Jednoruký bandita, který chrlí čokoládové bonbony, musí z regálů pryč

  15:08aktualizováno  15:08
Výrobce cukrovinek Mars stahuje z londýnského obchodu hračku, která funguje jako hrací automat. Reaguje tak na kritiku, že tímto zásobníkem čokoládových bonbonů v očích dětí normalizuje gamblerství.

Výherní automat na bonbony M&M´s | foto: My M&M´s

Produkt vystavený v obchodě M&M’s World store na londýnském M&M’s Leicesterském náměstí vypadá a funguje jako zmenšená verze výherního automatu. Když uživatel zatáhne za páku a na válcích se objeví tři stejné symboly, vyhrává. V tomto případě hrst čokoládových bonbonů M&M’s, popisuje list Guardian. Hračka stojí 33 liber (980 korun).

Poslanci britského parlamentu ze skupiny zabývající se gamblerstvím poslali výrobci hračky a bonbonů Mars tento týden dopis, kde nápad připodobnit zásobník na bonbony něčemu, co způsobuje závislost, ruinuje lidské životy a celé rodiny, kritizují.

McDonald’s nutí dětem sladké, stěžuje si na firemní zábavnou hru politik

„Jsme šokováni, že M&M prodává věc napodobující výherní automat zacílenou na děti. Může to v jejich očích vyvolat pocit, že gambling je normální, což pak může mít negativní dopad na jejich pozdější životy. Proto bychom byli rádi, abyste přítomnost této hračky ve svém obchodě přehodnotili,“ vzkazují autoři dopisu firmě. 

Výrobce Mars původně nad námitkami poslanců pokrčil rameny, později ale otočil. „Ačkoli tento produkt nebyl zamýšlen jako prostředek standardizace gamblingu v očích dětí, vyslyšeli jsme kritiku a rozhodli se ho z našeho obchodu stáhnout,“ řekl mluvčí.

Hračka je ale stále na prodej například v internetovém obchodě Amazon, kde v době vzniku článku zbývalo posledních pět kusů. 

Hračky si všimla australská akademička Samantha Thomasová, expertka na hráčství mladistvých. „Tyto výrobky vypadají jako nevinné hračky, ale mají potenciál zábavnou formou normalizovat gamblerství,“ míní. „Podle našeho výzkumu nejsou děti často schopné porozumět rizikům spojeným s výherními automaty. Pamatují si jasná světélka a zvuky, které automaty vydávají, a myslí si, že je to zábavný způsob, jak si vydělat peníze,“ říká.

Coca-Cola se stahuje se sladkými nápoji ze středních škol

„Na základě kombinace výhry a známé značky si děti vštípí dojem, že tyto automaty jsou spíš o tom vyhrávat, než prohrávat,“ doplnila.

Obavy o postoj dětí k hráčství se výrazněji objevují v posledních letech, kdy se ukazuje, že roste počet gamblerů ve věku 11 až 16 let. 

Britská vláda zavedla přísnější regulaci on-line reklam na hraní a uvažuje také o posílení nutnosti identifikace hráčů na sázkových portálech.

Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Rusko dalo stopku exportu ropných produktů a uhlí na Ukrajinu

Ilustrační snímek

Ruská vláda zakázala vývoz uhlí, ropy a ropných produktů na Ukrajinu. Ruský premiér Dmitrij Medveděv oznámil ve čtvrtek...

Trump vs. centrální bankéři. Útoky na Fed vyvolaly celosvětovou kritiku

Donald Trump na setkání se svými příznivci v texaském El Pasu (11.února 2019)

Donald Trump ostřeluje americkou centrální banku Fed s razancí, která vyvolala ohlas i u mezinárodních finančních...

Hugův román Chrám Matky Boží se po požáru Notre-Dame stal bestsellerem

Titulní strana prvního vydání románu Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži.

Historický román od francouzského spisovatele Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži se během úterý stal...

Najdete na iDNES.cz