Krize na Ukrajině zvýšila světové ceny pšenice o čtvrtinu

  11:18aktualizováno  11:19
Pšenice v důsledku krize na Ukrajině v posledním měsíci výrazně zdražila. V dlouhodobých cenových kontraktech - takzvaných futures - její cena vyskočila o 25 procent. Ukrajina je jedním z největších globálních vývozců obilnin. Pokud ceny pšenice delší dobu neklesnou, mohli by to pocítit i zákazníci na cenách potravin.

Pšenice - ilustrační snímek. | foto: Wikimedia Commons

Podle ředitele společnosti Archem Financial Services z amerického Chicaga Grega Growa existuje velké riziko v dodávkách této komodity v návaznosti na poptávku, která bude přesměrována na jiné oblasti, než je okolí Černého moře.

Ukrajina je podle loňských dat amerického ministerstva zemědělství důležitým globálním hráčem v obchodu s obilninami. Zaujímá sedmé místo na světě ve výrobě obilovin a třetí místo v jejich vývozu. Zemědělství tvoří 16 procent HDP Ukrajiny. Už loni se ukázalo, jak může země se 45 miliony obyvatel ovlivnit světový trh, když po zákazu exportu pšenice stouply ceny obilovin ve světě. Ukrajina také patří do pětice největších světových výrobců medu.

Na růst cen pšenice v USA upozornil tuzemský obchodník na burze společnost Colosseum. "Cena pšenice roste od ledna letošního roku o 25 procent, páteční závěrečný kurz na burze CME byl 687,25 centů za bušl (stará hmotnostní míra pro obilniny, 1 bušl je cca 27 kilogramů - pozn. redakce), což bylo o 2 procenta výše oproti předcházející obchodní seanci," uvedla makléřská firma.

O čtvrtinu ceny vzrostly od začátku února, za celý letošní rok zdražení dosahuje 12 procent. "Vliv dění na Ukrajině je na rostoucí cenu pšenice pouze částečný. Svůj vliv měla také abnormálně chladná zima na území USA. Ruku v ruce s rostoucí cenou pšenice roste také kukuřice. Od počátku roku tato komodita přidává 13,3 procenta," říká Jiří Tyleček ze společnosti X-Trade Brokers, která obchoduje s cennými papíry.

Ceny pro české zemědělce a pekárny se tvoří na plodinové burze MATIF ve Francii. Podle analytika společnosti Colosseum Tomáše Menčíka pšenice zdražila stejně v USA i v Evropě.

Ceny se do obchodů mohou přenést za týdny

"Rostoucí ceny termínových kontraktů na pšenici komoditních trzích se dostanou ke zpracovatelům a zemědělcům, pokud růst bude nějakou dobu přetrvávat," předpokládá Menčík. Krátkodobý výkyv vliv na ceny mít nemusí. "Pokud je výkyv ceny delší než několik dnů/málo týdnů, pak se to k zemědělcům (i do obchodů) dostane. V obchodech se to však projeví jen omezeně, neboť základní surovina u potravin činí obvykle cca 1/3 ceny, zbytek jsou energie, logistika, balení," dodal.

Podle Jaromíra Dřízala z Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů situace na Ukrajině vliv na ceny v Evropě zřejmě bude mít. "Loni sice byla lepší úroda, ale ceny obilí se stanovují v rámci celé Evropy. Česká republika není izolovaná. Pokud stoupají ceny na evropské burze, čeští producenti nabízejí za vyšší cenu mlýnům a ty mohou zvýšit cenu pekárnám," řekl.

Na druhou stranu upozorňuje na to, že trhy s mlýnskými a pekařskými výrobky jsou vysoce konkurenční, což by mohlo snížit tlaky na zvyšování cen. "Pokud by došlo k nějaké změně, musela by být vyvolána třeba i vyššími náklady v jiných komoditách. To víceméně už je, protože opatření České národní banky zdražilo třeba droždí. To je druhá nejvýznamnější surovina pro pekaře. V ČR se bohužel nevyrábí," dodal.

Zástupce pekařů nedávno upozorňoval na to, že pekárny trápí vysoké náklady a nízká rentabilita a chtějí si v blízké době s obchodními řetězci vyjednat lepší ceny. (více čtěte zde)

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

Další z rubriky

Jako James Bond. Elon Musk chce vyrobit autoponorku z legendárního snímku

Zakladatel a majitel společnosti SpaceX Elon Musk na tiskové konferenci po...

Máme návrh podvodního vozu inspirovaného bondovkou ze 70. let, prohlásil Elon Musk na úterním výročním setkání...

Směnárenské bankomaty kradou, stěžují si lidé. Brusel to chce zarazit

Ilustrační snímek

Konec okrádání při výběru zahraniční měny. Provozovatelé bankomatů budou muset od půlky dubna příštího roku dát...

Letos chceme do Ruska, pak do celého světa, říká spoluzakladatel Flixbusu

Zakladatelé společnosti Flixbus, André Schwämmlein na snímku uprostřed

Na světovém finále soutěže EY Podnikatel roku letos reprezentovali Německo zakladatelé společnosti Flixbus. Dopravce...

Najdete na iDNES.cz