Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

  15:00aktualizováno  15:00
Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi, ukazují průzkumy. Velká část generace tzv. mileniálů je totiž zklamaná z ekonomického vývoje Spojených států, mladí lidé si však mnohdy pletou definice socialismu a komunismu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Podle loňského průzkumu washingtonské neziskové organizace Victims of Communism Memorial Foundation (Nadace památníku obětem komunismu, pozn. red.), celkově preferuje život v kapitalistické zemi zhruba 60 procent Američanů. Mezi mileniály je však poměr jiný, přibližně jeden ze dvou by raději žil v socialistické zemi. Navíc, sedm procent lidí z této věkové kategorie považuje za ideální systém fašismus a stejný podíl mladých takto vnímá komunismus.

Analýza také nabízí jedno možné vysvětlení tohoto jevu. Podle průzkumu má až 53 procent amerických mileniálů pocit, že americká ekonomika pracuje proti nim. V „alternativách“ kapitalistického systému ale jasno nemají. „Navzdory nadšení mileniálů pro socialismus často zaměňují definice socialismu a komunismu,“ uvádí analýza.

Tato čísla potvrzuje i nedávný průzkum analytické firmy Gallup, podle něhož mezi Američany věkové kategorie 18 až 29 let převažuje pozitivní vnímání socialismu nad kapitalismem. Výzkumy uvádějí, že v případě kladného postoje ke kapitalismu mezi mileniály došlo v posledních dvou letech k poklesu o 12 procentních bodů. Výrazněji se letošní stav liší od situace v roce 2010, kdy vnímalo kapitalismus pozitivně až 68 procent mladých Američanů.

V porovnáni s mladými starší americké generace hodnotí kapitalismus pozitivněji. Ve věkové kategorii 50 let a výš mu věří dvakrát víc lidí než socialismu. Co se týká americké společnosti jako celku, pozitivnější pohled na kapitalismus stále převažuje. Preferuje jej 56 procent lidí, je to však nejnižší podíl od roku 2010. Tento pokles je podle průzkumu způsoben hlavně odklonem americké Demokratické strany od kapitalistických ideálů.

Propast mezi bohatými a chudými se prohlubuje

Zpráva o klesající oblibě kapitalismu u mladé americké generace přichází v době, kdy se rozdíly mezi nejbohatšími a nejchudšími obyvateli v zemi neustále prohlubují. Podle studie World Inequality Report 2018 byl celosvětový nárůst ekonomické nerovnosti patrný zvlášť ve Spojených státech. Jmění jednoho procenta nejbohatších Američanů představovalo v roce 1980 přibližně 22 procent veškerého národního bohatství, v roce 2014 už procento nejbohatších vlastnilo 39 procent národního bohatství.

Studie označila tento nárůst za „extrémní“, nicméně míra nerovnosti se podle ní zatím nevyšplhala na úroveň, která v bohatých zemích panovala na počátku 20. století.

Popularitě „antikapitalismu“ mezi mladou americkou generací nahrávají i další faktory. Například časopis pro teenagery TeenVogue, sesterská publikace módního časopisu Vogue, tento týden propagovala na Twitteru svůj článek o kapitalismu slovy „Nelze porazit chudobu bez poražení kapitalismu“.

17.října 2018 v 21:25, příspěvek archivován: 19.října 2018 v 12:24

Can't #endpoverty without ending capitalism! https://t.co/LyMvhM1HkJ

Zatímco samotný článek je mnohem méně kontroverzní a představuje jednoduchý výčet pozitiv a negativ jak kapitalismu tak socialismu, příspěvek vyvolal značný ohlas na sociálních sítích, píše server MarketWatch.

CNN v březnu letošního roku přinesla zprávu, že 66 procent amerických mileniálů nemá vůbec žádné úspory na důchod. Zpráva to zdůvodňuje zejména splácením studentských půjček nebo snahou o pořízení vlastního bydlení, portál Salon však přišel s vysvětlením, že mladí jednoduše kapitalismu nevěří a doufají v změnu. „Idea, že jedinou nadějí mileniálů na důchod je zhroucení kapitalismu nebo konec světa, je mezi levicově orientovanými mileniály běžná,“ uvedl server.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

V mongolském KFC se otrávily stovky lidí, úřady všechny pobočky uzavřely

KFC

Mongolské úřady v zemi dočasně uzavřely všechny pobočky řetězce rychlého občerstvení KFC. Důvodem je vyšetřování otravy...

Polovina evropských firem neřeší snižování emisí, i když je ohrožují

Ilustrační foto

Přestože většina evropských podniků přiznává, že klimatické změny se jejich byznysu dotknou, 53 procent z nich nemá...

Deset dětí, které vydělávají víc než vy. Někteří stovky milionů ročně

Marsai Martinová

Některé z nich jsou sotva teenageři a už vydělávají šestimístné sumy. Třeba sedmiletý youtuber Ryan si za jediný rok...

Najdete na iDNES.cz