Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krádeže dat i vydírání. Firmy zaskočila vlna kyberútoků

Malá krabička, která zachrání tisíce životů. Zabrání totiž hackerům otrávit vodu nebo způsobit havárii. Řeč je o revolučním řešení od SIGA OT Solutions pro ochranu kritické infrastruktury před hackery. Podobné útoky a čím dál častější: stav nouze v USA, protože došly pohonné hmoty, přesněji počítačové systémy společnosti Colonial Pipeline, která je největším americkým provozovatelem potrubní sítě na přepravu ropy, byly napadeny hackery.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Nechybělo mnoho a Izraelci byli loni přiotráveni, protože po zásahu hackera se přimíchalo do pitné vody více chloru.

Podobná událost se stala letos na Floridě, kde kyberpirát zvýšil množství hydroxidu sodného, k tragédii nedošlo jen díky všímavému zaměstnanci vodárny.

Přitom technologie, jak zabránit takovýmto útokům, už jsou. Na nedávné mezinárodní konferenci o kybernetické bezpečnosti CyberTech v Tel Avivu zaznělo, že skoro přímo úměrně tomu, jak se po světě šíří koronavirus, množí se i počítačové viry a útoky hackerů. A mnohé společnosti jsou nepřipraveny. Experti odhadují, že veřejnost se dozví jen o třech až pěti procentech útoků, neboť firmy, pokud se nic vážného nestane, se napadením nechlubí.

Loňské škody způsobené kyberpiráty odhadlo Centrum pro strategická a mezinárodní studia na 945 miliard dolarů. V porovnání s tím je 217,9 miliardy dolarů – na kolik se pro letošek očekává hodnota trhu s technologiemi na boj s hackery, ještě malá částka. Podle společnosti Comsec Global, která testuje odolnost firem proti kyberpirátům, vedou především krádeže citlivých dat, vyděračský ransomware, který zašifruje data a například udeřil i na české nemocnice, nebo DDoS, který zahltí internetové stránky firem.

Na CyberTech se mluvilo i o takzvaném sociálním inženýrství, kdy hacker o řediteli firmy sbírá na internetu informace, a když o něm a jeho kontaktech ví dost, posílá pod jeho jménem velmi věrohodné faktury s platbou na svůj účet.

Útoky mohou zabíjet

To jsou útoky, které napáchají materiální škody, případně firmu zlikvidují, protože ztratí důvěru klientů, ale útoky na kritickou infrastrukturu mohou zabíjet. Terče jsou vodárny, elektrárny, letiště, ale i podniky jako chemičky atp. Chrání je ploty, zámky, kamery, ale nebezpečí je už jinde. Když hackeři před deseti lety sabotovali pětinu íránských centrifug na obohacování uranu, musel jeden z nich do íránského zařízení proniknout a oslepit systém tak, aby ti, kdo jsou v kontrolním středisku, nepoznali, že se něco s centrifugami děje. To už je dnes předpotopní útok. Dnes to hacker zvládne, aniž vstane ze židle.

„Třeba přes elektronickou vstupní bránu do továrny se hacker dostane až do počítače, který ovládá výrobní linku. Anebo v případě vodárny do počítače, který kontroluje úpravu vody,“ vysvětluje Amir Kandell z izraelské společnosti SIGA OT Solutions. Společnosti totiž mají propojené systémy. Přes vstupní bránu hacker pronikne do vnitřní sítě a pak do druhého, třetího počítače... než se napojí na ten, ze kterého může napáchat největší škody. „Firmy se dosud především soustředily na ochranu svých informačně technologických systémů a sítí, málo si uvědomují, že jejich stroje jsou před kyberpiráty prakticky nechráněné,“ dodává.

Řešením je malá krabička

Nebezpečné útoky

společnost Colonial Pipeline, USA: vyděračský ransomware způsobil energetickou krizi. Virus zablokoval přístup k systému a sabotoval potrubní přepravu pohonných hmot.

Florida, USA: operátor čistírny ve městě Oldsmar si všiml, jak se mu na monitoru sám od sebe pohybuje kurzor a otevírá různé softwarové funkce, které řídí úpravu vody. Hacker zvýšil hladinu hydroxidu sodného – neboli louhu – na stonásobek normálu.

Kalifornie, USA: hacker měl uživatelské jméno a heslo bývalého zaměstnance k účtu TeamViewer, programu, který umožňuje vzdáleně ovládat své počítače. Hacker smazal programy, které vodárna používala k úpravě vody.

Bombaj, Indie: hackerský útok byl s největší pravděpodobností příčinou masivního výpadku proudu, který v některých oblastech trval až dvanáct hodin.

Izrael: podle tajných služeb hackeři z Íránu zaútočili na systém pro úpravu pitné vody a pokusili se oklamat počítače, které kontrolovaly množství chloru.

