Chorvatský berňák tvrdě kontroluje obchodníky u moře a sází pokuty

  14:29aktualizováno  14:29
Chorvatská letoviska si v posledních týdnech velmi oblíbili kontroloři z finančních úřadů. K moři však lidé z berňáku nejezdí odpočinout, ale pátrat po porušování velmi přísných daňových předpisů. Jak informují chorvatská média, kvůli nekompromisnímu prosazování zákonů řadu si financové udělali řadu nepřátel po celém pobřeží.
Chorvatským obchodníkům hrozí pokuta i za spropitné. Ilustrační foto

Chorvatským obchodníkům hrozí pokuta i za spropitné. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nejnověji se stala obětí jejich tvrdého postoje oblíbená cukrárna Donat v centru dalmatského Zadaru, která je široko daleko vyhlášená svou zmrzlinou.

Daňoví kontroloři ve středu na její dveře připevnili pečeti a podnik zavřeli na celých pět dnů, a to uprostřed nejrušnější turistické sezóny.

K rozhodnutí jim přitom stačila věc, kterou třeba v České republice nikoho ani nenapadne trestat - přebytek v kase. Sedm kun (asi 25 korun), které v registrační pokladně přebývaly, tak přijdou majitele cukrárny pěkně draho.

Kromě pětidenního doslovného "zavření krámu" totiž hrozí v Chorvatsku podniku v takovém případě pokuta v řádu desítek tisíc kun.

Podobnou zkušenost přitom minulý týden udělala i majitelka baru na druhém konci zadarského starého města, které proti záznamu v pokladně přebývalo v zásuvce s penězi dokonce 128 kun (450 korun). Inspektory neobměkčilo ani tvrzení, že jsou to peníze ze spropitného.

I za malou chybu se zavírají restaurace a bary

Ministr Linić přitom nepřipouští, že by jeho podřízení byli příliš přísní nebo dokonce zneužívali své postavení. "Lidé si zvykli neplatit daně a podvádět tak ostatní občany Chorvatska. Mám pro ně jedinou zprávu: budete dodržovat zákony a předpisy," řekl Linić v deníku Jutarjni list na adresu podnikatelů, kteří se stavějí proti vlně přísných kontrol a zavádění registračních pokladen i na těch nejmenších místech.

Nemilosrdný tlak na dodržování předpisů v nedávných týdnech vyústil v zavírání restaurací nebo barů i na dalších místech chorvatského pobřeží.

Občas přitom nechyběly ani absurdní scény. Například případ revizora, který nejprve o své vůli nechal v cukrárně v centru Dubrovníku účtenku ležet na pultu. A než se pro ni po několika minutách vrátil, vyhodila ji prodavačka do koše. Když pak "zákazníkovi" potvrzení nebyla schopna vydat hned, vytáhl odznak kontrolora z finančního úřadu a podnik nechal na několik dnů zavřít.

Trhovci nechtějí vydávat účtenku na každé rajče

Od letošního léta navíc musejí mít registrační pokladny, které přes opakované snahy zejména levicových stran v České republice dosud nejsou povinné, například i trhovci na stáncích. Nic nepomohly stížnosti na to, že vydáváním účtenek za každé rajče nebo okurku budou jen obtěžovat a zdržovat své zákazníky.

Ministrovo tvrzení, že přísné hlídání podnikatelů přinese větší výběr daní, odmítají třeba představitelé Chorvatské obchodní komory. Podle nich většina obchodníků už dnes řádně platí daně i další povinné platby jako zdravotní a sociální pojištění. "Zdůrazňujeme, že země EU většinou nemají stanovenu povinnost vydávat účtenky na tržnicích všem zákazníkům," píše ve v prohlášení komory.

Právě odkaz na údajnou běžnou evropskou praxi přitom často používá Linić a další ministři. Obchodníci na povinné registrační pokladny i pro trhovce, které zákon zavedl od začátku srpna, v Záhřebu i dalších městech reagovali po svém. Většina z nich nevydala ani účtenku - a to bez obavy z postihu. Ohlásili totiž protestní odjezd na dovolenou a neotevřeli.

Autoři: ,

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Paradox. Sloni se zachrání, když budou pomáhat těm, kdo je ohrožují

Doprava pro otrlé: kromě běžných dopravních prostředků musíte v Indii počítat i...

Kvůli klimatickým změnám roste frekvence extrémních výkyvů počasí. Je proto nutné se připravit na to, že vlny tsunami,...

Stavět větrníky na moři je problém. Rejdaři mají málo obřích lodí

Loď pro instalování větrné turbíny na mořské hladině u německého Sassnitzu.

Větrné elektrárny se přesunuly na moře a rostou. Nejnovější větrníky už svou velikostí dotahují Eifellovu věž. Problém...

Pistácie nad zlato. Jejich zrání na Sicílii je pod policejní ochranou

Pistácie ze sicilské oblasti Bronte patří mezi nejkvalitnější.

Sicilského policejního kapitána Nicolu Morandiho a jeho tým čekají perné dny. Budou hlídkovat ve dne v noci. I když je...

Najdete na iDNES.cz