Kvalitu špekáčků pohlídá Evropská unie

  1:05aktualizováno  1:05
Češi mají šanci dočkat se zhruba za rok voňavějšího špekáčku, než jaký je možné si koupit v obchodech pod tímto názvem dnes. V současnosti musí být milovník této uzeniny obzvláště zkušený, aby dokázal odlišit dobrý špekáček od jeho napodobeniny.
Poznat pravý špekáček je dnes umění. Ilustrační foto.

Poznat pravý špekáček je dnes umění. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Recepturu na pravý špekáček musí totiž dodržovat jen tuzemští výrobci. Ti zahraniční mohou pod stejným názvem prodávat napodobeniny.

Větší jasno do dnešního zmatku mají vnést nové recepty pro špekáčky a tři další výrobky - lovecký salám, spišské párky a liptovský salám. Kdo bude chtít jeden z těchto názvů používat, bude se jimi muset řídit.

O registraci nových receptur budou žádat Češi spolu se Slováky u Evropské unie. "Receptury jsou hotové, začátkem srpna je předáme ministerstvu zemědělství," potvrdil za Svaz zpracovatelů masa jeho předseda Jaromír Kloud.

Co přesně budou špekáčky proti dnešku obsahovat, nechce zatím prozradit. Slibuje ale, že jejich kvalita bude vyšší než dnes. Nebudou totiž moci například obsahovat drůbeží separát (strojově oddělené maso) nebo sóju. Tyto dvě látky dělají ze špekáčku hmotu, kterou nelze nad ohněm opékat, nevoní a při skousnutí připomíná mazlavou kaši.

Špekáčky se liší
Dnes uzeniny v obchodech provází několik problémů. Pod názvem špekáček lze totiž nalézt dobroty i nechutnosti. Záleží mimo jiné na tom, kde jsou vyrobené.

Český špekáček, vyrobený v souladu s takzvanou špekáčkovou vyhláškou, musí být vyroben z masa a nemůže se při něm používat separát, tedy strojově oddělené maso od kosti, které je sice zdravotně nezávadné, ale kvalitu postrádající.

Tyto podmínky nemusí plnit výrobci z ciziny a často toho využívají. Aby se to prokázalo, nechali si místní uzenáři za poslední rok udělat několik rozborů výrobků ze Slovenska. A ty vyhlášku nesplňovaly. Kde se přesně prodávaly, prozradit nechtějí.

Občasné nedodržení standardů potvrzuje i Martina Šmídtová za Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Ta však podobné prohřešky podle ní postihovat nemůže.

Špekáčkovou mlhu dále zahušťují výrobky, které nemají s jeho vlastnostmi vůbec nic společného a jmenují se podobně. Například v Lidlu jsou k mání opekáčky, v Kauflandu vuřty. Průvodním znakem je kromě názvu i nižší cena.

. Co je špekáček a co ne?

Špekáček
 - musí být vyroben z hovězího, vepřového nebo telecího masa, nesmí obsahovat separát, tedy strojně oddělené maso od kosti

 - tyto podmínky však platí jen pro českého výrobce

Drůbeží špekáček
 - je vyroben z drůbežího masa, a to včetně masa strojně odděleného, a syrového vepřového sádla

 - může obsahovat i vepřové a drůbeží kůže

Špekoun, vuřt...
 - nemusí splňovat žádné jakostní parametry

 - zpravidla jsou vyráběny z levnějších separátů – zbytků masa od kosti

Pramen: Vyhláška ministerstva zemědělství o potravinách

Konec matení zákazníků?
Zmatkům, co je a co není pravý špekáček, by měla zamezit až registrace daných výrobků v Bruselu. Ty budou označeny emblémem Evropské unie. "Měla by to být jistota pro spotřebitele, že jde o kvalitní výrobek," říká Kloud za výrobce masných výrobků.

Pokud s registrací v Bruselu uspějí, na řadu by pak měly přijít i další masné výrobky. Úplně se však špekáčková mlha nezvedne ani poté. Nyní vytvořenou recepturu totiž podporují jen takzvaní "červení" výrobci. To jsou ti, kteří používají červené maso, tedy hovězí a vepřové.

Na trochu jiné lodi jsou "bílí" výrobci používající drůbeží maso. Ti dnes mají podle vyhlášky povoleno používat pro výrobu špekáčků separáty, které jejich kvalitu snižují. Stačí pak, aby měl výrobek na obalu název "drůbeží špekáček". To se zřejmě ani do budoucnosti nezmění, protože tito producenti se vytváření receptur pro Brusel neúčastní. "Drůbežích špekáčků se tyto receptury nebudou týkat," říká František Mates za Sdružení drůbežářských podniků.

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Rusko dalo stopku exportu ropných produktů a uhlí na Ukrajinu

Ilustrační snímek

Ruská vláda zakázala vývoz uhlí, ropy a ropných produktů na Ukrajinu. Ruský premiér Dmitrij Medveděv oznámil ve čtvrtek...

Práce od rána do noci je požehnání, hlásá nejbohatší Číňan

Jack Ma, majitel internetového obchodu Alibaba (9. ledna 2017).

Jack Ma, nejbohatší Číňan, který stojí v čele internetového konglomerátu Alibaba, velebí hojně diskutovaný a také...

Účetní použil firemní miliony k sexuálním hrátkám, firma málem zkrachovala

Ilustrační snímek

Britský účetní si celoživotní šikanu a sociální izolaci kompenzoval bujným nočním životem. Ten ale financoval z cizí...

Najdete na iDNES.cz