V hlavním městě Nigérie Lagosu zůstaly počátkem listopadu některé části města a předměstí ve tmě. Jedním z postižených míst byla i prádelna Chidinmy Emenekové. Ve vlhce dusném podniku personál čekal na zapojení generátoru. Byl to navíc již desátý den v řadě, kdy se více než třetina země ocitla ve tmě kvůli závažným poruchám v přenosové soustavě, informuje portál BBC.
Emeneková je jednou z milionů postižených. Nyní se snaží udržet svůj podnik v chodu. Její firma nyní využívá drahé generátory, aby mohla pokračovat v činnosti poté, co už jednou zůstala bez elektřiny asi šest týdnů.
„V současné době udržujeme provoz pomocí generátoru, ale cena paliva mě přivádí k šílenství,“ říká Emeneková. Její prádelna nabízí 72hodinovou službu na vyprání oblečení, ale kvůli nedostatku elektřiny někteří zákazníci čekají až týden. Denní náklady na palivo pro generátor činí 35 tisíc nair (481 korun), a to i za slunečných dnů, kdy je v provozu systém solárních panelů. Ve dnech, kdy je zataženo, mohou být náklady na generátor i dvojnásobné.
Nejde to za den
Problémy s rozvodnou sítí v zemi jsou běžné a v jedné z největších afrických ekonomik se dotýkají obrovského množství lidí. Jen v letošním roce úřady potvrdily osm případů celostátních výpadků elektřiny. „Máme starou infrastrukturu. Máme národní rozvodnou síť starou více než padesát let. Stožáry padají a transformátory v rozvodnách jsou staré,“ přiznal ministr energetiky Adebayo Adelabu. „Snažíme se vše rekonstruovat a vyměnit, ale nelze všechno zvládnout ze dne na den.“
Vnoučata už hovězí kůži jíst nechtějí. Nigerijce drtí hlad a drahé potraviny |
Nigerijská přenosová společnost zodpovědná za dodávky elektřiny uvedla, že poslední rozsáhlé výpadky způsobil vandalismus na hlavním přenosovém vedení. Úřady nyní potvrdily, že usilovně pracují na obnovení dodávek energie domácnostem a podnikům.
Mnozí, kteří si nemohou dovolit více než 500procentní nárůst cen pohonných hmot na provoz generátorů, se musí v boji s horkem spoléhat na ruční ventilátory. Loni v dubnu úřady zvýšily tarify za elektřinu o více než 300 procent, přičemž spotřebitelé odebírající energii více než dvacet hodin denně platí více. Vláda uvedla, že dotace na elektřinu, které vyplácí, vyčerpávají zdroje země.
Lagos zpoplatnil vstup na veřejné pláže. Nigerijci se na ně už nedostanou |
Analytik Oti Ikomi souhlasil, že za některé nedávné výpadky může vandalismus, ale varoval, že bez dalších investic budou problémy přetrvávat. „Bohužel technický stav se zhoršil a naopak vylepšování veškeré potřebné infrastruktury se zpomalilo,“ řekl pro BBC.
Podniky, jako jsou prodejci mražených potravin, přišly o tisíce dolarů, když musely platit za likvidaci zkažených potravin včetně mražených ryb, kuřat a krůt. Odborníci proto radí malým podnikům, aby si nainstalovaly solární panely jako zálohu pro případ kolapsu sítě, pro mnohé z nich jsou ale náklady neúnosné, uzavírá BBC.