Reportáž s nimi neotřásla, mašinerie porážek nemocných krav jede v Polsku dál

  10:43aktualizováno  14:43
Byznys s porážkou nemocných krav a prodejem rizikového masa v Polsku běží dál, uvádí polský list Natemat.pl. Jatka v sousední zemi mají zájem o nemocné krávy i po reportáži, která ukázala otřesnou praxi menšího podniku na východě země.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Reuters

Reportér, který se vydával za chovatele dobytka, oslovil šest firem, které se zabývají porážkami krav. Nabídl jim ke koupi nemocné krávy, kterých se chtěl údajně velmi rychle a levně zbavit.

Reakce firem byla podobná. Všechny firmy jevily o krávy neskrývaný zájem, nikdo se nezalekl a nevyžadoval mlčenlivost, upozornil deník Právo. Naopak oslovené firmy vzkázaly, že rychle přijedou a jistě se dohodnou na ceně.

Podle polského deníku jsou zisky jatek z nákupu tohoto masa příliš vysoké na to, aby se bály postihu, který jim hrozí. Deník se domnívá, že toto maso, opatřené razítkem o nezávadnosti, se mohlo dostat do zahraničí.

V případě šokující reportáže jatek z Mazovského vojvodství, kterou odvysílala televize TVN24, polská veterinární správa v úterý českému ministerstvu zemědělství vzkázala, že maso se do ČR nedostalo. České straně však ujištění nestačí, žádá záruky, že se rizikové maso nemůže dostat do ČR i z jiných jatek v zemi. 

„Primární je pro mě ochrana našich spotřebitelů, takže chci záruky, že obchodování s nemocnými zvířaty nebude pokračovat a taková zvířata se nedostanou na jatka. Také chci ujištění, že v Polsku budou fungovat kontroly minimálně na stejné úrovni jako v České republice, kde dokážeme vysledovat původ každého kilogramu hovězího masa. Do té doby, než dostaneme skutečné záruky o funkčnosti polského systému, budou u nás nadále probíhat zesílené kontroly zásilek z Polska,“ prohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Poláci slíbili, že budou ČR o všem informovat

Ve středu se ministr Toman setkal s polskou velvyslankyní Barbarou Ćwioro. „Podle paní velvyslankyně se žádné maso z jatek, kterých se kauza týká, neexportovalo do České republiky. Informovala mě, že provozovateli jatek bylo odebráno živnostenské oprávnění a případ začala vyšetřovat polská policie a prokuratura. Veškeré maso z těchto jatek bylo staženo z trhu. Byly také nařízeny kontroly jatek v celém regionu,“ uvedl Toman.

Poláci pak podle něj slíbili, že budou české úřady informovat o všech dalších krocích. V pondělí bude kvůli tomu Toman telefonovat s polským ministrem zemědělství Janem Krzysztofem Ardanowskim.

Nemocné krávy museli tahat do jatek po zemi

Reportáž polské televize v minulých letech vyvolala znepokojení v Evropě. Šokující praxi jatek popsal reportér, který se nechal zaměstnat jako řezník. Dodávky přivážely v noci na porážku nemocné krávy. Podle reportáže jich jen během prvních dvou nocí bylo třicet, ale jen tři z nich byly schopny chodit. Ostatní tahali zaměstnanci jatek po zemi na laně.

U samotné porážky nebyl veterinář, který podle zákona musí být přítomen a rozhoduje razítkem o nezávadnosti masa. Řezníci měli za úkol z mrtvých kusů odřezávat shnilé kusy nebo maso, které bylo nepoživatelné kvůli proleženinám.

„Jsem šokován, nedokázal jsem si představit, že je něco takového v Polsku možné,“ komentoval reportáž Roman Kołacz, profesor z Vratislavské univerzity a odborník na welfare zvířat.

Černý obchod s nemocnými krávami je pro provozovatele jatek vysoce lukrativní. Za zdravou krávu platí kolem 2500 zlotých (kolem 15 tisíc korun), ale nemocná je stojí jen zlomek, mezi 400 a 500 zlotými.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Facebook a spol. pod dohledem? Britové řeší reklamu a fake news

Důvěra v Zuckerbergův Facebook klesá.

Papírovým novinám dlouhodobě klesají prodeje i příjmy z tištěné reklamy. Té totiž silně konkuruje cílená nabídka...

Do malířství proniká umělá inteligence. Draží se obraz vytvořený počítačem

Na březnové aukci výtvarného umění v londýnské pobočce Sotheby’s se budou...

Co je hlavním nástrojem malíře? Štětec. Ten však v budoucnu může nahradit počítač a umělá inteligence. A všímají si...

Spravedlnost pro kreativce. Unie se dohodla na ochraně autorských práv

(ilustrační snímek)

Zástupci Evropské rady, Evropské komise a představitelé Evropského parlamentu se ve středu večer dokázali shodnout na...

Najdete na iDNES.cz