Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Větrná farma na moři našla další využití. Vědci tam pěstují mořské plody a řasy

  17:28
Největší skandinávská větrná farma Kriegers Flak dodává nejen čistou energii do blízkého Dánska, ale funguje i jako podvodní farma na chov mořských plodů. Podle vědců by přínosy mohly jít ovšem mnohem dál než jen k produkci potravin. Produkce mušlí a mořských řas by totiž mohla pomoci zlepšit i kvalitu vody a zachycovat uhlík.
U východního pobřeží Dánska se nachází největší skandinávská větrná farma...

U východního pobřeží Dánska se nachází největší skandinávská větrná farma Kriegers Flak. | foto: Profimedia.cz

V malém člunu, který se pohupuje na vlnách mezi vysokými větrnými turbínami na moři, sahají výzkumníci do chladné vody Baltského moře a odstraňují dlouhé šňůry natažené mezi stožáry, na nichž rostou mušle a mořské řasy. Je to součást úsilí o prozkoumání více způsobů využití vzdálených mořských větrných farem, například pro produkci čerstvých mořských plodů, napsala agentura AP.

Čtyřletý projekt, který provozuje švédská státní energetická společnost Vattenfall a dánská Aarhuská univerzita, začal v roce 2023 u východního pobřeží Dánska na největší skandinávské větrné farmě Kriegers Flak. Po pouhých 18 měsících od první sklizně již vykazuje známky prvních úspěchů.

Lopatky už se otáčejí. Británie zprovozňuje největší větrnou farmu na moři

„Na pevnině i v moři je stále větší konkurence o prostor,“ uvedla vedoucí vědecká pracovnice Aarhuské univerzity Annette Bruhnová, která projekt vede. „Na jedné ploše můžeme vyrábět jak energii bez fosilních zdrojů, tak potraviny pro rostoucí populaci,“ dodala.

S kapacitou přes 600 megawattů může Kriegers Flak napájet až 600 tisíc domácností. Jeho 72 turbín dodává čistou energii do nedalekého Dánska a Německa na jihu. Výzkumníci však viděli v území parku o rozloze 132 kilometrů čtverečních i další potenciál.

Mořské řasy a mušle

Zdejší voda byla přeměněna na experimentální podvodní farmu na chov mořských plodů. Na čtyřech sto metrů dlouhých řadách mezi turbínami se pěstují mořské řasy a mušle. Řasy byly nedávno poprvé sklizeny.

„Mořské řasy a slávky jsou nízkotrofické akvakulturní plodiny, což znamená, že je lze pěstovat bez použití hnojiv. Čerpají živiny z moře a produkují zdravé potraviny,“ uvedla Bruhnová.

Nedávné modelování Aarhuské univerzity naznačuje, že tuny čerstvých mořských plodů by bylo možné ročně vyprodukovat s využitím pouhé desetiny plochy dánského větrného parku. Podle vědců by přínosy mohly jít mnohem dál než jen k produkci potravin - produkce mušlí a mořských řas by mohla pomoci zlepšit kvalitu vody a zachycovat uhlík. „Jedná se o plodiny, které se nemusí krmit, živí se tím, co nasají z moře, zachycují emise místo toho, aby je vytvářely,“ řekla Bruhnová.

Na čtyřech sto metrů dlouhých řadách mezi turbínami se pěstují mořské řasy a mušle.

Vědci tvrdí, že nyní, kdy evropské státy masivně zvyšují produkci čisté energie z větrných turbín v Severním moři, je čas na vypracování pokynů, které by povzbudily společnosti k tomu, aby plánovaly vícenásobné využití oceánu.

V roce 1991 se Dánsko stalo první zemí na světě, která instalovala komerční větrný park na moři. O více než 30 let později pochází téměř polovina dánské výroby elektřiny z větrných turbín.

Největší mořská větrná farma má výkon jaderných bloků a rozlohu Prahy

Devět evropských zemí, včetně Dánska, loni oznámilo, že ve snaze splnit klimatické cíle a snížit energetickou závislost na Rusku plánují do konce desetiletí zčtyřnásobit současnou výrobu elektřiny z větrných turbín na 120 gigawattů a do roku 2050 dosáhnout 300 gigawattů.

Podle experta společnosti Vattenfall na biotechnologie Tima Wilmse je zde „obrovský potenciál“. „Mezi našimi turbínami máme tolik plochy, která není využívána,“ řekl. „V některých oblastech má velký smysl kombinovat ji s udržitelnými potravinami“, zatímco v jiných oblastech „bychom se mohli zabývat solárními elektrárnami na moři“, dodal.

