Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Touha po kašmíru a změna klimatu ohrožují kočovný život mongolských pastevců

  6:30
Kočovní pastevci udržují své tradice na rozlehlých mongolských pastvinách po celá staletí. Současná doba jim ale příliš nepřeje. Národ, který těžce nese vysoké teploty, musí čelit globálnímu oteplování a travnaté mongolské pastviny se kvůli rostoucí touze po luxusním kašmíru mění v poušť.

V Mongolsku se pro vlnu chová celkem 27 milionů koz a 31 milionů ovcí. | foto: Profimedia.cz

Rozlehlé mongolské pastviny, na kterých kočovní pastevci udržují staleté tradice, pokrývají asi tři čtvrtiny země. Přibližně 70 % této kdysi zelenající se půdy je poškozeno, většinou kvůli nadměrnému spásání. Hlavním viníkem je odhadem 27 milionů kašmírových koz, které jsou chované pro svou vysoce ceněnou vlnu. 

Na rozdíl od 31 milionů ovcí v zemi kozy vytrhávají a jedí kořeny trávy, což ztěžuje její opětovný růst. Aby toho nebylo málo, oblast nepříznivě ovlivňují i klimatické změny. Národ, který je obzvláště náchylný na rostoucí teploty, se za posledních 70 let musel vyrovnat s nárůstem teploty o 2°C. To je více než světový průměr. OSN varuje, že pokud to tak bude pokračovat dál, čtvrtina mongolských pastvin se změní v poušť, píše BBC

Punc luxusu se vytratil

„Z dětství si pamatuji, že tráva byla vyšší a více pršelo,“ vzpomíná pastevec Batmunkh z provincie Dornod, který pečuje o tisíc zvířat, z toho 300 kašmírových koz.  

Mongolsko stojí před dilematem. Buď může uspokojit rostoucí celosvětovou poptávku po kašmíru a vydělat více peněz, nebo snížit dopad průmyslu na životní prostředí. 

Fotogalerie

Od momentu, kdy Mongolsko v roce 1990 přešlo od komunismu k demokracii, počet koz v zemi razantně vzrostl. Mezi lety 1999 a 2019 se počet zvýšil téměř čtyřnásobně ze 7 milionů na dnešních 27 milionů. O tyto kozy se stará 1,2 milionů kočovných pastevců, kteří tvoří asi 40 procent obyvatel země.

Oděvy vyrobené z kašmíru byly kdysi vzácným luxusem. Dnes jsou snadno dostupné u většiny maloobchodních prodejců módy ve Velké Británii, USA i v dalších rozvinutých zemích. 

Globální cena kašmíru vzrostla od 80. let o více než 60 %. Podle zprávy OSN byl globální oděvní trh s kašmírem v roce 2018 oceněn na 2,5 miliard dolarů. Předpokládá se, že do konce roku 2025 dosáhne 3,5 miliard dolarů.

Monglolský kašmír v rukou Číňanů

Mongolsko je po Číně druhým největším producentem surového kašmíru na světě. Představuje přibližně pětinu celosvětové nabídky. V zemi je to po mědi a zlatě třetí nejrozšířenější vývozní komodita. 

I když je mongolský kašmír mnoha lidmi považován za kašmír nejvyšší kvality, většina z něj končí v Číně, kde je smíchán s čínskou vlnou. Na výrobu jednoho svetru jsou potřeba asi čtyři kozy Průměrná loňská cena kašmíru byla 47 dolarů (1096 Kč) za kilogram.

„Je velmi nešťastné, že náš vlastní kašmír nemůžeme hrdě prodávat na globálním trhu jako mongolský kašmír. Cokoliv, co vyrobíme, se v Číně mísí s jiným kašmírem,“ vysvětlil Batmunkh.

„Zhruba 90 % mongolské výroby surového kašmíru je v současné době prodáváno čínským brokerům, kteří jej obvykle prodávají čínským zpracovatelským společnostem v Mongolsku,“ říká poradkyně z Aliance pro udržitelná vlákna Zara Morris-Trainorová. Organizace pracuje se značkami jako Burberry, J Crew a M&S.

Existuje naděje

Naděje mongolské vlády i OSN spočívá v tom, že je možné omezit nadměrné spásání pastvin a zvýšit ceny dvěma iniciativami. První je zavedení nového systému sledovatelnosti a druhou je otevření dalších závodů v Ulánbátaru, které dokážou provést celé zpracování, takže hotová vlna může být prodána jako prémiová s označením „Made in Mongolia“.

