Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Žádný western, zloději stád teď řádí v Británii. Místo koní mají čtyřkolky

  • 25
Zloději dobytka se vracejí ze zapomnění. Fenomén známý především z westernů a kovbojek teď opět nabírá na popularitě, především ve Velké Británii. Tamní farmáře organizované gangy zlodějů připravily v přepočtu o více než miliardu korun. Nekrade se přitom jen dobytek – ztrácí se i traktory nebo čtyřkolky.

Jezdec na koni s kolty proklatě nízko, obličejem zakrytým maskou a kloboukem sraženým do čela ujíždí do západu slunce. Za ním se žene ukradené stádo dobytka, strážené několika kumpány, kteří odhání i dotěrné strážce zákona. Tak si nejspíš zloděje dobytka, pro mnohé již dávno vyhynulý druh, představí většina lidí. 

Jenže zločinci, které romantizovaly především kovbojky a westerny, stále existují. Se svými předchůdci z divokého západu mají však společné už jen jediné – obličeje zakryté maskou. Koně nahradily čtyřkolky a dobytek už ani tak často nenahání, jako spíš jen naloží do náklaďáku.

A jejich živobytí se v poslední době opět začíná dařit – hlavně ve Spojeném království. Během uplynulého roku tam zemědělská kriminalita narostla o téměř polovinu a začaly se objevovat i organizované gangy, které se na takové krádeže přímo soustředí – něco, co bylo ještě donedávna nevídané.

Ztráty přes miliardu a farmáři ve strachu

Nejvíce na jejich práci trpí Skotsko a Wales. V první jmenované části království připravili zloději loni farmáře o zhruba 2,3 milionu liber, ve Walesu se pak ztráty sčítají na zhruba 2,6 milionu liber. Po celé Velké Británii pak gangy za rok 2019 v přepočtu způsobily ztráty ve výši přes 54 milionů liber, přes 1,5 miliardy korun.

„Zemědělská kriminalita je jako vlna. Organizovaný zločin se šíří do našich farem a vesnic a dotýká se snad úplně každého, kdo žije na venkově,“ uvedl pro BBC zástupce welšských farmářských odborů Owen Suckley. Škody, které zloději páchají, přitom nekončí jen u financí. „Je tam i velký dopad na duševní zdraví tamních obyvatel. Často žijí na samotě a bojí se,“ dodal.

Britští farmáři se navíc obávají, že kvůli pandemii covid-19 aktivita zlodějů dál vzroste. „Přestože během karanténních opatření krádeže téměř ustaly, už teď vidíme známky toho, že se vrátili do práce,“ řekl novinářům britské televize Mark McBrearty ze skotské odnože odborů.

Používají se moderní technologie

Zemědělcům se přitom neztrácí jen dobytek. Častým cílem jsou i čtyřkolky nebo traktory. Například ovčák Andrew Houston novinářům BBC popsal, jak přišel o čtyřkolku za 8 tisíc liber, v přepočtu 178 tisíc korun. Zloději ho v průběhu několika dní před krádeží údajně sledovali z dronu. „Jen to dokazuje, že nikdo není v bezpečí. Technologie jsou snadno dostupné a lehce se s nimi naučí každý,“ doplnil.

A zemědělská kriminalita se nevyhýbá ani Česku. Za příklad můžeme dát například krádeže včelstev, jejichž počet v tuzemsku během posledního roku značně vzrostl. Může za to jejich rostoucí cena.

„Včelaři okrádají včelaře. Jsem o tom přesvědčený. Laik by nevěděl, jak včelstvo ukrást. Jak na něj sáhnout. Pokud krádeže mají na svědomí skupiny, tak minimálně jeden ze členů musí být včelař,“ uvedl v květnu Česlav Valošek z Českého svazu včelařů.