Výkonný ředitel Gibson Guitar Corporation Henry Juszkiewicz má před sebou dilema, zda bude lepší odprodat značnou část majetku společnosti nebo vyhlásit bankrot, uvádí server CNBC.
Společnosti se krátí čas, dokdy má splatit své dluhy. Uškodil jí také odchod finančního ředitele Billa Lawrence, který na svém postu působil pouze několik měsíců. Britský deník Telegraph uvádí, že firma musí splatit přes 350 milionů dolarů do 23. července letošního roku, jinak se dalších 145 milionů dolarů z bankovních půjček stane okamžitě splatnými.
Výprodeje začaly
Server Nashville Post přinesl v listopadu 2017 zprávu, že si společnost částečně pomohla prodejem bývalého skladiště klavírů za 6,4 milionu dolarů a plánuje další prodeje. Ale ani v případě, že firma další část svého majetku úspěšně rozprodá, nejsou její vyhlídky vzhledem k výši dluhu příliš optimistické.
Podle deníku Washington Post souvisí nezájem o nákup elektrických kytar s tím, že rocková hudba uvadá a na scéně se objevuje čím dál tím méně nových tváří. „Potřebujeme kytarové hrdiny,“ řekl listu nashvillský výrobce kytar George Gruhn.
O klesajícím zájmu o rockovou hudbu píše i britský deník Independent, který se opírá o data společnosti Nielsen. Ta se mimo jiné zabývá analýzou hudebního trhu a její nedávná zpráva ukazuje, že v minulém roce rap nahradil rock na pozici nejpopulárnějšího hudebního žánru ve Spojených státech.
Za ikonickou kytarou stojí bývalý prodejce mandolín a bendž
Začátky Gibson Guitar Corporaton sahají do roku 1894, kdy Orville Gibson začal prodávat nástroje ze své malé dílny v michiganském městečku Kalamazoo. V roce 1902 byla založena firma, jež zpočátku prodávala pouze nástroje s jeho originálním designem. Jednalo se především o mandolíny. Po Gibsonově smrti v roce 1918 společnost v souvislosti s hudebními trendy přešla na bendža a od třicátých let 20. století prodávala kytary.
Značku Gibson proslavil především model kytary Les Paul, jež nese jméno po svém spolutvůrci, americkém jazzovém muzikantovi a vynálezci Les Paulovi. Tato ikonická elektrická kytara se mnohdy označuje za „tvůrce zvuku rock and rollu“. V průběhu let hrála na kytary Gibson slavná jména jako Jimmy Page, Angus Young, BB King, Bob Marley, Chuck Berry, Slash nebo Santana.