Výroba respiračních roušek v továrně v provincii Che-pej. Roušky se kvůli...

Výroba respiračních roušek v továrně v provincii Che-pej. Roušky se kvůli zvýšené poptávce dočasně staly nedostatkovým zbožím, lékárny jejich prodej limitovaly počtem jednoho kusu na osobu. (23. ledna 2020) | foto: Profimedia.cz

Byznys stranou. Facebook a další firmy zavádějí opatření kvůli nákaze

  • 9
Vyhýbejte se Číně, vyzval své zaměstnance Facebook jako jedna z prvních amerických firem. Také výrobci automobilů stahují personál z postižené oblasti, šanghajské a šenčenské burzy zůstávají uzavřeny. Ti, co se stihli z Wu-chanu vrátit před uzavřením města, mají zůstat doma.

„Podnikli jsme kroky k ochraně zdraví a bezpečnosti našich zaměstnanců,“ řekl tiskový mluvčí Facebooku pro BBC a vzkázal pracovníkům, aby necestovali do Číny. Ti, kteří odtamtud v uplynulých dnech přijeli, mají pracovat z domova. Stejnou firemní politiku zavedl později i americký výrobce herního hardwaru Razer.

KOMENTÁŘ: Rouškou a zlatem proti viru. Když emoce vítězí, fakta jdou stranou

Mnoho dalších technologických společností má po celé Číně podniky na výrobu hardwaru. Wu-chan, kde se koronavirus poprvé objevil, je sedmé největší město v Číně a je zároveň i významným průmyslovým centrem. V nynější situaci ale musí jít byznys stranou.

Cestovní omezení pro své zaměstnance zavádějí i výrobci automobilů jako Honda, Groupe PSA nebo Nissan. Ti ze země stahují veškerý svůj personál. Jihokorejská společnost LG vydala úplný zákaz cestování do Číny a doporučila pracovníkům, kteří jsou v Číně na služební cestě, aby se co nejdřív vrátili domů. Také výrobce čipů SK Hynix vyzval své zaměstnance, aby se vyhnuli veškerým cestám do Číny.

Podniků se též týká rozhodnutí tamějších úřadů prodloužit prázdniny čínského nového roku až do 9. února. Tím budou ovlivněny šanghajské pobočky výrobců automobilů Tesla, General Motors nebo Volkswagen.

Čínské firmy, jako například Bytedance vlastnící populární mobilní aplikaci TikTok nebo herní gigant Tencent, nabízejí zaměstnancům prodloužení prázdnin nebo práci z domova. Restaurační řetězec Haidilao uzavřel své pobočky napříč Čínou. Vedení města Su-čou oznámilo, že všechny továrny zůstanou zavřené přinejmenším do 8. února. Su-čou je přitom centrum technologických byznys parků a farmaceutických firem.

Burzy v Šanghaji a Šen-čenu zůstanou zavřeny až do 2. února. Hongkongská burza zrušila středeční slavnost prvního dne obchodování v čínském novém roce.

Švýcarská banka UBS a developerská společnost Country Garden vzkázaly svým lidem, kteří se před izolací Wu-chanu stihli vrátit domů, ať si udělají domácí karanténu a do práce rozhodně nechodí. V úterý odpoledne podobné doporučení vydala i investiční bankovní společnost Goldman Sachs, informuje Reuters.

Ropa, měď a burzy

V organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) se vedou předběžné diskuze o tom, zda snížit produkci ropy, aby se znovu zvýšila její cena. Americká ropa Brent se totiž v pondělí chvílemi prodávala za méně než 58,70 dolarů za barel.

„OPEC s největší pravděpodobností sníží produkci v průběhu jednoho nebo dvou měsíců, aby zabránil hromadění zásob, s nimiž by se trh potýkal,“ říká jeden z hlavních analytiků švýcarské banky SEB Bjarne Schieldrop. Snížení poptávky po ropě je podle některých odborníků dáno nízkou spotřebou tryskového paliva. Riziko nemoci totiž odrazuje cestovatele.

Ceny mědi jsou také na svých minimech kvůli vyhlídce možného zpomalení čínské ekonomiky. Za uplynulé tři obchodovací dny spadla hodnota mědi o 8,5 procenta.

Akcie britského módního domu Burberry ztratily od 17. ledna 17 procent ze své hodnoty. Asie je pro řetězec s luxusní módou důležitým trhem. Společnost očekávala, že se jí v rámci oslav čínského nového roku podaří zvýšit tržby. Nyní může jen doufat, aby se hodnota akcií Burberry nepropadla hlouběji.

Zatímco v pondělí zažily evropské burzy nejhorší den po čtyřech měsících, v úterý otevřely s lepšími hodnotami. Jde však jen o malé zotavení, v porovnání s pondělní ztrátou více než dvě procenta. Německý index DAX například v úterý narostl o 0,3 procenta.

Trhy po celém světě se stabilizovaly poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala prohlášení, že si je jistá schopností Číny potlačit propuknutí koronaviru.

Poučení z předchozích epidemií

Nail Mackinnon, stratég společnosti VTB Capital, která se zabývá investičním bankovnictvím, zkoumal, jaké dopady měly předchozí typy koronaviru na světové trhy. Virové onemocnění SARS se vyskytlo v roce 2002 a MERS po roce 2012.

„Poučení pro investory z předchozích krizí spojených s koronavirem je, že akciové trhy mohou klesnout o 10 procent na období jednoho až tří měsíců, ale poté zas vyletí nahoru. Negativní vlivy na ekonomický růst jsou většinou krátkodobé,“ uvedl Nail Mackinnon.

Pokud nabude infekce koronavirem rozměrů epidemie SARS z roku 2003, světová ekonomika nebude tratit více než 100 miliard dolarů (2,29 bilionu korun). ČTK to v úterý řekl analytik skupiny Natland Petr Bartoň. Jde o hodnotu, kterou americká ekonomika vyprodukuje zhruba za čtyři hodiny, dodal.

Zpomalení čínské ekonomiky o jeden procentní bod vyvolává stagnaci ekonomik střední a východní Evropy od 0,25 do 0,3 procentního bodu, uvedl s poukazem na výpočty České národní banky analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Pokud by tedy například šíření nákazy vedlo ke zpomalení čínské ekonomiky z šestiprocentního ročního růstu na pětiprocentní, Česko musí počítat s tím, že neporoste tempem 2,2 procenta, nýbrž 1,9 procenta.

28. ledna 2020

,