Velké řetězce ještě do nedávna měly nařízené snižovat ceny u klíčových druhů potravin minimálně o deset procent a nabídku takto zlevněných položek museli každý týden obměňovat.
Vládní nařízení ovšem oproti původně plánovanému 30. září skončilo předčasně již k 1. červenci.
Maďarský deník Daily News Hungary se tedy po měsíci vydal do supermarketů, aby porovnal současné ceny. Podle deníku nejnižší nárůst cen zaznamenal řetězec Auchan, následovaný Penny a Lidlem.
Ukončení cenového stropu ovšem celkově vedlo k viditelnému zdražení a náklady na potraviny, s výjimkou některých druhů sezónní zeleniny, výrazně vzrostly.
Žádné ovoce a šunka jako luxus. V Maďarsku zdražily potraviny nejvíc v EU |
U některých položek je cenový nárůst opravdu výrazný. Oproti minulému měsíci cena cukru vzrostla o 28 procent a cena mouky o 24 procent. Nákupní koš potravin, na které se ještě do nedávna vztahoval cenový strop, je nyní o 14 procent dražší než na konci června.
Naopak u výrobků, které dříve nepodléhaly cenové regulaci, došlo k mírnému poklesu, což naznačuje, že vývoj na trhu neodůvodňuje současné zvýšení cen. Je však nepravděpodobné, že by tyto plně tržní ceny v blízké budoucnosti výrazně klesly.
Ekonomická situace v Maďarsku zůstává stále nejistá a vnější faktory, jako jsou světové ceny komodit a narušení dodavatelského řetězce, nadále ovlivňují místní trhy.
I když vládní snahy přinesly určitou úlevu, celkový trend rostoucích nákladů na potraviny a ekonomické tlaky naznačují, že spotřebitelé budou muset své výdaje regulovat a krotit. Reakce trhu na tyto regulační změny a ekonomické podmínky budou mít zásadní význam pro určení budoucí trajektorie cen a inflace v zemi.
Do budoucna je nepravděpodobné, že by inflace byla v dlouhodobém horizontu způsobena nárůstem cen potravin. Místo toho se očekává, že významnější roli sehraje dodatečné daňové zatížení, které od srpna zavedla vláda, aby vyrovnala fiskální rozpočet.