V Británii mají olympijští medailisté právo na dotaci na přípravu na další hry a ve Skandinávii nejsou odměny žádné, napsal francouzský deník L’Equipe.
Čeští sportovci na olympijských hrách v Paříži zatím na medaile čekají. Pokud sportovní nezdary prolomí, dostanou stejné odměny jako za úspěchy v Tokiu před třemi roky. Za zlato 2,4 milionu korun, za stříbro 1,8 milionu a za bronz 1,2 milionu. Odměny, které se týkají také medailistů z paralympijských her, vyplácí Národní sportovní agentura (NSA) a schvaluje je vláda.
Peníze, luxusní auta i domy. Pro arabské medailisty je olympiáda zlatý důl |
Velmi vysoké odměny slibují některé asijské země. Singapur slibuje 685 000 eur za individuální vítězství a dvakrát tolik za kolektivní sporty. Sportovci z Hongkongu dostanou za zlato v přepočtu dokonce 707 000 eur (17,98 milionu korun), tedy zhruba osmkrát víc než Češi nebo Francouzi. Motivace zřejmě zabírá a malá země už překonala počet zlatých medailí z minulých her v Tokiu. V šermu vyhráli Vivian Kongová i Ka Long Cheung.
Naopak Švédsko, Norsko nebo Nový Zéland odměny za medaile neudělují. Británie pro hry v Tokiu zavedla roční příspěvek 34 000 eur, který až do následujících her dostávají všichni medailisté. Stejné pravidlo platí i teď v Paříži.
Zlatí medailisté ze Spojených států dostanou 37 500 dolarů, Kanaďané 20 000 dolarů, Izraelci 275 000 dolarů, uvádí Forbes. Kazachstánský judista Jeldos Smetov se může těšit na nový třípokojový byt za výhru v kategorii do 60 kg. Garsonku za bronz dostane jeho kolega Gusman Kyrgyzbajev, který skončil třetí v kategorii do 66 kg, a také střelci ze vzduchové pistole, kteří pro středoasijskou republiku získali bronzové medaile v týmové soutěži.
Medailista z Indonésie za úspěch v Tokiu dostal dům, ale také pět krav. Poláci dostanou obraz od „talentovaného a renomovaného“ polského malíře a poukaz na dovolenou. Srbové zase mají právo na důchod, který jim stát začne vyplácet v jejich 40 letech, píše Sky News.