Rybí kádrování. Norská firma skenuje tváře lososů, pozná nemocné

  18:27aktualizováno  18:27
Mořští lososi v Orwellově Farmě zvířat chyběli, ale dnes by je možná slavný spisovatel zakomponoval do děje. Norská rybářská společnost Cermaq Group AS se totiž vytasila s technologií, která podle jejich výrazu rozpozná potenciálně nebezpečné kusy, které mohou roznášet rybí vši.

Losos. Ilustrační snímek | foto: Aquabounty Technologies

Počítačové záznamy milionů ryb s jejich identickými rysy a jejich následná analýza pomůže s identifikací lososů nakažených mořskými vši. Není to apokalyptický žert, ale reálný plán firmy Cermaq, která chce novou technologii uvézt do praxe na pobřeží norských fjordů. Informoval o tom Bloomberg.

„Bude to revoluce,“ říká nadšeně vedoucí výzkumu společnosti Harald Takle a dodává: „Pro každou rybu jsme schopni sestavit individuální lékařský záznam,“ dodal expert. Nadšení mu dodávají výsledky výzkumu společnosti Cermaq a dalších partnerských firem, které hodlají uskutečnit projekt s názvem iFarm.

Systém funguje jednoduše. Speciální 3D scanner sejme výrazy ryb (ano, také vzhled ryb se podstatně liší v detailech) a následná analýza místo kolem očí, úst a žaber prozradí, která ryba je potenciálně nebezpečná pro ostatní, protože například roznáší mořské vši.

Má to mít i ekonomický smysl. Boj s následky epidemií nemocí ryb totiž stojí rybářský průmysl odhadem více než jednou miliardu dolarů ročně, tedy přes 22 miliard českých korun.

Tento příklad využití moderních technologií v zemědělství není zcela nový. Americká společnost Cargill ve spolupráci s jedním irským startupem pracuje na zdokonalení systému, jehož cílem je rozpoznat emoce u krav a na základě toho činit ekonomická rozhodnutí. Například měnit stravovací režim kvůli vyšší produktivitě mléka. Skenery sledují, zda mají zvířata dostatečný přísun vody a krmiva a rozpoznají období říje.

Lososi mohou být další na řadě. Norsko je největším chovatelem lososů na světě a jejich chov v celém světě dosahuje velikosti 232 miliard dolarů. Spotřeba ryb se navíc zvyšuje. Podle dat Organizace pro výživu a zemědělství v roce 2016 připadlo na člověka 20,3 kilogramů ryb ročně, což je téměř dvakrát více než v roce 1980.

Společnost Cermaq by chtěla novou technologii implementovat na svých rybích farmách. Vlastních farem, kde chová lososy a pstruhy, spravuje přes dvě stě v Norsku, Kanadě a Chile.

Speciální kamery oskenují ryby na hladině v průměru jednou za čtyři dny. Ty potenciálně nemocné rovnou systém pošle do karantény. Stang Hauge ze startupu BioSort se domnívá, že prevence sníží úmrtnost ryb o 50 až 75 procent.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Dítě se o mě nestará, stěžuje si u soudu otec. Chce po něm výživné

Ilustrační snímek

Bangladéšský důchodce využil místního zákona o vyživovací povinnosti dětí vůči rodičům. Podobné povinnosti mají potomci...

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

Banky je obíraly, tak vymysleli virtuální směnárnu. Má hodnotu miliard

Taavet Hinrikus.

Estonec Kristo Kaarmann si poslal platbu v librách na účet vedený v eurech a divil se, jak nevýhodný kurz mu banka...

Najdete na iDNES.cz