Ukrajina: první známý výpadek elektřiny způsobený kybernetickým útokem. Tři energetické společnosti  byly zasaženy škodlivým softwarem BlackEnergy a statisíce domácností zůstaly  bez elektřiny.

Technologické řešení proti kyberútokům na důležitá zařízení a kritickou infrastrukturu vyvinula SIGA OT Solutions už před třemi roky. Zatím podle generálního ředitele Amira Samoiloffa slaví úspěchy především ve Spojených státech, Japonsku a Singapuru. Nedávno ho vybrala izraelská vláda pro kybernetickou ochranu dodavatelů pitné vody. Útoků ze strany Íránu bylo loni podle izraelského listu Calcalitech hned několik, byť do médií se dostal ten, který se málem podařil.

„Je to dost ojedinělé řešení a svým způsobem převratné,“ komentuje vynález, který vypadá jako malá krabička, Rami Efrati, expert a partner v MSF Partners Innovation. Krabička od SIGA má však tu výhodu, že není napojena na firemní síť. „Je to de facto senzor, který dokáže sledovat až 5 000 impulzů za sekundu a funguje na základě umělé inteligence,“ popisuje Amir Kandell. Zkrátka senzor se připojí na zařízení a naučí se, jak stroj či rozvodný uzel funguje, jak zní, a pokud dojde k nějaké změně, automaticky spustí varovný signál. „Samozřejmě by bylo zbytečné nechat tento senzor monitorovat vstupní bránu, ale určitě by měl být na těch nejdůležitějších zařízeních,“ vysvětluje Amir Kandell.

Na dotaz, jestli začne hlásit problém, když někdo nedotáhne šrouby, Amir Kandell odpovídá, že ano. Zkrátka senzor zaznamená jakoukoli změnu, jakýkoli nezvyklý impulz či snahu narušit chod zařízení. Ať už jde o někoho, kdo je ze staré školy a drží v ruce šroubovák, nebo od hackera. „Nepotřebujete na to ani nijak vyškolené experty pro kybernetické útoky, vše je velmi jednoduché,“ dodává Amir Kandell.

„SIGA má zastoupení i v Česku,“ říká generální ředitel Samoiloff. „Klienty máme v USA, Spojených arabských emirátech, ale poslední rok roste zájem i z Německa, Itálie a z Rakouska,“ dodává. „To, co se děje v Izraeli, se může stát v Česku,“ říká Amir Kandell s odkazem na loňský útok na pitnou vodu.

 „Zvláště pokud jde o útoky na kritickou infrastrukturu, nemůžete vědět, kam až se hackeři umějí dostat a zatím jen nezaútočili. Udeřit mohou v nejméně vhodnou chvíli,“ dává jako příklad odkaz, který našel na netu. Je tam cesta, jak se přes jedno primitivní zařízení (žádný počítač) dostat až do intranetu jedné důležité české společnosti.

Počítáme s tím?

Že se hackeři neštítí ničeho, dokazují útoky na nemocnice. Česko bylo na konferenci Cybertech izraelskými partnery chváleno jako silný partner.
„Kybernetická bezpečnost je neustálý proces spočívající v detekci hrozeb a zranitelností a zároveň ve snaze tyto problémy aktivně řešit dřív, než je někdo zneužije,“ řekl k tomu ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Karel Řehka. „Samozřejmě ani tento systém není statický, což je dobře vidět na příkladu nemocnic,“ dodává.

Nově schválený Akční plán k Národní strategii kybernetické bezpečnosti podle Karla Řehky mimo jiné v příštích pěti letech posílí kybernetickou bezpečnost ve zdravotnictví. Bude se posuzovat rizikový profil dodavatelů, omezovat vysoce rizikové dodavatele pro bezpečné zavádění telekomunikačních sítí nastupujících generací a zefektivní strategickou komunikaci pro zvládání velkých kybernetických bezpečnostních útoků.

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

Ovocnářům hrozí bankroty. Mrazy ceny určitě ovlivní, hlavně jablek, říká jejich šéf

25. dubna 2024  8:44,  aktualizováno  10:58

Pěstitelům ovoce hrozí kvůli mrazům bankroty, říká předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík....

České dráhy vydělaly téměř čtyři miliardy korun. Tahounem byla osobní doprava

25. dubna 2024  10:06

Státem vlastněné České dráhy dosáhly v loňském roce hrubého zisku 3,8 miliardy. Na rozdíl od...

Děláte z Benátek zábavní park, stěžují si místní. Město začalo vybírat vstupné

25. dubna 2024  8:51,  aktualizováno  9:33

Italské Benátky od čtvrtka zavedly poplatek ve výši pěti eur (asi 126 korun) pro návštěvníky, kteří...

K moři vyrazí víc lidí než loni. Kvůli davům Češi hledají méně okoukaná místa

25. dubna 2024

Premium Na potravinách a jiném zboží nebo na návštěvách restaurací jsou Češi ochotní šetřit, ale na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...