Směnárenské bankomaty kradou, stěžují si lidé. Brusel to chce zarazit

  18:00aktualizováno  12. června 9:04
Konec okrádání při výběru zahraniční měny. Provozovatelé bankomatů budou muset od půlky dubna příštího roku dát spotřebiteli všechny informace o směnném kurzu, který mu při výběru cizího platidla nabízejí. Nařizuje jim to Evropský parlament.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Cestující, kteří si chtějí vybrat peníze na londýnském letišti Stansted, mohou naletět. Stejně jako publicistka Sarah Hartleyová, která si ve spěchu před odletem na Korsiku z automatu Moneycorp vybrala 200 eur. Zaplatila za ně 245 liber, tedy o 27 procent víc, než za kolik by ten den eura pořídila jinde.

Když se částky 200 eur a 245 liber přepočtou na koruny, rozdíl činí skoro dva tisíce. „Byla jsem šokovaná, kolik za výběr eur platím. Ale nebylo s kým transakci probrat, a navíc jsem spěchala za svou rodinou k letadlu,“ vypráví Britka pro Daily Mail. „Za tuhle částku bychom na dovolené měli spoustu zmrzlin,“ dodala.

Test pražských směnáren: Za pár hodin jsme přišli o dvanáct set korun

Podle společnosti FairFX, která poskytuje platební služby, žena dostala vyděračský směnný kurz. „Vyměnila si za kurz 0,82 eur za libru. Přitom ten samý den činil tržní kurz 1,13 eur za libru. To je rozdíl 27 procent,“ uvedl šéf firmy Ian Strafford-Taylor. „Letištní bankomaty zřejmě obírají cestující ve spěchu ještě víc než letištní směnárny, které jsou nevýhodnými kurzy notoricky známé,“ doplnil.

Podle něj se směnárenské automaty sice mohou prezentovat jako bezpoplatkové, cena za jejich využití se ale skrývá v příliš nevýhodném směnném kurzu.

Něco podobného funguje i v Česku. „Je to naprosto běžná praxe bankomatů Euronet,“ tvrdí reportér Seznam zprávy Janek Rubeš. Ten ve své reportáži zdokumentoval, že ve chvíli, kdo do nich člověk strčí zahraniční kartu, bankomaty fungují najednou jinak. Pro držitele karty často velice nevýhodně. Jednak nabízejí k výběru nesmyslně velké částky a také směnné kurzy, které bývají méně výhodné, než kdyby člověk peníze nechal přepočítat svou banku.

Upozornil také na praxi „bankomatů“, kdy zákazníci vybírají peníze skrz terminál ve směnárně. „Směnárníci tomu říkají ATM service,“ napsal Rubeš na svém Twitteru.

31.května 2019 v 13:00, příspěvek archivován: 10.června 2019 v 10:14

Predstavte si, ze prijdete k bankomatu, vyberete 10000 korun a vyjede vam jen 6000. Tak nove funguji bankomaty ve smenarnach v Praze. Uctuji si poplatek 40 %. Francouzsky par jen smutne koukal.

EU však zavádí opatření, které by těmto praktikám mělo zamezit. V současnosti provozovatelé bankomatů zpravidla nabízejí při výběru hotovosti z bankomatu v případě účtu, u něhož předpokládají, že je veden v jiné měně, než je vybíraná měna dvě možnosti. Buď použít směnný kurz nabízený provozovatelem bankomatu – tento kurz je na obrazovce bankomatu uveden a zpravidla nebývá pro zákazníka příliš výhodný. Nebo použít směnný kurz nabízený zahraničním vydavatelem platební karty. Ten v daném okamžiku ještě není znám.

VIDEO: Nic nedám! No tak kolik chcete? Směnárníci při vracení peněz zuří

Podle zmíněného Nařízení Evropského parlamentu budou osoby nabízející službu měnové konverze popsanou v prvním případě povinny od 19. 4. 2020 informovat spotřebitele při výběru hotovosti z bankomatu – tzv. dynamic currency conversion (DCC) – o nabízeném směnném kurzu buď formou odchylky od kurzu vyhlášeného Evropskou centrální bankou, nebo uvedením údajů o vybírané částce v obou měnách.

„Povinnost informovat o (ne)výhodnosti jimi nabízených devizových kurzů včetně uvedení odchylky od kurzu vyhlášeného ECB budou mít i vydavatelé platebních karet – jde o kurz, který bude použit, pokud držitel karty nevyužije DCC. Zatímco kurz se průběžně mění, odchylka zůstává stejná, což by mělo umožnit porovnatelnost výhodnosti kurzů nabízených vydavateli karet a poskytovateli DCC,“ uvedla mluvčí České národní banky Petra Vodstrčilová.

Bankomatová síť Euronet nařízení Evropského parlamentu vítá a tvrdí, že k DCC přistoupila v roce 2011. „Euronet je maximálně transparentní při sdělování podmínek výběru hotovosti svým zákazníkům a je plně v souladu s přísnými pravidly karetních asociací. Uživatelé bankomatů Euronet mají po celém světě, včetně ČR, možnost vybrat si lokální hotovost s přepočtem dle podmínek vydavatele svojí karty nebo za podmínek nabízených Euronetem. V tom případě vidí konkrétní kurz, kurzovní přirážku i výslednou částku ve své domácí měně,“ sdělil redakci Ondřej Kozák, české šéf společnosti.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

Další z rubriky

Letos chceme do Ruska, pak do celého světa, říká spoluzakladatel Flixbusu

Zakladatelé společnosti Flixbus, André Schwämmlein na snímku uprostřed

Na světovém finále soutěže EY Podnikatel roku letos reprezentovali Německo zakladatelé společnosti Flixbus. Dopravce...

Fialová kráva klikne. Malťan vydělává na analýze chování lidí na webu

Maltský podnikatel roku

Na světovém finále EY Podnikatel roku reprezentoval Maltu David Darmanin, zakladatel platformy Hotjar, která analyzuje...

Nesu si porno. Obchod úmyslně tiskne na plastové tašky trapné nápisy

Království filmů pro dospělé - plastová nákupní taška kanadského obchodního...

Plastové tašky s nápisy, které tvrdí, že si v nich majitel nese poněkud zahanbující obsah, začal v posledních dnech...

Najdete na iDNES.cz