Proruské Podněstří bylo od začátku ledna bez dodávek plynu z Ruska kvůli sporům o dluh mezi ruskou společností Gazprom a Kišiněvem a kvůli rozhodnutí Kyjeva zastavit tranzit ruského plynu přes své území.
Moldavsko ve zmíněném sporu mezi Gazpromem a Kišiněvem zpochybňuje výši dluhu. Podněstří a vláda v Kišiněvě se v roce 2022 dohodly, že veškerý ruský plyn odebíraný Moldavskem bude proudit do proruského separatistického regionu, který ale za dodávky neplatí. Podněstří navíc plyn používalo i k výrobě elektřiny, kterou prodávalo Moldavsku.
Moldovagaz uvedl, že dnešní dodávka je určena k doplnění plynárenského systému Podněstří, který se potýká s nedostatkem plynu k udržení potřebného tlaku. Moldavská energetická společnost Energocom pak sdělila, že k zajištění dodávek plynu pro spotřebitele začala ode dneška nakupovat plyn pro Podněstří na evropských trzích. K nákupům bude používat peníze, které na tento účel poskytla Evropská unie.
Samozvaný podněsterský prezident Vadim Krasnoselskij vyjádřil naději, že region již má nejhorší za sebou. „Byla to pro všechny obtížná zkouška,“ zvedl. „Semkli jsme se, spojili své síly a zvládli to,“ dodal.