Index S&P 500 zaznamenal po Trumpově oznámení největší skok od roku 2008, čímž smazal výrazné ztráty z předchozích dní a zvýšil majetek 500 nejbohatších lidí světa v průměru o 3,5 procenta.
Vzpamatoval se také Index Nasdaq Composite, ve středu vzrostl nejprudším tempem za více než 24 let. Na zprávu pozitivně reagovaly také asijské trhy, ty zaznamenaly největší nárůst za více než dva roky.
Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí |
Rekordní nárůsty přišly po kolapsu trhů z minulého týdne, který vyvolalo Trumpovo oznámení o zavedení cel. Rozsah navrhovaných tarifů překonal očekávání většiny analytiků a způsobil největší ztráty na majetku od roku 2013, kdy portál Bloomberg začal svůj index sledovat.
Datum | Nárůst (mld dolarů) | Celkové jmění (biliony dolarů) | |
---|---|---|---|
9. dubna 2025 | 304 | 9,0 | |
16. března 2022 | 233 | 8,1 | |
24. března 2020 | 228 | 7,8 | |
9. března 2022 | 178 | 7,6 | |
10. listopadu 2022 | 166 | 7,6 | |
31. ledna 2022 | 156 | 6,9 | |
4. listopadu 2022 | 156 | 6,8 | |
6. dubna 2020 | 154 | 6,8 | |
25. února 2022 | 153 | 5,1 | |
4. října 2022 | 152 | 4,8 | |
Zdroj: Bloomberg Billionaires Index |
Středečním vítězem byl zakladatel společnosti Tesla Elon Musk, který ke svému jmění poté, co akcie výrobce elektromobilů vyskočily o 23 procent, přidal 36 miliard dolarů. Zakladatel společnosti Meta Platforms Mark Zuckerberg získal téměř 26 miliard, Jensen Huang ze společnosti Nvidia ve středu zaznamenal nárůst svého čistého jmění o 15,5 miliardy.
Procentuálně největší nárůst majetku ve středu zaznamenal generální ředitel společnosti Carvana Ernest Garcia III. Jeho jmění vzrostlo o 25 procent, což mu přineslo 1,4 miliardy dolarů.
Obrat i na asijských trzích
K pozitivnímu obratu došlo i u asijských miliardářů. Šéf japonské společnosti SoftBank Masajoši Son zaznamenal ve čtvrtek nárůst svého majetku o 1,7 miliardy dolarů, hodnota jeho celkového majetku v 10:20 ráno v Hongkongu činila 11,7 miliardy dolarů.
Podnikatelce a druhé nejbohatší ženě v Číně Čou Čchün-fej narostl majetek o 14,3 procenta na 9,5 miliardy dolarů. Zakladatel společnosti Uniqlo Tadashi Yanai si připsal 3,5 miliardy dolarů, čímž jeho majetek dosáhl hodnoty 47 miliard dolarů. Tchajwanský miliardář a zakladatel společnosti Huali Industrial Zhang Congyuan si polepšil o 12,9 procenta, což zvýšilo hodnotu jeho jmění na 8 miliard dolarů.
Škody způsobené cly sčítají i miliardáři. Za jediný den odepsali biliony![]() |
Zpráva agentury Bloomberg ohledně rekordního nárůstu majetku těch nejbohatších přichází poté, co ve středu agentura naopak informovala o rekordních ztrátách. Ve středu uvedla, že 500 nejbohatších lidí na světě utrpělo největší dvoudenní ztrátu v historii Bloomberg Billionaires Indexu, ztráta činila 536 miliard dolarů. Pokles postihl i některé z blízkých Trumpovi, například majetek Elona Muska tento týden poprvé od listopadu klesl pod 300 miliard dolarů.