Křetínský chce upevnit vládu nad Le Monde a převzít podíl dalšího akcionáře

  19:03aktualizováno  19:03
Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný francouzský deník. Informovala o tom agentura AFP. Křetínský koupil významný podíl Le Monde už loni na podzim.

Daniel Křetínský. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Český miliardář tehdy koupil 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde francouzského bankéře Pigasse. Ten si ponechal zbylých 51 procent. Holding má významný podíl na vlastnictví francouzského deníku Le Monde.

List Libération na podzim uvedl, že původně jej chtěl Pigasse Křetínskému prodat celý, bankéř však tuto informaci popřel. Křetínský proto nyní posiluje svou pozici v Le Monde jiným způsobem.

Křetínský koupil významný podíl francouzského deníku Le Monde

Společně s Pigassem nyní jednají o převzetí podílu dalšího akcionáře, jímž je španělská mediální skupina Prisa, která vydává například tamní deník El País. Tato transakce by měla být dokončena na podzim. Ve dvojici Pigasse-Křetínský má český miliardář podle všeho řídící slovo, napsal časopis Forbes.

Podíl Prisy v Le Monde Libre činí 20 procent. Společnost ale loni utrpěla těžkou ztrátu ve výši asi 270 milionů eur (zhruba sedm miliard Kč). Podle AFP se zdá, že Prisa je pevně odhodlána se svého podílu v Le Monde Libre zbavit.

Dvojice Pigasse-Křetínský by tak získala 46procentní podíl ve společnosti Le Monde Libre, ve které v současnosti drží 26 procent. Le Monde Libre francouzský deník ovládá, část z něj ale vlastní skupina zaměstnanců a čtenářů, kteří mají právo veta.

Vlastnická struktura francouzského deníku Le Monde

Postup rozčílil dalšího akcionáře deníku, Xaviera Niela. Ten podle satirického týdeníku Le Canard Enchaîné uvedl, že si „nedovede představit, že se Křetínský snaží získat kontrolu za našimi zády“. „Považoval bych to za útok na redakci deníku a další akcionáře,“ dodal podle týdeníku. Agentuře AFP později toto prohlášení potvrdil.

Dvojice podnikatelů podle agentury AFP ujistila, že „jedná v zájmu skupiny Le Monde Libre a jejích spolupracovníků“ a jejím cílem je „stvrdit naprosté respektování vydavatelské i novinářské nezávislosti, zachování rovnováhy a plurality a různorodosti akcionářů“.

Le Monde není jediným střetem Křetínského s Nielem. Deník Libération napsal, že dalším „bitevním polem“ je situace kolem týdeníku L´Obs. Křetínský a Niel podle listu vedli spor o částku 2,5 milionu eur (64 milionů Kč) určenou na pomoc týdeníku, jehož akcionáři jsou Le Nouveau Monde a Nielsova společnost NJJ Presse. Le Nouveau Monde podle listu otálel se zaplacením poloviny této částky, ale nakonec tak učinil minulý pátek.

Křetínský chce Le Monde “koupit”

Le Monde s odkazem na oficiální český zdroj loni na podzim uvedl, že Křetínského konečným záměrem je deník “koupit”. Šlo by tak o další akvizici významného francouzského tištěného média ze strany tohoto českého investora.

Společnost Czech Media Invest (CMI), kterou Křetínský spoluvlastní a řídí, je od loňska majitelem několika francouzských tiskových periodik. Jsou mezi nimi tituly jako Marianne, Elle, Télé 7 Jours, Ici Paris a France Dimanche.

Křetínský dokončil koupi francouzských časopisů včetně Elle

Francouzský investigativní web Mediapart v říjnu uvedl, že za Křetínského zájmem o francouzský tisk je snaha etablovat se v zemi a podílet se na nadcházející privatizaci. Křetínský se podle těchto informací údajně snaží získat státní podíl v energetické společnosti Engie.

Jeho privatizaci společně s podíly v dalších společnostech francouzská vláda spustila v červnu, informoval deník Les Echos. V rozhovoru pro tentýž list Křetínský v listopadu uvedl, že se svým týmem nikdy nezačal hovořit o myšlence vstoupit do společnosti Engie.

Křetínského energetický a průmyslový holding EPH ale ve Francii získá jiná aktiva. Na začátku letošního července EPH oznámil, že v zemi získá elektrárny a další aktivity německé skupiny Uniper.

Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Utrácet peníze za přípravu na přírodní katastrofy se vyplatí. Čtyřikrát

Obří kus ledu odpadává z čelní stěny ledovce Perito Moreno nedaleko...

Pokud se v příštím desetiletí investuje do přípravy na klimatické změny 1,8 bilionu dolarů, v ekonomických výnosech by...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

USA přitvrzují. Pentagon sestavuje seznam firem s vazbami na čínskou armádu

Ilustrační foto

Obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou dostává nový rozměr. Americké ministerstvo obrany pracuje na identifikaci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz