Alžběta loni vydělala 11 miliard korun. Z pronájmu domů, pobřeží i whisky

  18:33aktualizováno  18:33
Britská královská rodina loni vydělala na pronájmu nemovitostí téměř 11 miliard korun. To je víc než kdy předtím. Ze zákona z toho dostává patnáct procent na úhradu svých životních nákladů. Peníze plynou z luxusních domů v centru Londýna, pobřeží či od výrobce skotské whisky.

Královna Alžběta II oslavila životní jubileum. (9. září 2015) | foto: Reuters

Realitní portfolio má hodnotu celkem 11 miliard liber (asi 421 miliard korun) a královská koruna je největším vlastníkem nemovitostí v Londýně a druhým největším na britském venkově. Loni majetek vydělal 285 milionů liber, tedy 43 miliard korun, uvedla agentura Bloomberg. Není to ale královnin osobní majetek, je to majetek „britské koruny“ a spravuje ho instituce s názvem Crown Estate.

Ještě donedávna byl přitom Crown Estate jen pasivním pronajímatelem domů. Ale s tím, jak začátkem milénia doběhly 100 let trvající nájemní smlouvy z dob královny Viktorie, se instituce proměnila v dynamického developera.

Je to nejlépe vidět na londýnské Regent Street, kde královna vlastní dva kilometry nemovitostí. Před patnácti lety byla třída známá jen jako místo, kde stojí luxusní obchodní dům Liberty a 255 let starý výrobce hraček Hamleys. Jinak se zde pronajímaly kanceláře a prodávaly cetky turistům.

Dnes je z Regent Street luxusní nákupní ulice přirovnávaná ji k pařížské Champs-Élysées nebo k nákupní newyorské třídě Fifth Avenue. Vše odstartovalo, když zde v roce 2004 Apple otevřel svůj první evropský obchod. A následovaly globální módní značky: Banana Republic, J.Crew, Burberry, Michael Kors, Hugo Boss a další.

Byznys audience u královny

Šéfka Crown Estate Alison Nimmo se s královnou podle svých slov vídá jednou do roka, aby jí podala zprávu. „Velmi se zajímá o svůj byznys,“ řekla o královně pro server Bloomberg. Zatímco výdaje na královský život stoupají a vláda snižuje některé sociální výdaje, přesto se královna těší stále velké popularitě: 68 procent Britů si myslí, že monarchie je pro zemi dobrá.

Crown Estate podléhá zvláštním podmínkám podnikání - nesmí si například půjčovat peníze. To je pro realitní firmu neslučitelná kombinace. Řeší to proto uzavíráním společných podniků s jinými správci aktiv - Crown Estate do podniku vloží budoucí příjmy ve formě uzavřených nájemních smluv na desítky let dopředu, partner pak hotovost, která slouží například k opravám a úpravám realitních prostor.

Tímto způsobem spolupracuje například s Norges Bank Investment Management, která spravuje norská národní aktiva, nebo s Gingko Tree Investment, odnoží agentury, která spravuje čínské devizové rezervy. Aktuálně také Crown Estate developuje ve společném podniku s kanadským realitní firmou Oxford Properties několik bloků kancelářských a obchodních prostor v historické čtvrti St. James v londýnském West Endu.

West End, kde vlastní královna nemovitosti za celkem šest miliard liber, nabízí přitom nejdražší kancelářské prostory na světě - pronájem metru čtverečního zde podle poradenské Cushman&Wakefield vyjde na 1 715 liber ročně (65,5 tisíce korun).

Další nemovitosti má v miliardářské ulici Kensington Palace Gardens, kde mají uzavřené smlouvy na dlouhodobý pronájem byznysmeni jako ocelářský miliardář Lakšmí Mittal nebo vlastník fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič.

Skotové nárokují královské výnosy

Mimo Londýn Crown Estate spravuje 138 tisíc hektarů půdy na venkově a také zhruba polovinu britského pobřeží a na to navazujících 22 kilometrů pobřežních vod. Břehy pronajímá kotvištím a přístavům, mělčinu pak majitelům větrných elektráren, které zemi zásobují z pěti procent elektrickou energií.

A vlastní 19 nákupních komplexů po celé zemi a 200 venkovských domků. Ty jejich nájemcům nedávno nabídla ke koupi. Kdo na to neměl, dostal příkaz se do dvou měsíců vystěhovat. Nakonec se místním radnicím podařilo prodloužit lhůtu na půl roku.

S tím, jak britská vláda plánuje předat víc samostatnosti Skotsku, se nejspíš scvrknou i příjmy z královských realit. Ve Skotsku má aktiva za 261,5 milionu liber. Jsou mezi nimi jak větrné elektrárny, tak práva na lov lososa v pobřežních vodách nebo slavný výrobce whisky Glenlivet. Majetek zřejmě zůstane v majetku „koruny“, výnosy ale půjdou skotské vládě.

Autor:

Nejčtenější

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Křetínský chce upevnit vládu nad Le Monde a převzít podíl dalšího akcionáře

Daniel Křetínský na zasedání zastupitelstva města Plzně. (24. 5. 2018)

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské...

Na vlně nostalgie. Seriál Stranger Things je pro firmy reklamní zlatý důl

Záběr z třetí řady amerického seriálu Stranger Things

Když v polovině 80. let společnost Coca-cola uvedla na trh nápoj New Coke, skončilo to kvůli nezájmu zákazníků fiaskem....

OBRAZEM: Památky i skvostné stavby. Projděte si nejkrásnější nádraží

Nádraží Antwerpen-Centraal v belgických Antverpách

Nádraží nemusejí být pouze místem k odbavení cestujících. Některé světové železniční stanice jsou také významnými...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz