Během masivního hackerského útoku zmizelo zejména ethereum v hodnotě 1,12 miliard amerických dolarů. Pachatelé měli získat kontrolu na jednou z offline peněženek burzy. Ukradené prostředky postupně převedli na nové adresy, které následně zlikvidovali, píše The Guardian.
Generální ředitel Bybitu Ben Zhou krátce po útoku investory uklidnil. Uvedl, že se jeho týmu podařilo získat úvěry od partnerů, tím by mělo dojít k zajištění asi 80 procent potřebných financí na pokrytí ztrát. Ben Zhou zároveň upřesnil, že výběry na platformě zůstávají otevřené.
Hackeři obrali kryptoburzu o aktiva za 5,4 miliardy korun. Zaplatit to mají zákazníci |
„Burza Bybit zůstává solventní, a to i přesto, že by se ztracené prostředky nepodařilo získat zpět,“ uvedl generální ředitel dubajské burzy na sociální síti X. Dodal, že společnost stále spravuje aktiva klientů ve výši 20 miliard amerických dolarů. I proto jeho společnost nastalou situaci ustojí.
Klienti hromadně žádali o výběry
Investoři se ale o své prostředky na dubajské burze obávají. V posledních dnech masivně stoupl počet klientů žádajících o výběr. Jen během soboty a neděle bylo těchto žádostí více než 350 tisíc. Burze se většinu z nich již mělo podařit vypořádat. Celkem se mělo povést zpracovat více než 70 procent žádostí.
Prostřednictvím e-shopu nabízeli podvodnou kryptoměnu. Hackeři ovládli Lego![]() |
The Guardian píše o tom, že ukradené tokeny se postupně přesouvaly mezi více než čtyřiceti různými peněženkami. Podle zahraničních médií by za tímto útokem měla stát skupina Lazarus, která už dříve stála za útoky na jiné kryptoburzy. Odborníci říkají, že má v oblasti kybernetické kriminality pokročilé dovednosti.
Cena kryptoměn krátce po hackerském útoku klesla. Krátce po něm se cena etherea propadla asi o 8 procent. Negativně reagovala i cena kryptoměny bitcoin. Ten odepsal asi 5 procent hodnoty. V dalších hodinách se ale ceny vrátily zpět na své původní hodnoty.
Burza se snaží získat tokeny zpět
Dubajská kryptoburza Bybit po krádeži vyzvala experty, aby ji pomohli získat odcizené kryptoměny zpět. Pokud by se jim to povedlo, odměnou jim bude 10 procent z celkové sumy, tedy až 140 milionů amerických dolarů. „Jsme odhodláni nastalou situaci překonat a zásadně posílat naši bezpečnost. Chceme pro naše klienty zůstat spolehlivým partnerem,“ ubezpečil investory generální ředitel.
Investoři znervózněli, bitcoin je nejslabší od poloviny listopadu |
Dubajská burza Bybit patří mezi největší na světě. Denní průměrný objem obchodů se pohyboval okolo 36 miliard dolarů. Krátce před útokem měla burza na svých rezervních účtech přibližně 16,2 miliardy dolarů v aktivech. Odcizené prostředky tedy představovaly přibližně devět procent celkových aktiv, uzavírá The Guardian.