Americký odpůrce konopí rezignoval, akcie marihuany rostou

  18:03aktualizováno  18:03
Po středečním odchodu ministra spravedlnosti USA Jeffa Sessionse znovu vzrostla hodnota akcií velkých firem, které se specializují na pěstovaní a kultivaci marihuany. Sessions se totiž projevoval jako silný odpůrce legalizace konopí.

Marihuana (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Největší nárůst hodnoty akcií zaznamenala kanadská společnost Tilray, která po hodině obchodování na americké burze vzrostla o 30 %. Další velké firmy, jako třeba Canopy Growth nebo Aurora Cannabis, si za stejnou dobu připsaly v průměru mezi osmi a devíti procenty.

„Akcie marihuanových firem budou dnes večer slavit a tancovat, jako kdyby byl rok 1999. To všechno díky vyhození Sessionse,“ řekl televizi CBS Jeff Carbone, společník v konzultační firmě Cornerstone Wealth.

Odstoupení Sessionse si vyžádal prezident Donald Trump, který ho více než rok kritizuje za postup ve vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby (více v článku Ministr spravedlnosti USA opustil úřad, k rezignaci ho vyzval Trump)

Největší nepřítel marihuany

Loni v lednu zrušil Sessions zákon, který umožňoval státům rozhodovat se v oblasti marihuany bez vlivu federální vlády. Analytik agentury Bloomberg Ken Shea Sessionse dokonce označil za největšího nepřítele marihuany ve vládě.

Konopí způsobí revoluci na světových trzích, hitem budou marihuanové nápoje

„ Zpráva o odstoupení generálního prokurátora J. Sessionse, republikánského senátora, je nepochybně osobní prohrou. Pro mnohé příznivce uvolnění konopí do volného trhu je to však zpráva velmi příznivá,“ sdělil iDNES.cz Michal Dvořák, hlavní analytik společnosti Tradecentrum.

„Sessions ostře vystupoval proti konopnému byznysu a legalizaci užití marihuany, což bylo zcela v konsensu s jeho předchozími politickými postoji,“ vysvětlil.

Podle Dvořáka však nejsou velké oslavy na místě. „Rezignace leadera antikonopné kampaně je pouze dočasným vítězstvím; pro penetraci společnosti je potřeba výraznějších změn, než je jeden muž odcházející z vrcholné politiky,“ řekl.

„Lze očekávat, že etická problematika marihuany pro osobní užití, se vyřeší sama časem, odchodem starší generace politiků a příchodem dnešních třicátníků a čtyřicátníků, kteří nemají tak vyostřené postoje a akceptují širší rozměr využití THC, než jen pro jeho halucinogenní účinky,“ dodal.

Akcie ovlivnil i Michigan

Hodnota akcií však vzrostla už před odchodem Sessionse. Ve úterý totiž stát Michigan legalizoval rekreační užívání marihuany a stát Missouri umožnil jeho užívání v lékařství. To podle televize CNBC investory povzbudilo ještě před ohlášením odchodu ministra spravedlnosti.

Agentura Bloomberg odhaduje, že se za letošní rok v USA prodala a ještě prodá marihuana v celkové hodnotě přibližně 250 miliard korun. To i přesto, že je na federální úrovni stále ještě nelegální i pro léčebné účely.

Kanada v konopném byznyse vede

Kanada svého jižního souseda v legalizaci marihuany předběhla. Díky tomu přitáhla mnoho amerických společností, které ve Spojených státech prozatím nemohou operovat na národní úrovni, a tak se v tomto odvětví rychle dostala na špici.

Michigan se stal desátým státem USA, který konopí úplně legalizoval. Dalších deset států pak umožňuje jeho využití v medicíně. Pokud by se k nim přidaly ještě další dva, mělo by přístup k léčebné marihuaně 70 % obyvatel Spojených států, tvrdí Bloomberg.

V České republice je od roku 2013 marihuana povolena pro léčebné účely na předpis. Pirátská strana se pak ve Sněmovně snaží získat podporu pro návrh zákona, který by umožnil pro osobní účely pěstovat pět konopných rostlin (o návrhu jsme již psali).

V Kanadě jde po legalizaci marihuana na dračku:

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Kávě možná zvoní umíráček. Hrozí jí vyhynutí i zdražování, varují vědci

Kávová zrna

Změny světového klimatu společně s odlesňováním a nemocemi mohou zapříčinit vyhynutí až šedesáti procent druhů...

Slovenská dekáda s eurem. Lidé si zvykli, osm z deseti by neměnilo

Ilustrační snímek.

V sobotu 17. ledna 2009 přestaly na Slovensku platit koruny a začalo se platit výhradně eury. Prvotní obavy ze...

EU uvalí v sobotu cla na dovoz elektrokol z Číny, chrání evropské výrobce

E-kola mohou být dobrou alternativou dopravy po městě

Evropská unie začne od soboty uplatňovat cla na dovoz elektrokol z Číny. Podle úředního věstníku EU budou cla v rozmezí...

Najdete na iDNES.cz