PŘEHLEDNĚ: Hněv Francouzů v pěti ekonomických ukazatelích

  19:53aktualizováno  19:53
Na mnoha místech ve Francii v úterý pokračovaly protesty proti prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Některé představitele „žlutých vest“ neuspokojily ústupky, které Macron slíbil ve svém pondělním projevu. Za francouzskou nespokojeností je totiž složitá hospodářská situace země. Deník The New York Times ji shrnul do pěti ekonomických čísel.

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

1 700 eurMedián francouzské mzdy

Podobné jako jiné západní země, také Francii trápí zvětšující se propast mezi nejbohatšími a nejchudšími obyvateli. Z dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vyplývá, že pětina nejbohatších Francouzů vydělává přibližně pětkrát víc, než 20 procent nejchudších obyvatel.

Francouzské protesty

Podle francouzského institutu INSEE je čistá mediánová měsíční mzda v zemi 1 700 eur (44 tisíc korun). To znamená, že přesně polovina Francouzů má mzdu nižší, než je tato částka. Vzhledem k poměrům v ČR to může na první pohled vypadat jako slušný plat, nicméně francouzské životní náklady jsou mnohem vyšší.

Právě proti nim „žluté vesty“ v posledních týdnech protestují, jelikož růst francouzských mezd, zejména u nejchudších obyvatel, nezvládá zvyšující se náklady pokrývat. 

Podle francouzských ekonomů rostly příjmy obyvatelstva v letech 1950 až 1983 o zhruba čtyři procenta za rok, zatímco nejbohatším vrstvám pouze o 1,5 procenta ročně. V letech 1983 až 2014 se však tento trend obrátil. Zatímco většině francouzské populace rostly příjmy o méně než procento ročně, nejbohatší Francouzům se příjem zvětšoval až o tři procenta za rok.

1,8 %Ekonomický růst

Po Německu a Velké Británii je Francie třetí největší evropskou ekonomikou. V posledních letech však rostla pouze mírně. Z dat Světové banky vyplývá, že poté, co se země vymanila z hospodářské krize, kdy v roce 2009 klesl její hrubý domácí produkt o tři procenta, růst jejího hrubého domácího produktu nikdy nepřesáhl dvě procenta.

Hněv občanů je oprávněný, uznal francouzský prezident Macron v proslovu

Loni dosáhl růst úrovně 1,8 procenta a pro příští rok agentura Bloomberg  odhaduje, že francouzské hospodářství poroste tempem 1,7 procenta. Zatím se tak příliš neprojevily ekonomické reformy prezidenta Macrona, které zavádí od svého zvolení v květnu loňského roku.

Pro zlepšení životních podmínek, tak jak požadují francouzští protestující, je však ekonomický růst klíčový. Ještě na přelomu tisíciletí rostla Francie téměř čtyřprocentním tempem. 

9 %Míra nezaměstnanosti

Francie se potýká se zhruba desetinou svých obyvatel bez práce už od hospodářské krize v roce 2008. Od loňského května, kdy byla na úrovni 10,1 procenta, klesla do letošního října na 8,9 procenta. Problémem ovšem zůstává vysoká nezaměstnanost lidí mladších 25 let. Bez stálého zaměstnání je zhruba každý čtvrtý. 

Jedním z Macronových slibů bylo, že jeho ekonomické reformy tyto podíly sníží. Kvůli tomu francouzský prezident loni prosadil reformu tamního zákoníku práce, což se neobešlo bez vlny protestů a stávek.

Změny francouzského zákoníku práce mají zvýšit pružnost firem v přijímání a propuštění zaměstnanců. Vláda dává firmám víc volnosti ve snaze přizpůsobit pracovní dobu a finanční odměnu zaměstnanců aktuálním podmínkám na pracovním trhu.

Macron si od reformy slibuje snížení nezaměstnanosti, ke kterému však zatím nedochází. Navíc francouzský státní sektor by mělo kvůli novému zákoníku opustit do roku 2022 více než 100 tisíc zaměstnanců.

3,2 miliardy eurDaňové škrty pro bohaté

Bývalý bankéř Emmanuel Macron bývá svými kritiky často označován za prezidenta bohatých. Pomohla tomu i další z jeho loňských ekonomických reforem, která měla nastartovat ekonomický růst.

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Reformu majetkové daně, která byla součástí prvního rozpočtu předkládaného Macronovou vládou, francouzská levice zkritizovala jako „dárek pro bohaté“. Změna totiž nahradila dosavadní majetkovou daň, kterou platili nejbohatší Francouzi, daní vztahující se pouze na nemovitosti. 

Deník The New York Times uvedl, že toto opatření snížilo letošní příjmy francouzského rozpočtu o 3,2 až 3,6 miliardy eur. 

Letos Macron přislíbil daňové úlevy i střední třídě a obyvatelům s nejnižšími příjmy. Ve svém pondělním projevu, jímž reagoval na prostesty „žlutých vest“, slíbil také například zvýšení minimální mzdy o sto eur měsíčně či vyjmutí důchodců, kteří dostávají méně než 2 000 eur měsíčně (52 tisíc korun), ze zvýšení sociálních odvodů.

715 miliard eurSociální stát

Francouzi platí jedny z nejvyšších daní v Evropě. Výměnou za to jim stát poskytuje značnou míru sociální podpory, která patří k nejštědřejším na světě. V roce 2016 stály francouzský stát náklady na zdravotnickou péči, podporu rodinám či dávky pro nezaměstnané 715 miliard eur, píše The New York Times.

 Země však svůj sociální stát nefinancuje pouze daněmi z příjmů fyzických osob. Většina zboží a služeb je ve Francii zatížena dvacetiprocentní daní z přidané hodnoty. Zatímco daně z příjmu jsou nastaveny progresivně, tj. tak, že nejbohatší obyvatelé podléhají nejvyšší míře zdanění, DPH platí všichni Francouzi bez rozdílu. Nízkopříjmové skupiny lidí pak tuto dvacetiprocentní sazbu cítí nejvíc.

Autor:

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Americké aerolinky obviňují mechaniky za zrušené a zpožděné lety

Letadlo společnosti American Airlines (14. května 2019)

American Airlines žalují odborové svazy, které zastupují jejich mechaniky. Podle společnosti mohou za 2 200 zpožděných...

Lamborghini či Mercedes. Mexická vláda draží auta zabavená zločincům

Výroba obrněných vozidel v továrně v Mexico City

Mexická vláda vytvořila nový úřad, který bude organizovat dražby luxusních aut, letadel, rančů a dalšího majetku...

Výrobce oceli British Steel je v likvidaci, zatím však zůstává v provozu

Značka British Steel v Scunthorpe, severní Anglii, v Británii (21. května 2019)

British Steel, druhý největší britský výrobce oceli, vstoupí do likvidace. Podle konkurzního správce však bude firma...

Najdete na iDNES.cz