Rybí kádrování. Norská firma skenuje tváře lososů, pozná nemocné

  18:27aktualizováno  18:27
Mořští lososi v Orwellově Farmě zvířat chyběli, ale dnes by je možná slavný spisovatel zakomponoval do děje. Norská rybářská společnost Cermaq Group AS se totiž vytasila s technologií, která podle jejich výrazu rozpozná potenciálně nebezpečné kusy, které mohou roznášet rybí vši.

Losos. Ilustrační snímek | foto: Aquabounty Technologies

Počítačové záznamy milionů ryb s jejich identickými rysy a jejich následná analýza pomůže s identifikací lososů nakažených mořskými vši. Není to apokalyptický žert, ale reálný plán firmy Cermaq, která chce novou technologii uvézt do praxe na pobřeží norských fjordů. Informoval o tom Bloomberg.

„Bude to revoluce,“ říká nadšeně vedoucí výzkumu společnosti Harald Takle a dodává: „Pro každou rybu jsme schopni sestavit individuální lékařský záznam,“ dodal expert. Nadšení mu dodávají výsledky výzkumu společnosti Cermaq a dalších partnerských firem, které hodlají uskutečnit projekt s názvem iFarm.

Systém funguje jednoduše. Speciální 3D scanner sejme výrazy ryb (ano, také vzhled ryb se podstatně liší v detailech) a následná analýza místo kolem očí, úst a žaber prozradí, která ryba je potenciálně nebezpečná pro ostatní, protože například roznáší mořské vši.

Má to mít i ekonomický smysl. Boj s následky epidemií nemocí ryb totiž stojí rybářský průmysl odhadem více než jednou miliardu dolarů ročně, tedy přes 22 miliard českých korun.

Tento příklad využití moderních technologií v zemědělství není zcela nový. Americká společnost Cargill ve spolupráci s jedním irským startupem pracuje na zdokonalení systému, jehož cílem je rozpoznat emoce u krav a na základě toho činit ekonomická rozhodnutí. Například měnit stravovací režim kvůli vyšší produktivitě mléka. Skenery sledují, zda mají zvířata dostatečný přísun vody a krmiva a rozpoznají období říje.

Lososi mohou být další na řadě. Norsko je největším chovatelem lososů na světě a jejich chov v celém světě dosahuje velikosti 232 miliard dolarů. Spotřeba ryb se navíc zvyšuje. Podle dat Organizace pro výživu a zemědělství v roce 2016 připadlo na člověka 20,3 kilogramů ryb ročně, což je téměř dvakrát více než v roce 1980.

Společnost Cermaq by chtěla novou technologii implementovat na svých rybích farmách. Vlastních farem, kde chová lososy a pstruhy, spravuje přes dvě stě v Norsku, Kanadě a Chile.

Speciální kamery oskenují ryby na hladině v průměru jednou za čtyři dny. Ty potenciálně nemocné rovnou systém pošle do karantény. Stang Hauge ze startupu BioSort se domnívá, že prevence sníží úmrtnost ryb o 50 až 75 procent.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

„Číňani jsou prasata“. Banka poslala ekonoma kvůli komentáři na dovolenou

Ilustrační snímek

Švýcarská banka UBS poslala svého hlavního analytika Paula Donovana na nucenou dovolenou. Údajně totiž ve svém komentář...

Jestli mě nezvolí znovu, trh se zřítí jako nikdy předtím, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump v úterý oficiálně zahájí kampaň před volbami v roce 2020, v nichž bude usilovat o...

Itálie zvažuje zavedení paralelní měny. Komise by ji tvrdě potrestala

Zástupce premiéra Itálie a ministr vnitra Matteo Salvini

Itálie, třetí největší ekonomika v EU a zároveň absolutně nejzadluženější člen spolku, si pohrává s myšlenkou na...

Najdete na iDNES.cz