Maďarská vláda získá znárodněním úspor v přepočtu až 265 miliard korun. Ilustrační foto.

Maďarská vláda získá znárodněním úspor v přepočtu až 265 miliard korun. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Maďarské řešení schodku rozpočtu: znárodní se miliardy úspor na penzi

  • 647
Maďaři, kteří si už přes deset let povinně spoří na důchod v soukromých fondech, mohou přijít o většinu svých úspor. Vláda své občany požádala, aby kvůli krytí schodku rozpočtu přešli na státní penzijní účet. Kdo tak neučiní, přijde o asi 70 procent dosavadního vkladu a navíc i o státní penzi.

"Chci, aby bylo jasno. Lidé, kteří nepřejdou, nebudou nadále součástí státního penzijního systému. Střadatelé v soukromých fondech se tím sami vyloučí ze solidární společnosti a budou odkázáni jen sami na sebe," uvedl v Parlamentu György Matolcsy, ekonomický ministr maďarské vlády.

Jednorázově tím získá do rozpočtu až tři biliony forintů, tedy zhruba 265 miliard korun.

Vklady ze soukromých fondů budou 31. ledna 2011 automaticky převedené na státní účet, pokud se majitelé výslovně nerozhodnou zůstat. V takovém případě si vláda strhne veškeré příspěvky od státu a zaměstnavatelů, tedy zhruba sedmdesát procent z vkladu.

Noční můra a vyděračství

Zároveň vláda takovým účastníkům spoření vezme navždy nárok na státní penzi. Naopak ti, co si nechají peníze převést, ji v budoucnu (možná) dostanou. "Toto je faktické znárodnění soukromých penzijních fondů. Je to jako noční můra," řekl agentuře Bloomberg David Nemeth, ekonom ING v Budapešti.

Maďaři od určitého věku začali povinně spořit ve fondech v roce 1998 část příjmu. Postupně se měly fondy stát druhým zdrojem peněz na důchod. Nyní mají ve fondech úspory tři miliony Maďarů. "Je to prosté vyděračství," řekla agentuře Bloomberg Julianna Baba, prezidentka asociace penzijních fondů. Těm hrozí rychlá smrt, protože za těchto podmínek u nich zůstane málokdo. Asociace zkouší Ústavní soud, zda znárodnění nezastaví.

Maďarsko je nejzadluženější středoevropskou zemí. Před dvěma lety musela země přijmout pomoc od Mezinárodního měnového fondu. Vláda použije peníze z fondů na výplatu státních penzí a snížení schodku rozpočtu v příštím roce pod tři procenta ročního výkonu ekonomiky.

"Ve státním penzijním systému je obrovská díra. Roční příjmy jsou nyní o 900 miliard forintů (80 miliard korun) nižší než výdaje," řekl ministr Matolcsy. V ČR je za deset měsíců deficit penzijního účtu 26 miliard korun.

V reakci na vládní plány padá forint, akcie i dluhopisy. Znárodnění soukromých peněz na penze je zoufalý krok, ke kterému se naposledy odhodlala Argentina. Ve dvou krocích střadatelům sebrala v přepočtu 500 miliard korun.