Proti používání slova „mléko“ nebo „mléčný“ u takových výrobků se ohrazovali především zástupci amerického mlékárenského průmyslu. Argumentovali, že spotřebitelé jsou při nákupech takových produktů zmateni, pokud se tento termín používá pro rostlinné nápoje. Podle nich se tyto potraviny maskují jako potraviny živočišného původu a zamlžují skutečný význam pojmu „mléko“. Informaci přinesl britský deník The Guardian.
Podle návrhu pravidel agentura doporučuje, aby výrobci nápojů své výrobky na obalech jasně označovali jejich rostlinný původ, například sóju nebo kešu oříšky. Nová pravidla FDA rovněž vyžadují dodatečné nutriční označení. To má zákazníka upozornit na to, že nápoje obsahují méně živin, například vápníku, hořčíku nebo vitaminu D, než má mléko.
Cestu na britský trh si razí bramborové mléko. Krávy se o práci bát nemusejí |
„Cílem nových pravidel je poskytnout spotřebitelům jasné informace o výživových hodnotách nápojů,“ uvedl ve svém prohlášení komisař FDA Robert Califf. Návrh těchto pravidel se nevztahuje na jiné nemléčné výrobky než nápoje, například jogurty.
Americká národní federace výrobců mléka výzvu k uvádění dodatečných nutričních informací na etiketách nápojů ocenila. Uvedla však, že nadále odmítá závěr FDA, že rostlinné nápoje mohou být nazývány mlékem.
V posledních letech se v USA počet rostlinných nápojů nabízených na trhu rozrostl na desítky druhů. Na pultech obchodů jsou nápoje vyrobené z výtažků nejrůznějších surovin od oříšků kešu, kokosu, konopí až po quinou (merlík čilský). Všechny nesou označení mléko.
V USA je v současnosti nejoblíbenějším druhem mezi těmito nápoji mandlové mléko, nejrychlejší růst prodejů zaznamenává ovesné. Podle údajů spotřebitelské společnosti NielsenIQ však prodej chlazeného kravského mléka v roce končícím 28. lednem vzrostl na 12,3 miliardy dolarů, zatímco prodej nemléčných mlék na pouhých 2,5 miliardy dolarů.
Již v minulosti se zákonodárci v tradičních mlékárenských státech jako Kalifornie, Wisconsin, Idaho, Texas nebo New York snažili prosadit změnu legislativy. Ta by FDA donutila prosadit federální normu definující mléko jako exkluzivní produkt pocházející od krav, uzavírá The Guardian.