Směnárenské bankomaty kradou, stěžují si lidé. Brusel to chce zarazit

  18:00aktualizováno  12. června 9:04
Konec okrádání při výběru zahraniční měny. Provozovatelé bankomatů budou muset od půlky dubna příštího roku dát spotřebiteli všechny informace o směnném kurzu, který mu při výběru cizího platidla nabízejí. Nařizuje jim to Evropský parlament.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Cestující, kteří si chtějí vybrat peníze na londýnském letišti Stansted, mohou naletět. Stejně jako publicistka Sarah Hartleyová, která si ve spěchu před odletem na Korsiku z automatu Moneycorp vybrala 200 eur. Zaplatila za ně 245 liber, tedy o 27 procent víc, než za kolik by ten den eura pořídila jinde.

Když se částky 200 eur a 245 liber přepočtou na koruny, rozdíl činí skoro dva tisíce. „Byla jsem šokovaná, kolik za výběr eur platím. Ale nebylo s kým transakci probrat, a navíc jsem spěchala za svou rodinou k letadlu,“ vypráví Britka pro Daily Mail. „Za tuhle částku bychom na dovolené měli spoustu zmrzlin,“ dodala.

Test pražských směnáren: Za pár hodin jsme přišli o dvanáct set korun

Podle společnosti FairFX, která poskytuje platební služby, žena dostala vyděračský směnný kurz. „Vyměnila si za kurz 0,82 eur za libru. Přitom ten samý den činil tržní kurz 1,13 eur za libru. To je rozdíl 27 procent,“ uvedl šéf firmy Ian Strafford-Taylor. „Letištní bankomaty zřejmě obírají cestující ve spěchu ještě víc než letištní směnárny, které jsou nevýhodnými kurzy notoricky známé,“ doplnil.

Podle něj se směnárenské automaty sice mohou prezentovat jako bezpoplatkové, cena za jejich využití se ale skrývá v příliš nevýhodném směnném kurzu.

Něco podobného funguje i v Česku. „Je to naprosto běžná praxe bankomatů Euronet,“ tvrdí reportér Seznam zprávy Janek Rubeš. Ten ve své reportáži zdokumentoval, že ve chvíli, kdo do nich člověk strčí zahraniční kartu, bankomaty fungují najednou jinak. Pro držitele karty často velice nevýhodně. Jednak nabízejí k výběru nesmyslně velké částky a také směnné kurzy, které bývají méně výhodné, než kdyby člověk peníze nechal přepočítat svou banku.

Upozornil také na praxi „bankomatů“, kdy zákazníci vybírají peníze skrz terminál ve směnárně. „Směnárníci tomu říkají ATM service,“ napsal Rubeš na svém Twitteru.

31.května 2019 v 13:00, příspěvek archivován: 10.června 2019 v 10:14

Predstavte si, ze prijdete k bankomatu, vyberete 10000 korun a vyjede vam jen 6000. Tak nove funguji bankomaty ve smenarnach v Praze. Uctuji si poplatek 40 %. Francouzsky par jen smutne koukal.

EU však zavádí opatření, které by těmto praktikám mělo zamezit. V současnosti provozovatelé bankomatů zpravidla nabízejí při výběru hotovosti z bankomatu v případě účtu, u něhož předpokládají, že je veden v jiné měně, než je vybíraná měna dvě možnosti. Buď použít směnný kurz nabízený provozovatelem bankomatu – tento kurz je na obrazovce bankomatu uveden a zpravidla nebývá pro zákazníka příliš výhodný. Nebo použít směnný kurz nabízený zahraničním vydavatelem platební karty. Ten v daném okamžiku ještě není znám.

VIDEO: Nic nedám! No tak kolik chcete? Směnárníci při vracení peněz zuří

Podle zmíněného Nařízení Evropského parlamentu budou osoby nabízející službu měnové konverze popsanou v prvním případě povinny od 19. 4. 2020 informovat spotřebitele při výběru hotovosti z bankomatu – tzv. dynamic currency conversion (DCC) – o nabízeném směnném kurzu buď formou odchylky od kurzu vyhlášeného Evropskou centrální bankou, nebo uvedením údajů o vybírané částce v obou měnách.

„Povinnost informovat o (ne)výhodnosti jimi nabízených devizových kurzů včetně uvedení odchylky od kurzu vyhlášeného ECB budou mít i vydavatelé platebních karet – jde o kurz, který bude použit, pokud držitel karty nevyužije DCC. Zatímco kurz se průběžně mění, odchylka zůstává stejná, což by mělo umožnit porovnatelnost výhodnosti kurzů nabízených vydavateli karet a poskytovateli DCC,“ uvedla mluvčí České národní banky Petra Vodstrčilová.

Bankomatová síť Euronet nařízení Evropského parlamentu vítá a tvrdí, že k DCC přistoupila v roce 2011. „Euronet je maximálně transparentní při sdělování podmínek výběru hotovosti svým zákazníkům a je plně v souladu s přísnými pravidly karetních asociací. Uživatelé bankomatů Euronet mají po celém světě, včetně ČR, možnost vybrat si lokální hotovost s přepočtem dle podmínek vydavatele svojí karty nebo za podmínek nabízených Euronetem. V tom případě vidí konkrétní kurz, kurzovní přirážku i výslednou částku ve své domácí měně,“ sdělil redakci Ondřej Kozák, české šéf společnosti.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Tání věčně zmrzlé půdy by mohlo spustit hon na mamuty, varují Rusové

Model mamuta na výstavě Lovci mamutů v pražském Národním muzeu.

Aktivisté a úřady v severním Rusku varují před vznikem nové „zlaté horečky“ po mamutí slonovině. Hledači „pokladů“...

Čínská ekonomika nepřestává zadrhávat. Rostla nejpomaleji za 27 let

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky dál zpomaluje. Meziročně hrubý domácí produkt stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku 6,2...

Itálie migranty potřebuje. Jinak se populace zmenší o polovinu, říká studie

Italská vlajka na stožáru před monumentem krále Viktora Emanuela v Římě

Populace Itálie by do konce století mohla klesnout na polovinu. Vyplývá to ze zprávy italského statistického úřadu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz