Na mincomat lze narazit v obchodech Kaufland či Rewe po celém Německu. Automaty na mince před vchody do supermarketů provozuje soukromý vlastník Coinstar, který si ovšem za směnu počítá nemalou marži.
Kaufland dál rozšiřuje online služby. Nově vstoupil do Polska a Rakouska |
„Úspěch strojů u zákazníků a bezproblémová spolupráce se společností Coinstar nás motivovaly k rozsáhlému rozšíření partnerství,“ uvedl nedávno Knut Harenkamp z německého Kauflandu.
Automat funguje tak, že po odsouhlasení všech podmínek a potvrzení marže za transakci, se do sběrače nasypou všechny mince najednou nehledě na jejich nominální hodnotu.
Mincomat Coinstar v Německu |
Stroj si všechny mince přetřídí a spočítá, poté se na displeji obrazovky objeví kolik kusů a jaké hodnoty mincomat přijal. Pokud se hromady drobných přimotá jiný cizí peníz, mašina ho bezpečně najde a vrátí dvířky s tím že mince neplatná.
V závěru pak od finální částky odečte marže 9,9 procent a 25 centů za transakci a vytiskne se poukázka s částkou. Tu lze pak uplatnit buď přímo při platbě za nákup u pokladny, nebo si částku nechat vyplatit na přepážce s informacemi pro zákazníky.
Poplatek 9,9 procent nevadí?
I navzdory poplatkům nejen Němci, ale i Češi mincomat hojně využívají. Všude se totiž nedá platit kartou, a tak během pobytu v Německu lze nasbírat hrst malých mincí velmi snadno. Po čase jsou pak jednotlivé centy spíš na obtíž a při placení se jich jen těžko zbavuje.
Mleté maso ve vaničce bude končit. Úspora v plastech je obrovská |
U jednoho z automatů v příhraničí lze narazit i na pravidelného návštěvníka, který přinesl velké množství mincí k výměně.
„Přes sezonu si přivydělávám hraním na kytaru v místním zábavním parku a kolemjdoucí mi za hudební vystoupení dávají dobrovolně vždy pár drobných do klobouku,“ odpověděl na dotaz pan Jiří z Hradce Králové s tím, že se mu po sezoně sešla tři kila drobných.
„V hospodě mi chlapi poradili, abych zkusil tuhle měničku. Je to celkem šikovná věc, takže sem jezdím už pravidelně,“ dodává busker Jiří.