Aby bylo možné lépe zajistit sledovatelnost, zapojil se pastevec Batmunkh do pilotní iniciativy, která využívá technologii blockchain. Ta se proslavila jako technika, která stojí za kryptoměnou bitcoin. Pomocí ní je možné sledovat kašmír od koz až k novým zpracovatelským zařízením v hlavním městě Ulánbátar. 

K registraci a sledování balíků s kašmírem používají pastevci aplikaci, kterou vytvořila společnost Toronto Convergence Tech. Ta spolupracuje s OSN ve třech provinciích v severovýchodním Mongolsku. Cílem aplikace je omezit produkci z oblastí, kde dochází k nadměrnému spásání.

Ředitel společnosti Chami Akmeemana doufá, že aplikace zajistí sledovatelnost a autentičnost. „V současné době je v odvětví velmi malá transparentnost kvůli chaosu na trhu se surovinami, který je zakalen prostředníky a agregátory trhu,“ říká Akmeemana.

Odborník na Mongolsko z Oxfordské univerzity Troy Sternberg však vyzývá k opatrnosti. Říká, že registrování kašmíru prostřednictvím aplikace nepokrývá jeho celou nabídku. Obvykle je kašmír zaregistrovaný pouze do prvního zpracovatelského zařízení. Rovněž nevylučuje, aby lidé odstraňovali a měnili označení kašmíru.

Klima vše zhoršuje

Podle Sternberga by bylo dobré, kdyby velké módní značky propagovaly více ekologický kašmír. „Značky by si měly vzít příklad z propagace kolumbijské kávy. Pokud se jim podaří vytvořit značku kvalitního mongolského kašmíru, mohlo by to mít na pastevce  a louky pozitivní dopad,“ říká Sternberg.

Pokud jde o budování dalších závodů na zpracování kašmíru v Ulánbátaru, Mongolská národní obchodní a průmyslová komora nyní spolupracuje s partnery ze soukromého sektoru. Batmunkh doufá, že obě iniciativy budou úspěšné, a to i přes problém související se změnou klimatu.

„Klima se mění a jako kočovníci jsme silně závislí na přírodě,“ posteskl si Batmunkh. Současný nedostatek trávy znamená, že musí koupit více krmiva pro své kozy. V Mongolsku panuje celkový strach z budoucnosti průmyslu. Oteplování také může za to, že kozy produkují vlnu nižší kvality, protože jim poroste méně jemných vláken potřebných k udržování teploty v zimních měsících.

„Z peněz, které vydělám prodejem kašmíru, se snažím zaplatit školu všem svým dětem. Chtěl bych jim zajistit jinou budoucnost. Docela mě unavuje stále přemýšlet nad tím, že naše znalosti a dědictví našich předků zemřou s námi. Na druhé straně nechci své děti nechávat v nebezpečí a nejistotě,“ uzavřel Batmunkh.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Firmy musejí vracet peníze z Antiviru. Kontrolou neprošlo přes 40 procent

V žádostech o podporu v rámci programu Antivirus, jímž stát přispívá podnikům zasaženým pandemií na mzdy, firmy značně...

Konec krátkých letů. Francie zakázala vnitrostátní leteckou dopravu

O víkendu francouzští poslanci hlasovali pro pozastavení vnitrostátních letů, které lze uskutečnit přímým vlakem za...

Nákladný nájezd ve zvláštní dobu? Křetínský chce britské supermarkety

Komentátorka agentury Reuters Aimee Donnellanová rozebrala počínání třetího nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského. Ten...

Praha je třetím nejbohatším regionem EU, předběhla Hamburk i Brusel

Pražské HDP na obyvatele činí 205 procent unijního průměru. S takovou bilancí se tuzemské hlavní město umístilo na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dlouhý: Aplikaci pro vstup do provozovny chceme začít testovat během 14 dní

Hospodářská komora představila systém Bezpečná provozovna, který má umožnit postupné otevírání obchodů, provozoven...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Bilion liber v háji. Brexit zasáhl londýnskou City více, než se čekalo

Více než 400 finančních firem ve Velké Británii přesunulo své aktivity, zaměstnance a celkový majetek přes jeden bilion...

Emise v EU loni klesly o více než 13 procent, hlavně díky propadu letectví

Emise skleníkových plynů spadající pod evropský systém obchodování s emisními povolenkami (ETS) se loni snížily o 13,3...

Biden trestá Rusko. Zakázal americkým bankám nakupovat ruské dluhopisy

Americký prezident Joe Biden vydal ve čtvrtek exekutivní příkaz, který od poloviny letošního června zakáže americkým...

Inflace zdražila ramadán na trojnásobek. Řada Libanonců si jídlo nemůže dovolit

Libanonka Hala Šajchová se snaží v době finančních potíží, jimž čelí v poslední době mnoho jejích spoluobčanů,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...