Vliv na ekosystém

Rostoucí počet výzkumů ukazuje, že větrné elektrárny na moři mohou mít jak pozitivní, tak negativní dopad na místní ekosystémy. Projekty na moři byly kritizovány za škody způsobené na mořském dně během výstavby, hlukové znečištění a nyní vyvrácená tvrzení, že způsobily úhyn velryb.

Velké balvany položené u základny turbín, které mají zabránit erozi, mohou zároveň fungovat jako umělé útesy přitahující další mořské živočichy a chránit před rozsáhlým rybolovem. Wilms uvedl, že podvodní průzkumy starších větrných elektráren odhalily struktury „zcela přeměněné“, zarostlé různými druhy.

Větrný byznys v nesnázích. Projekty se ruší, výrobce Siemens tratí miliardy

Liselotte Hohwyová Stokholmová, generální ředitelka dánského think tanku Ocean Institute, uvedla, že je zapotřebí více „znalostí o víceúčelovém“ rozvoji, aby bylo možné pochopit, jak kombinovat lidské činnosti tak, aby se velké oblasti oceánu mohly stát „přísně chráněnými oblastmi“.

V současné době je úsilí v omezeném měřítku, ale výzkumníci doufají, že brzy přenesou své poznatky do extrémních podmínek Severního moře a nakonec je rozšíří na komerční produkci potravin.

Autoři: ,

Praha obnovila letecké spojení s Pekingem

  • Nejčtenější

Počet krádeží v německých obchodech roste. Stále častější jsou i násilné gangy

Každý den přijdou obchody v Německu o tisíce kusů zboží, za které zákazníci nezaplatili. Nová studie ukazuje, že počet krádeží navíc stále roste a přibližně čtvrtina pachatelů si počíná organizovaně....

9. července 2024

Hranaté hamburgery míří do Česka. Wendy’s už nabírá franšízanty

Na český trh vstoupí další světový řetězec s rychlým občerstvením Wendy’s. Od roku 2023 se jedná už o třetí globální značku nabízející převážně hamburgery, která otevře pobočku v Česku. Součástí...

9. července 2024  14:53

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Autobusy na pražské Florenci budou muset pod zem. Přednost má vlak

Premium

Nástupiště autobusů v podzemí, na povrchu zastávka vlaku a nad nimi obchody a další komerční plochy. Tak by v příštích desetiletích mělo vypadat největší autobusové stanoviště v centru metropole –...

16. července 2024

Pivovary sází na třetinkové lahve. Zákazníci preferují menší objem, tvrdí

Vedle zavedených třetinkových piv od importovaných značek jako Heineken nebo Corona se téměř ve všech obchodních řetězcích začaly objevovat také třetinkové láhve značek Prazdroj, Staropramen či...

11. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Platil za knihy a málem přišel o 70 tisíc. Podvodníci těží z nepozornosti

I platba na ověřeném e-shopu může skončit vybíleným účtem. Problémem bývá, když se klienti přihlašují do podvodného internetového bankovnictví, nebo když mají telefon či počítač už napaden hackerem....

13. července 2024

Sdílení elektřiny bude něco stát, dodavatelé již začali účtovat nový poplatek

Pozorní zákazníci si na fakturách za elektřinu v nejbližší době určitě všimnou, že jim od prvního července přibyla na faktuře nová položka. Přesněji, jeden poplatek byl nahrazen jiným.

16. července 2024

VIDEO: To bylo o fous! Britská správa drah zveřejnila záběry z přejezdů

Britská společnosti Network Rail v rámci nejnovější bezpečnostní kampaně zveřejnila videokompilaci, jejíž součástí jsou ty nejšťastnější případy, které se odehrály na tamních železničních přejezdech...

16. července 2024  14:40

Kaspersky Lab opouští Spojené státy, v zemi zruší všechna pracovní místa

Ruská společnost Kaspersky Lab odejde ze Spojených států amerických, odchod zahájí už o tomto víkendu, respektive 20. července. Děje se tak poté, co americká vláda v červnu oznámila zákaz používání...

16. července 2024  12:38

Solární boom zbrzdil. Domácích fotovoltaik přibývá pomaleji, uvádí asociace

Zájem dalších českých domácností o energii ze Slunce není letos až tak žhavý, jako v posledních letech. V prvním pololetí letošního roku se do provozu zapojilo 24 000 nových fotovoltaických...

16. července 2024  11:42

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...