Práci hledá už 27 procent Španělů, Madrid prodává názvy stanic metra

  11:01aktualizováno  11:01
Míra nezaměstnanosti ve Španělsku stoupla za první tři měsíce roku na nový rekord 27,2 procenta z 26 procent v předchozím čtvrtletí. Země prochází už druhou hospodářskou recesi za poslední tři roky. Madrid začal kvůli finanční tísni rozprodávat názvy stanic metra i celých linek. První z nich už koupil operátor Vodafone.

Nápisy na stanici madridského metra Sol budou změněny na Sol Vodafone od 1. června a celá linka se změní na Trasu 2 Vodafone od září. (ilustrační foto) | foto: Reuters

Španělská metropole tak přejmenuje jednu ze svých hlavních stanic metra Sol na Sol Vodafone na základě reklamní dohody s britským mobilním operátorem. Dohoda mu v době recese vynese miliony eur, oznámili ve středu oficiální činitelé, které citovala agentura AFP.

Regionální vláda uvedla, že i zbytek druhé trasy madridského metra, která je na mapě vyznačena červeně, což je i firemní barva Vodafonu, ponese jméno firmy po dobu tří let trvání smlouvy. "Je to vůbec poprvé v Evropě, co celá linka metra mění jméno na základě komerční dohody, což přináší nové formy zisku," napsala vláda v prohlášení.

Nápisy na stanici Sol budou změněny na Sol Vodafone od 1. června a celá linka se změní na Trasu 2 Vodafone od září. Tuto trasu denně používá asi 122 000 cestujících. Vchod do stanice Sol je v centru španělské metropole Madridu na náměstí Puerta del Sol, symbolickém srdci protestů obyvatel proti způsobu, jakým španělští politici v posledních letech řeší ekonomickou krizi. Mluvčí metra sdělil, že společnost dostane během tří let tři miliony dolarů, což roční zisky metra z reklamy zvýší o deset procent.

Nejhlubší propad od roku 1970

Aktuální výsledky španělské nezaměstnanosti jsou ještě horší než odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali zvýšení nezaměstnanosti jen o půl procentního bodu na 26,5 procenta. Bez práce bylo v prvním čtvrtletí 6,2 milionu lidí.

Španělsko se nyní nachází ve druhé hospodářské recesi za poslední tři roky. Vláda je kvůli hrozbě dluhové krize nucena snižovat rozpočtový deficit zvýšenými daněmi a výdajovými škrty, což oslabuje ekonomiku a vyvolává protesty veřejnosti.

K růstu nezaměstnanosti přispívají rovněž reformy trhu práce, které zaměstnavatelům usnadnily propouštění pracovníků. Hrubý domácí produkt Španělska se loni snížil o 1,4 procenta po růstu o 0,4 procent v roce 2011.

Loňský pokles byl druhý nejhlubší od roku 1970, kdy se začal HDP měřit podle současné metodiky. Centrální banka letos očekává propad o 1,5 procenta, vládní prognóza počítá se snížením jen o půl procenta.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Konec polského úředníka. Kvůli závadnému hovězímu ho ministr odvolal

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski údajně v souvislosti s aférou kolem prodeje masa z nemocných krav...

Do malířství proniká umělá inteligence. Draží se obraz vytvořený počítačem

Na březnové aukci výtvarného umění v londýnské pobočce Sotheby’s se budou...

Co je hlavním nástrojem malíře? Štětec. Ten však v budoucnu může nahradit počítač a umělá inteligence. A všímají si...

Dítě se o mě nestará, stěžuje si u soudu otec. Chce po něm výživné

Ilustrační snímek

Bangladéšský důchodce využil místního zákona o vyživovací povinnosti dětí vůči rodičům. Podobné povinnosti mají potomci...

Najdete na iDNES.cz