Technologičtí giganti brání inovacím a ohrožují stabilitu, varuje MMF

  18:15aktualizováno  18:15
Tržní síla malého počtu globálních technologických společností ohrožuje inovace a ztěžuje centrálním bankám řešení případných recesí. Tvrdí to Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svém nejnovějším reportu nazývaném Světový ekonomický výhled (WEO).

Šéfka MMF Christine Lagardeová (25. března 2013) | foto: Reuters

Světový ekonomický výhled varuje, že v posledních dvou desetiletích došlo ke koncentraci tržní síly mezi malým počtem produktivních a inovativních firem. I když Mezinárodní měnový fond neuvedl jména společností, které má na mysli, britský deník The Guardian zmínil především Google, Amazon, Apple a Facebook. 

V USA je podle reportu těchto firem mnohem více než v Evropě. Doposud měla rostoucí tržní síla těchto společností pozitivní vliv na inovace. MMF však upozornil, že pokud bude v budoucnu docházet k dalšímu růstu jejich vlivu, dopady budou čím dál tím více negativní.

Došlo by například k oslabení investic, zpomalení inovací, poklesl by podíl práce na vytvoření důchodu a pro centrální banky by bylo těžší zajistit stabilizaci během velkých recesí.

Přísnější zdanění nebo rozbití společností?

Technologičtí obři byli obviněni z toho, že se zbavují konkurentů prostřednictvím převzetí a fúzí. MMF tvrdí, že má důkazy, které jasně ukazují na to, že to vedlo k výraznému zdražení. Podle organizace se to přitom vůbec nevyplatí, protože ztráta spotřebitelů kvůli zdražení je obvykle vyšší než zisky z úspor nákladů a cen v důsledku úspor z rozsahu.

Nedávný akademický výzkum ukázal, že tradiční metoda výpočtu růstu HDP podceňuje výhody pro spotřebitele z bezplatných služeb, jako je Facebook a vývoj chytrých telefonů. 

Podle MMF jsou zapotřebí lepší pravidla hospodářské soutěže. Jen díky nim by nemuselo docházet k tomu, že zavedené firmy budou blokovat vstup potenciálních konkurentů na trh. Organizace proto žádá, aby byl nadměrný zisk technologických gigantů řešen přísnějším mezinárodním daňovým režimem.

Jak uvedla agentura Reuters, zpráva přichází jen několik týdnů poté, co americká demokratická senátorka a kandidátka na post prezidenta Elizabeth Warrenová slíbila, že společnosti Amazon, Facebook a Google rozbije.

Warrenová navrhla zákon, který by vyžadoval, aby technologické společnosti, které provozují online tržiště, nemohly konkurovat na své vlastní platformě. Warrenová rovněž slíbila, že by nemohli být nominováni regulátoři, kteří mají v těchto společnostech své zájmy.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Rozdejte „řepné dluhopisy“. Pomohou zdraví lidí i planety, říká komise

Ilustrační snímek

Britská učená společnost tvrdí, že potravinářství potřebuje radikální změnu, aby se odvrátila klimatická katastrofa a...

Nová éra námořnictví. První komerční plavba bez posádky proběhla úspěšně

Autonomní loď SEA-KIT

Celníci v belgickém Ostendu obdrželi 7. května krabici ústřic ze Spojeného království. Na tom by nebylo nic zajímavého,...

Betonáři pod palbou investorů. Snižte emise, nebo vás odstřihneme od peněz

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Masivní betonářský průmysl v čele s největšími světovými výrobci je pod tlakem skupiny investorů. Ti po firmách chtějí,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz