Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Konec snu o stabilní kryptoměně. Terra s lunou padly, investoři přišli o vše

  11:46
I mezi strmými pády kurzů kryptoměn, které v posledních týdnech odepsaly desítky procent, je tento příběh výjimečný. Digitální měna luna, která je navázána na stablecoin terraUSD, ztratila takřka sto procent své hodnoty a zřítila se prakticky na nulu. Investoři tak přišli o všechno.

Tether je digitální měna vázána na reálná aktiva. | foto: Profimedia.cz

Stablecoin je kryptoměna, jejíž hodnota je pevně navázaná na cenu jiného aktiva, a to buď další kryptoměny, klasické měny nebo komodity v poměru jedna ku jedné. Nejznámějším stablecoinem je tether, který je částečně krytý rezervami skutečných dolarů.

Nedávno se začaly objevovat takzvané algoritmické stablecoiny, jako je právě terraUSD (UST). K udržení hodnoty UST sloužila právě luna. Zjednodušeně řečeno měl komplikovaný mechanismus zaručit, že pokud by se cena jednoho UST dostala pod jeden dolar nebo nad něj, účastníci trhu budou motivováni k tomu, aby UST vyměnili za lunu nebo naopak. Tím by se pak udržoval poměr 1:1. Hodnota UST je tak navázána na algoritmus, který v podstatě slibuje, že jeden UST bude vždy vyměnitelný za token luna v hodnotě jednoho amerického dolaru.

Zranitelný algoritmus

Co konkrétně stojí za mohutným výprodejem, po němž kryptoměna luna dosahuje téměř nulové hodnoty, zatím nelze s určitostí říct. Je ale pravděpodobné, že za něj může nedokonalost a zranitelnost algoritmu, na který je terraUSD a potažmo i luna navázaná.

Podle Dominika Stroukala, hlavního ekonoma platební instituce Roger, jsou ve hře dvě hlavní možnosti. První z nich je, že se systém sesypal pod svou vlastní vahou. Respektive že motivace uvnitř něj nebyly nastaveny správně pro případ, že dojde k propadu. „V růstu funguje leccos, v propadu se ale oddělí zrno od plev a ukáže se, kdo má celý systém nastaven správně,“ vysvětlil Stroukal.

Nevyzpytatelná kryptoměna tether děsí ekonomy. Vadí provázání s dolarem

Tato varianta by podle ekonoma byla tou lepší, neboť by šlo v uvozovkách jen o to, že systém nebyl nastaven správně. Z toho by se následně mohl poučit nejen tento projekt, ale i řada dalších. Systém by se nastavil lépe a do budoucna se mohl navrátit k lepším číslům.

Ve hře je ale ještě varianta cíleného rozkladu. Loni se na internetu objevil návod na to, jak tento projekt položit a zároveň na tom vydělat. Podle něj stačí na uskutečnění tohoto plánu sto milionů dolarů. Systém by se po dodržení všech kroků návodu měl rozsypat a útočník by si odnesl výdělek.

Návod navíc nebyl nic tajného. „O tomto návodu vlastně všichni věděli, bylo to na diskuzním fóru. Lidé, kteří to četli, si říkali, že to pravděpodobně bude fungovat. Otázka ale byla, zda někdo s takovým objemem peněz bude ochotný takto riskovat. Je však možné, že návodu někdo skutečně využil,“ dodává Stroukal.

Propad se dotkl i běžných investorů

Dění, jež vedlo k odepsání skoro veškeré hodnoty terryUSD a na ní navázané luny, lze v kostce popsat následovně. Koncem minulého víkendu nastala masivní poptávka po stablecoinu UST, což způsobilo, že se cena tokenu propadla pod 99 centů. Nadace Luna Foundation Guard stojící za UST přispěchala s půjčkou 1,5 miliardy dolarů, aby měla dostatek kapitálu v případě, že by algoritmus přestal fungovat. Ani tato snaha ale ničemu nepomohla a cena UST se v pátek 13. května dostala dokonce na 0,04 dolaru.

Situace se koncem týdne zhoršila natolik, že se musel pozastavit celý systém, na němž terraUSD běží. Tým kolem stablecoinu terraUSD slíbil, že na odstranění problému bude pracovat a komunita se včas dozví o všech novinkách.

Problém, který tým terry slíbil vyřešit, rozhodně není malý. Investoři, kteří celému projektu věřili, přišli kvůli propadu o veškerou svou investici. Terra se na rozdíl od řady jiných kryptoprojektů dokázala dostat z ryze fanouškovské záležitosti do hlavního proudu. Projektu tak uvěřila i řada běžných investorů, kteří následně přišli o veškeré investované peníze.

Otřes pro celý kryptosvět

Ať už za pádem projektu stablecoinu terraUSD a na něj navázané luny stálo cokoli, otřásl krach celým kryptosvětem. Ohromné výprodeje a s nimi spojená panika se dotkly i ostatních kryptoměn. Směrem dolů tak zamířily i známější kryptoměny, jako je například bitcoin či ethereum.

Za tímto trendem poslední doby však stojí i řada dalších faktorů, jako byl nedávný pokles kurzů akcií a dalších aktiv. „Za výprodeji a strmým pádem cen kryptoměn stojí celosvětová finanční nejistota, rostoucí inflace a zejména pak reakce méně zkušených investorů, kteří podlehli obavám z budoucího vývoje trhu,“ uvedl Adam Neuberger, spoluzakladatel projektu Probinex

Altocoin je označení pro kryptoměny, které vznikly po bitcoinu

Bitcoin i ethereum už se pomalu odráží ode dna. Pošramocená ovšem může zůstat důvěra v celý kryptoměnový svět. „Taková událost vždycky otřese s důvěrou v celý trh. Není to ale symetrické, zahýbe to více s důvěrou v altcoiny než bitocion. Ukazuje se, že výhoda bitcoinů je v tom, že jsou v zásadě jednoduché,“ vysvětlil Stroukal pro iDNES.cz.

Pád terry a luny možná nebyl překvapením

Terra měla od začátku existence i řadu kritiků. Jedním z nejvýraznějších byl Kevin Zhou, který se v oboru pohybuje už od roku 2011, kdy pracoval na rané burze Buttercoin a poté vedl obchodování na burze Kraken. V roce 2018 založil svůj kryptografický hedgeový fond Galois Capital. „Terra představuje systémové riziko pro celý kryptografický prostor,“ nechal se v jednom z rozhovorů slyšet Zhou. Dále uvedl, že jeho tweetování o této kryptoměně je v podstatě veřejná služba, protože chce, aby o tomto nebezpečí byl informován každý.

Vývoj kurzu kryptoměny luna - grafy dalších měn najdete na idnes.cz/kurzy

Podle Dominika Stroukala jsou stablecoiny něčím, co vlastně není dostatečně transparentní. „Je to neprozkoumaná věc, kdy se snadno může stát, že to celé padne. Nikdo soudný tak nemohl tvrdit, že jde o něco spolehlivého. U stablecoinů založených na algoritmu v jejich kódu zkrátka mohou být chyby,“ uvedl Stroukal na úterním diskuzním fóru České národní banky.

Nabízí se tak otázka, zda si za peníze utopené v terře nemohou sami důvěřiví investoři. Podle Stroukala to ale takto jednoduché není. „U tohoto stablecoinu se slibovala stabilita, kterou měl zaručit algoritmus. Tyto sliby byly přestřelené, chyba je tak možná na obou stranách,“ dodal.

Aktuálně tak vůbec není vyloučené, že kvůli pádu půjde někdo z tvůrců terry před soud. „Policie se o případ již zajímá a je třeba říct, že není úplně košer, když investorům slibujete že zajistíte stabilitu a pak přijde takový pád. Je to, jako kdyby slibovali, že stabilitu zajistí dolarem, ale neměli ho dost,“ dodává Stroukal.

Mohou se terra s lunou ještě vzpamatovat?

Podle Petra Saneterníka, spoluzakladatele analytického webu Crypviz.io, se stablecoin terraUSD a její token luna ještě ode dna odrazit mohou, bude to ale obtížné. „Terra a luna se ještě mohou vzpamatovat. Jsme jen lidé a chyby se dějí, zvláště v kryptoměnách. Teď se ukáže opravdová kvalita vývojářů a jaké dokážou vymyslet řešení. Návrat ale bude skrze zničenou reputaci a obří ztráty velmi obtížný.“

O něco méně optimistický pak je Stroukal. „Terra má pořád ještě nenulovou hodnotu. Přežít tak terra i luna mohou, ale nikdo soudný, koho znám, si nemyslí, že tomuto konceptu lze věřit. Je to přece něco, co slibovalo stabilitu, ale toho teď nedostálo. Je tedy jasné, že do budoucna tomuto konceptu nikdo nebude věřit. To se týká všech stablecoinů, protože slibují něco, co zkrátka nemohou splnit,“ uzavírá ekonom.

15. května 2018

Autor:
  • Nejčtenější

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Máslo za stovku, rohlík za 9 korun? Ceny ještě porostou, říká šéfka potravinářů

Premium Nadále stoupají ceny paliv a energií. A ty pak ovlivňují ceny všeho dalšího. Razantní zdražování základních potravin...

Rusko utahuje ropné kohouty, nařídilo dočasně odstavit potrubí z Kazachstánu

Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC), jímž proudí ropa z Kazachstánu přes Rusko do světa, musí podle nařízení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Francie zakáže „vegetariánské stejky“. Zákaz chce rozšířit na celou EU

Francouzští výrobci potravin nahrazujících maso už nebudou moci pro své výrobky používat názvy jako „vegetariánský...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Den nezávislosti se Američanům podraží. Ceny potravin stouply až o 36 %

Ve Spojených státech amerických se blíží tradiční připomínka Dne nezávislosti. Pro Američany jde o jeden z...

Bhútán poprvé od pandemie přivítá turisty, kteří si mohou dovolit utrácet

Bhútán se v září po více než dvou letech znovu otevře zahraničním turistům. Malé himálajské království se snaží po...

Inflace v Turecku přesáhla 78 procent, je nejvýše od roku 1998

Míra inflace v Turecku v červnu vystoupila na 78,6 procenta, je nejvýše od roku 1998. Prudký nárůst cen byl do značné...

Německý průlom. Polovinu spotřeby elektřiny letos pokryly obnovitelné zdroje

Obnovitelné zdroje energie se v Německu v letošním první pololetí podílely na spotřebě elektřiny díky příznivým...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...