Reportáž s nimi neotřásla, mašinerie porážek nemocných krav jede v Polsku dál

  10:43aktualizováno  14:43
Byznys s porážkou nemocných krav a prodejem rizikového masa v Polsku běží dál, uvádí polský list Natemat.pl. Jatka v sousední zemi mají zájem o nemocné krávy i po reportáži, která ukázala otřesnou praxi menšího podniku na východě země.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Reuters

Reportér, který se vydával za chovatele dobytka, oslovil šest firem, které se zabývají porážkami krav. Nabídl jim ke koupi nemocné krávy, kterých se chtěl údajně velmi rychle a levně zbavit.

Reakce firem byla podobná. Všechny firmy jevily o krávy neskrývaný zájem, nikdo se nezalekl a nevyžadoval mlčenlivost, upozornil deník Právo. Naopak oslovené firmy vzkázaly, že rychle přijedou a jistě se dohodnou na ceně.

Podle polského deníku jsou zisky jatek z nákupu tohoto masa příliš vysoké na to, aby se bály postihu, který jim hrozí. Deník se domnívá, že toto maso, opatřené razítkem o nezávadnosti, se mohlo dostat do zahraničí.

V případě šokující reportáže jatek z Mazovského vojvodství, kterou odvysílala televize TVN24, polská veterinární správa v úterý českému ministerstvu zemědělství vzkázala, že maso se do ČR nedostalo. České straně však ujištění nestačí, žádá záruky, že se rizikové maso nemůže dostat do ČR i z jiných jatek v zemi. 

„Primární je pro mě ochrana našich spotřebitelů, takže chci záruky, že obchodování s nemocnými zvířaty nebude pokračovat a taková zvířata se nedostanou na jatka. Také chci ujištění, že v Polsku budou fungovat kontroly minimálně na stejné úrovni jako v České republice, kde dokážeme vysledovat původ každého kilogramu hovězího masa. Do té doby, než dostaneme skutečné záruky o funkčnosti polského systému, budou u nás nadále probíhat zesílené kontroly zásilek z Polska,“ prohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Poláci slíbili, že budou ČR o všem informovat

Ve středu se ministr Toman setkal s polskou velvyslankyní Barbarou Ćwioro. „Podle paní velvyslankyně se žádné maso z jatek, kterých se kauza týká, neexportovalo do České republiky. Informovala mě, že provozovateli jatek bylo odebráno živnostenské oprávnění a případ začala vyšetřovat polská policie a prokuratura. Veškeré maso z těchto jatek bylo staženo z trhu. Byly také nařízeny kontroly jatek v celém regionu,“ uvedl Toman.

Poláci pak podle něj slíbili, že budou české úřady informovat o všech dalších krocích. V pondělí bude kvůli tomu Toman telefonovat s polským ministrem zemědělství Janem Krzysztofem Ardanowskim.

Nemocné krávy museli tahat do jatek po zemi

Reportáž polské televize v minulých letech vyvolala znepokojení v Evropě. Šokující praxi jatek popsal reportér, který se nechal zaměstnat jako řezník. Dodávky přivážely v noci na porážku nemocné krávy. Podle reportáže jich jen během prvních dvou nocí bylo třicet, ale jen tři z nich byly schopny chodit. Ostatní tahali zaměstnanci jatek po zemi na laně.

U samotné porážky nebyl veterinář, který podle zákona musí být přítomen a rozhoduje razítkem o nezávadnosti masa. Řezníci měli za úkol z mrtvých kusů odřezávat shnilé kusy nebo maso, které bylo nepoživatelné kvůli proleženinám.

„Jsem šokován, nedokázal jsem si představit, že je něco takového v Polsku možné,“ komentoval reportáž Roman Kołacz, profesor z Vratislavské univerzity a odborník na welfare zvířat.

Černý obchod s nemocnými krávami je pro provozovatele jatek vysoce lukrativní. Za zdravou krávu platí kolem 2500 zlotých (kolem 15 tisíc korun), ale nemocná je stojí jen zlomek, mezi 400 a 500 zlotými.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Čínská ekonomika nepřestává zadrhávat. Rostla nejpomaleji za 27 let

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky dál zpomaluje. Meziročně hrubý domácí produkt stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku 6,2...

Problémy Boeingu se dál kupí. Výrobce odepisuje téměř pět miliard dolarů

Boeing 737 MAX 8

Kvůli problémům s letouny 737 MAX se americký výrobce letecké techniky Boeing rozhodl odepsat 4,9 miliardy dolarů (asi...

Křetínský chce upevnit vládu nad Le Monde a převzít podíl dalšího akcionáře

Daniel Křetínský na zasedání zastupitelstva města Plzně. (24. 5. 2018)

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz