Věže manhattanských mrakodrapů při ranním slunci na pohledu z One World Trade...

Věže manhattanských mrakodrapů při ranním slunci na pohledu z One World Trade Centre. | foto: Reuters

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

  • 199
Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují na historicky nejnižší úrovni, byty na Manhattanu nikdo nechce. Místo charakteristické pro bohaté businessmany tak částečně zeje prázdnotou. Někteří situaci označují za nejhorší od ekonomické krize.

Průměrná cena za byt třicet devět milionů korun. V českých poměrech vysoká hodnota, na americkém Manhattanu však naprosto běžná. A nejen to – podle mnohých makléřů je taková cena už příliš nízká.

Nákupní ceny bytů totiž v této čtvrti New Yorku rapidně klesají. V porovnání s loňským rokem se snížily o 14 procent, což je největší propad od roku 2010. Tehdy se přitom trh s nemovitostmi stále vzpamatovával z poslední velké hospodářské krize, píše CNBC. Zdálo by se tedy, že nastala pro Američany, kteří touží po bydlení na Manhattanu, ideální příležitost.

Kupci však o tamní byty nemají zájem. I množství jejich prodejů tak kleslo o 14 procent. „Tohle je nejhorší trh od roku 2008,“ řekl televizi CNN Shaun Osher, bytový makléř a zakladatel firmy Core Real Estate. „Nejhorší pro prodejce,“ dodal.

Nejistota na Manhattanu

Množství prodaných bytů ve třetím čtvrtletí letošního roku ovlivnila i nová daň, která se platí z bytů za více než milion dolarů a která od prázdnin nově progresivně roste. I přesto však makléři nechápou, proč byty nikdo nekupuje.

„Kupující nejednají,“ uvedl Osher. „Rozhodně ne tolik, kolik by v současné ekonomické situaci měli,“ dodal. Podle něj je to buď kvůli nedostatečnému sebevědomí, nebo protože jdou ceny dolů příliš pomalu.

„Ve vzduchu je teď spousta nejistoty,“ uvedl pro CNBC Jonathan Miller, jehož firma Miller Samuel se zabývá oceňováním bytů. „Bude to skřípat ještě pár dalších let,“ dodal. Realitní trh na Manhattanu podle něj zachraňují už jen nízké úrokové sazby.

V této čtvrti si totiž zákazníci běžně většinu nemovitostí kupují rovnou, z našetřených peněz. Poslední dobou však rapidně roste množství nákupů, které zákazníci hradí z hypoték. V letošním třetím čtvrtletí se jen 44 procent bytů prodalo za našetřené peníze.

Newyorská čtvrť Manhattan je jedním z nejžádanějších míst pro kanceláře. Nachází se v ní také většina největších turistických atrakcí města, například socha Svobody, Central Park, Empire State Building či Times Square. Manhattan také patří mezi nejprestižnější bytové lokality v USA.