Letecká společnost Cathay Pacific odhalila, že špehuje své pasažéry

  18:01aktualizováno  18:01
Nové „Zásady ochrany osobních údajů“ hongkongské letecké společnosti Cathay Pacific jsou upřímné a děsivé zároveň. Letecká společnost, která je často označována za nejlepší na světě, odhalila, že pozoruje cestující ve svých letadlech pomocí palubních kamer. Tímto krokem tak znovu otevřela nepříjemnou debatu ohledně sledování v letadlech.

Interiér letadla - ilustrační snímek | foto: Jan Matura, Mobil.iDNES.cz

Dopravce nastínil sběr informací v aktualizovaných Zásadách ochrany osobních údajů zveřejněných na konci července 2019. Cathay Pacific potvrdil, že shromažďuje snímky cestujících během jejich pobytu na palubě. Sleduje, jakým způsobem používají zábavní systém (IFE) a jak tráví čas během letu. Společnost uvedla, že tyto snímky jsou zachyceny kamerovým systémem CCTV (uzavřený televizní okruh) upevněným uvnitř letounu, nikoliv kamerami v sedadlech.

„V souladu se standardní praxí a kvůli bezpečnosti našich zákazníků a zaměstnanců v předních liniích jsou v našich letištních saloncích a na palubách letadel instalovány kamery. Všechny obrázky jsou citlivě zpracovány a přístup k nim je striktně kontrolován. Na toaletách nejsou nainstalovány žádné kamery,“ sdělil mluvčí společnosti Cathay Pacific televizní stanici CNN.

Kamery v zábavním portálu

Cathay Pacific není jedinou leteckou společností, která má na palubách svých letadel kamery. Začátkem roku 2018 potvrdilo sledování cestujících několik dalších aerolinek. Na rozdíl od Cathay Pacific jsou ale součástí zábavních portálů (IFE). Zpráva vyvolala obavy o ochranu soukromí. 

Fotogalerie

Letecké společnosti následně dodaly, že kamery jsou deaktivovány. „Tyto kamery byly výrobcem určeny pro budoucí vývoj. Neplánujeme je používat,“ vyjádřily se k tématu společnosti Singapore Airlines a American Airlines. Mluvčí australského dopravce Quantas řekl, že zábavní portály IFE zahrnují vestavěné kamery jako standard a letecké společnosti je nemohou aktivovat, i kdyby chtěly. Air New Zealand a British Airways sdělily, že na palubě jejich letadel nejsou žádné kamery.

Mluvčí společnosti Cathay potvrdila CNBC, že v zábavních systémech na palubách letadel nemají nainstalovány žádné kamery, mikrofony ani senzory, které by monitorovaly cestující a neměli je ani v minulosti.

Letecká společnost ve svých Zásadách ochrany osobních údajů uvádí, že sběr dat je navržen tak, aby zlepšil zážitek z létání. Dopravce rovněž tvrdí, že data mohou být sdílená s partnery třetích stran pro marketingové účely. Vaše osobní údaje uchováme tak dlouho, jak je to nutné, píše se v zásadách.

Soukromí v ohrožení?

Zatímco sledování prostřednictvím kamer CCTV je mnohými přijímáno jako uklidňující bezpečností opatření, podle jiných zašlo sledování cestujících na palubě letadel příliš daleko.

Co se týká soukromí v digitálním prostředí, nemá společnosti Cathay Pacific příliš dobré výsledky. V říjnu 2018 totiž dopravce oznámil krádež dat přibližně devíti milionů cestujících. V roce 2018 došlo také ke krádeži dat u společnosti British Airways a byla jí podle pravidel obecného nařízení Evropské unie o ochraně údajů udělena pokuta ve výši 230 milionů dolarů.

Ve své aktualizované verzi Zásad ochrany osobních údajů společnost Cathay vysvětluje, že i když jsou sbíraná data uložena na zabezpečených serverech, nelze zaručit, že je nikdo neukradne přes web, mobilní aplikaci,  prostřednictvím emailu nebo jiné zprávy.

Vitaly Kamuk, odborník na kybernetickou bezpečnost, který na Twitteru zveřejnil první zmínku o tom, že v zábavním systému IFE v Singapore Airlines jsou kamery, řekl CNN v březnu 2019, že existuje riziko, že snímky shromážděné takovým zařízením se mohou dostat do nesprávných rukou.

Lufthansa má ve flotile svůj první stroj A380. Největší letoun pojme přes 500 lidí.

Airbus A380. Největší letoun pojme přes 500 lidí.

„Skutečné riziko pochází z potenciálního neautorizované přístupu k těmto zařízením ze strany silných útočníků. Pokud je IFE připojen k internetu, existuje možnost vzdáleného hacknutí a špionáže,“ vysvětlil Kamuk.

Společnost Panasonic Avionics, která dodává některé systémy IFE pro Cathay Pacific, již dříve uvedla, že obavy ze sledování a narušení soukromí jsou trochu přehnanou reakcí. Společnost tvrdí, že kamery v sedadlech se brzy stanou akceptovanou součástí létaní a nabízejí mimo jiné možnost videokonference. „Věřím, že se to urovná a příklad, který ukáže pozitivní přínosy kamer, bude silnější než jakékoliv obavy,“ řekl technologický ředitel společnosti David Bartlett.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Navrhnu, ať řešíme důchodový věk, říká ministryně Schillerová

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová

Ministryni financí čeká v rámci jednání o rozpočtu přetahování o dvacet miliard korun s koaličními ministry a také s...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Další z rubriky

Evropa podřadila rychlost, Německo je jednou nohou v recesi

Euro s německou orlicí

Nová data evropského statistického úřadu potvrdila ekonomické ochlazení v Evropě. Globální obchodní válka i brexit...

První Porsche, chlouba nacistů, v aukci. Vynese přes 20 milionů dolarů

Porsche Type 64 (1939) ze sbírky rakouského závodníka Otto Mathého, které bude...

Porsche Typ 64 bylo vyrobeno na podporu nacistické propagandy, na oslavu spojení nacistického Německa a fašistické...

Češi umírají o dva roky dříve než je evropský průměr, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Se zlepšující se úrovní zdravotní péče se délka života v Evropě neustále prodlužuje a počet let prožitých ve zdraví...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz