Tučňáci kráčí po pláži ostrova Jižní Georgie, který je spolu Jižními...

Tučňáci kráčí po pláži ostrova Jižní Georgie, který je spolu Jižními Sandwichovými ostrovy zámořským závislým územím Velké Británie. Právě sem Česko vyvezlo čtyři metráky zubních plomb a 72 párů kolečkových bruslí. | foto: Profimedia.cz

Býčí sperma do Afriky a brusle na odlehlý ostrov. I to je český export

  • 15
Z Česka se loni vyvezlo zboží za téměř čtyři biliony korun, nemalou část z toho tvořily autodíly směřující do Německa. Čeští vývozci však občas zabloudí i na exotičtější místa. Zboží, které tam dodávají, pak často bývá poněkud kuriózní.

Jen málo míst na světě je nehostinnějších než Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy. Zámořská území Velké Británie v jižním Atlantiku jsou vzdálená tisíce kilometrů od nejbližšího pobřeží, které představuje to argentinské. Většinou tam prší nebo padá sníh s deštěm, maximální teplota dosahuje deseti stupňů Celsia a kromě pár státních úředníků tam nežijí žádní stálí obyvatelé.

Ani v největším „městě“ Grytviken, které má sice muzeum, ale už žádné stále obyvatele, neexistují asfaltové silnice či chodníky. Přesto právě do Jižní Georgie exportovala Česká republika předloni 72 párů kolečkových bruslí v celkové hodnotě 49 tisíc korun.

Jde o jeden z těžko vysvětlitelných údajů z databáze Českého statistického úřadu (ČSÚ), na které zájemce o zahraničních obchod občas narazí, a z nichž některé příklady iDNES.cz přináší.

Úřad ujišťuje, že se nejedná o chybu. „Tyto údaje byly celníky sebrány z vyplněných dokumentů, překontrolovány na platné kódy zemí dle číselníku GEONOM a předány ke zpracování na ČSÚ. Kontrola na platné kódy vylučuje, aby se do zpracování dostaly kódy nesmyslné či v daném časovém období neplatné. V interním systému zpracování byly během let postupně zaváděny i další druhy kontrol,“ ubezpečuje mluvčí ČSÚ Petra Báčová.

Čtyři sta kilo zubních výplní

Další český vývoz do Jižní Georgie už tak překvapivý není. Čepice, kuchyňské potřeby a zboží potřebné k opravě letadel se na odlehlém souostroví můžou hodit. Stejně jako zubní výplně. Zásob plomb z Česka si však dva vládní úředníci, jejich manželky a turisté, které uprostřed oceánů náhle přepadne bolest zubů, budou užívat ještě hodně dlouho. V roce 2013 se jich tam vyvezlo 403 kilo v hodnotě 180 tisíc korun a jde o vůbec největší exportní výměnu mezi Českem a Jižní Georgií za posledních deset let.

Ze souostroví je to k jižnímu pólu „jen“ něco málo přes tři tisíce kilometrů. I na Antarktidě přitom zanechává český export svou stopu. „Vývozy v posledních třech letech jsou deklarovány vždy v měsíci říjnu. Podle zboží se jedná o vybavení expedic a polární stanice,“ říká Báčová. A skutečně nejhodnotnější položku vývozu v loňském roce tvořily měřící a navigační přístroje. V menší míře pak na kontinent směřuje zboží běžné spotřeby jako je čokoláda, droždí, rýče, lopaty, kladiva, tiskoviny či prací prášky.

Zajímavou obchodní výměnu má Česká republika s nejmenším státem světa Vatikánem, který je v databázích ČSÚ nazýván Svatý stolec. Vedle drobností jako jsou tiskoviny zarazí, že tam v roce 2002 z Česka putovalo 385 „pancéřových skříní“. Naopak, importu z Vatikánu v posledních dvou letech dominuje kolonka s názvem „Perly, drahokamy, drahé kovy, výrobky bižuterie.“

Soudruzi rádi pivo, koňak i slivovici

Ministr zemědělství Marian Jurečka se pokouší najít nové trhy pro tuzemsku produkci a jeho pozornost směřuje především k některým africkým státům. V Zambii se tak Česko zapsalo trochu překvapivým „produktem“ českého původu. Do afrického státu směřovalo v rámci rozvojové pomoci v uplynulých čtyřech letech devět kilo inseminačního býčího spermatu v souhrnné hodnotě 1,2 milionu korun.

Český export se našel i v problematických zemích jako je Eritrea či Somálsko, objevil se i nejmladším státě světa Jižním Súdánu. V těchto zemích panuje poptávka po traktorech, motorových vozidlech či kotlích, často opakující se položkou však bývají produkty skrývající se pod označením „Antény a parabolické antény, části a součásti vhodné pro použití s nimi.“

Obchodní výměna Česka funguje i se státy jako je Severní Korea. Překvapí přitom, po jakém českém zboží je ve stalinistické diktatuře největší poptávka. Exportnímu seznamu uplynulých let dominuje pivo, šumivá i tichá vína, koňak, whiskey, likéry a slivovice. Je však třeba dodat, že jde jen o zcela zanedbatelné množství a jedná se spíše o jednotky lahví.

Možná, že Severní Korea český alkohol z dovozu už nepotřebuje, jelikož se zásobí sama. Vedle již hotových produktů si totiž tamní režim v roce 2014 objednal i 16,2 tisíc kilo sladu, 240 kilo chmele a pivovarnické vybavení za 1,6 milionu korun.