Ve městě, kde ji nakonec postaví, má vzniknout až dvacet tisíc pracovních míst. Místní samosprávy tak šéfa firmy, Elona Muska, lákají na daňové úlevy, pizzu zdarma i upravenou sochu.

Progresivní centrum počítačového průmyslu Austin a industriální Tulsa. Města, která od sebe kromě značných sociálních rozdílů dělí i více než 750 kilometrů. I přesto mají jedno společné – obě patří do užšího výběru měst, které soupeří o to, kde vyroste nová továrna automobilky Tesla.

A závod to není jen tak ledajaký. Ve městě, kde firma továrnu nakonec postaví, mají totiž vzniknout tisíce nových pracovních míst. V první vlně bude podle Tesly nových pozic mezi pěti a sedmi tisíci, časem by jich mělo být až 20 tisíc, informuje agentura Reuters.

Nezůstalo u daní

Obě města teď hledají způsoby, jak k sobě firmu Elona Muska nalákat. Třeba v Austinu jí tento týden správa okresu Travis County nejspíš schválí příslib daňových úlev v celkové výši 65 milionů dolarů, přes 1,5 miliardy korun. Podobný krok pak již před časem provedla i Tulsa, výše úlev však není známá.

Šéf Tesly Elon Musk významně zbohatl. Jměním přeskočil i Buffetta

Jenže jenom u daňových úlev, které jsou v současnosti relativně běžným motivačním prvkem, to nekončí. Tesla je podle Reuters v obou městech všudypřítomná. V austinských obchodech se prodává limitovaná edice Tesla sněžících těžítek, pizzerie v Tulse Muskovi slibují doživotní objednávky zdarma.

Tamní nadšenci pak Tesle podřídili i jednu z hlavních dominant města, sochu Golden Driller. Pětasedmdesátimetrová socha dělníka se na několik dní proměnila tak, aby co nejvíce připomínala Elona Muska – zlatý obličej se změnil na bílý a na prsou se jí objevil obří znak značky.

„Zbytečně jim podlézáte“

Ne úplně všem obyvatelům se však chování měst líbí. Část z nich jej považuje za zbytečné podlézání. „Místo toho, abyste se soustředili na to, zda mají lidé z čeho žít, dáváte daňové úlevy firmě, která vydělává miliardy,“ řekla na veřejné schůzi zastupitelům Austinu studentka Silvia Zuvieta-Rodriguezová.

V nové továrně Tesly firma plánuje vyrábět vozy Model Y a Cybertruck. Měly by v ní vzniknout pracovní pozice především pro pracovníky s nižším vzděláním, průměrný plat se podle Reuters bude pohybovat kolem 47 tisíc dolarů (1,1 milionu korun) ročně.

V amerických městech přitom podobné „závody“ o přízeň velkých firem začínají být relativně běžné. Podobně se po celých Spojených státech předháněly o umístění nového sídla Amazonu, nazvaného HQ 2. Účastnil se ho i Austin, technologický gigant se však nakonec rozhodl sídlo rozdělit do New Yorku a Washingtonu D. C.