Chorvatský berňák tvrdě kontroluje obchodníky u moře a sází pokuty

  14:29aktualizováno  14:29
Chorvatská letoviska si v posledních týdnech velmi oblíbili kontroloři z finančních úřadů. K moři však lidé z berňáku nejezdí odpočinout, ale pátrat po porušování velmi přísných daňových předpisů. Jak informují chorvatská média, kvůli nekompromisnímu prosazování zákonů řadu si financové udělali řadu nepřátel po celém pobřeží.
Chorvatským obchodníkům hrozí pokuta i za spropitné. Ilustrační foto

Chorvatským obchodníkům hrozí pokuta i za spropitné. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nejnověji se stala obětí jejich tvrdého postoje oblíbená cukrárna Donat v centru dalmatského Zadaru, která je široko daleko vyhlášená svou zmrzlinou.

Daňoví kontroloři ve středu na její dveře připevnili pečeti a podnik zavřeli na celých pět dnů, a to uprostřed nejrušnější turistické sezóny.

K rozhodnutí jim přitom stačila věc, kterou třeba v České republice nikoho ani nenapadne trestat - přebytek v kase. Sedm kun (asi 25 korun), které v registrační pokladně přebývaly, tak přijdou majitele cukrárny pěkně draho.

Kromě pětidenního doslovného "zavření krámu" totiž hrozí v Chorvatsku podniku v takovém případě pokuta v řádu desítek tisíc kun.

Podobnou zkušenost přitom minulý týden udělala i majitelka baru na druhém konci zadarského starého města, které proti záznamu v pokladně přebývalo v zásuvce s penězi dokonce 128 kun (450 korun). Inspektory neobměkčilo ani tvrzení, že jsou to peníze ze spropitného.

I za malou chybu se zavírají restaurace a bary

Ministr Linić přitom nepřipouští, že by jeho podřízení byli příliš přísní nebo dokonce zneužívali své postavení. "Lidé si zvykli neplatit daně a podvádět tak ostatní občany Chorvatska. Mám pro ně jedinou zprávu: budete dodržovat zákony a předpisy," řekl Linić v deníku Jutarjni list na adresu podnikatelů, kteří se stavějí proti vlně přísných kontrol a zavádění registračních pokladen i na těch nejmenších místech.

Nemilosrdný tlak na dodržování předpisů v nedávných týdnech vyústil v zavírání restaurací nebo barů i na dalších místech chorvatského pobřeží.

Občas přitom nechyběly ani absurdní scény. Například případ revizora, který nejprve o své vůli nechal v cukrárně v centru Dubrovníku účtenku ležet na pultu. A než se pro ni po několika minutách vrátil, vyhodila ji prodavačka do koše. Když pak "zákazníkovi" potvrzení nebyla schopna vydat hned, vytáhl odznak kontrolora z finančního úřadu a podnik nechal na několik dnů zavřít.

Trhovci nechtějí vydávat účtenku na každé rajče

Od letošního léta navíc musejí mít registrační pokladny, které přes opakované snahy zejména levicových stran v České republice dosud nejsou povinné, například i trhovci na stáncích. Nic nepomohly stížnosti na to, že vydáváním účtenek za každé rajče nebo okurku budou jen obtěžovat a zdržovat své zákazníky.

Ministrovo tvrzení, že přísné hlídání podnikatelů přinese větší výběr daní, odmítají třeba představitelé Chorvatské obchodní komory. Podle nich většina obchodníků už dnes řádně platí daně i další povinné platby jako zdravotní a sociální pojištění. "Zdůrazňujeme, že země EU většinou nemají stanovenu povinnost vydávat účtenky na tržnicích všem zákazníkům," píše ve v prohlášení komory.

Právě odkaz na údajnou běžnou evropskou praxi přitom často používá Linić a další ministři. Obchodníci na povinné registrační pokladny i pro trhovce, které zákon zavedl od začátku srpna, v Záhřebu i dalších městech reagovali po svém. Většina z nich nevydala ani účtenku - a to bez obavy z postihu. Ohlásili totiž protestní odjezd na dovolenou a neotevřeli.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Památky i skvostné stavby. Projděte si nejkrásnější nádraží

Nádraží Antwerpen-Centraal v belgických Antverpách

Nádraží nemusejí být pouze místem k odbavení cestujících. Některé světové železniční stanice jsou také významnými...

Čínská ekonomika nepřestává zadrhávat. Rostla nejpomaleji za 27 let

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky dál zpomaluje. Meziročně hrubý domácí produkt stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku 6,2...

Socialismus v Berlíně. Město vykupuje kvůli cenám privatizované byty zpět

Berlín. Ilustrační snímek

Německá metropole vykoupila od soukromého vlastníka 670 bytů na Karl-Marx-Allee v centru města. Jde o reakci na nedávné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz