Takhle dnes vypadá Viktor Kožený. Své aktuální foto zaslal redaktorce MF DNES.

Kožený uplatil prezidenta Ázerbájdžánu, řekli svědci

Dva bývalí američtí úředníci Christine Rastasová a John Pulley souhlasili, že budou svědčit proti svému bývalému šéfovi Viktoru Koženému v ázerbájdžánské úplatkářské aféře.

Dřívější agent amerického protidrogového úřadu DEA Pulley a analytička ministerstva obrany Rastasová v dokumentech federálního soudu na Manhattanu přiznali, že Kožený, ke kterému "zběhli" ze státních služeb v polovině devadesátých let, podplácel ázerbájdžánské prominenty ve snaze získat v privatizaci ropnou společnost Socar. Mezi podplácenými státníky byl podle nich i bývalý prezident Gejdar Alijev, který zemřel na konci roku 2003.

Rastasová v soudním dokumentu tvrdí, že od Koženého chtěl egyptský investor Shafik Gabr, který se zajímal o ropný byznys, vysvětlit, proč chce Ázerbájdžán prodávat svůj podnik. "Myslím si, že vláda bude dělat, co chci, protože jsem za to prezidentovi zaplatil,“ odpověděl podle ní Kožený.

"To není nic nového. Tyto informace se objevily už před třemi lety. Ukazují na to, jak hluboce byla americká vláda zapletena do ázerbájdžánské operace,“ napsal včera MF DNES Kožený, který žije na Bahamách.

Pulley proti svému bývalému šéfovi vypověděl zase to, že viděl, jak Koženého švýcarský právník Hans Bodmer zřizuje u švýcarských bank účty pro ázerbájdžánské představitele.

USA chtějí Koženého ve vězení

"Z toho lze vyvodit, že k těmto úředníkům mířilo cosi cenného,“ odhaduje Pulley. Americká prokuratura svým dvěma bývalým úředníkům za jejich svědectví slíbila, že je nebude v této aféře stíhat.

USA se snaží Koženého dostat do vězení od roku 2005. Podle USA uplácel zahraniční státníky a sám okradl americké investory o 180 milionů dolarů. Kožený vinu od začátku popírá. Tvrdí, že Američané moc dobře věděli, do čeho jdou, a že jim žádné peníze nevzal.

Ztracená částka je podle něj pouze investicí, která se nakonec nezdařila. Před vydáním do USA se brání také tvrzením, že se na něj americké protikorupční zákony tehdy nevztahovaly, protože nebyl americkým občanem.

Koženého se snaží dostat před soud také Česko, které ho spolu s jeho kolegou Borisem Vostrým viní z tunelování harvardských fondů. Ty podle obžaloby kvůli špatnému hospodaření přišly o 16 miliard korun.

Na Bahamách se finančník vrhl na vědu – zapisuje si nápady na využití alternativní energie. Při odpočinku se koupe ve vlnách Karibiku a fotí tornáda, která se přes něj přehánějí.