Koláčkův duchovní život soudce zaujal, ptal se ho na pocity v břiše

  16:26aktualizováno  16:26
Středeční vystoupení bývalého manažera a majitele Mostecké uhelné společnosti Antonína Koláčka u švýcarského soudu v Bellinzoně nepatřilo právě k běžným výpovědím obžalovaného. Třiapadesátiletý Koláček se široce věnoval svému zájmu o buddhismus a další duchovní nauky a popisoval důvody, proč se namísto byznysu věnuje duchovnímu rozvoji.

Antonín Koláček se dostavil 10. června ve švýcarské Bellinzoně k druhé části procesu v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). | foto: ČTK

Koláček je v Bellinzoně obžalován spolu s pěti společníky z podvodů, praní špinavých peněz a korupce. Na rozdíl od ostatních českých obžalovaných se soudci mluvil, i když odmítl odpovídat na otázky týkající se vlastní obžaloby.

Široce se však rozhovořil v pasáži věnované jeho osobní situaci. Nejprve v obecném prohlášení řekl, že neporušil zákony, i když je mu zpětně líto, že akcie MUS ve druhé polovině 90. let nakupoval se společníky potají (více čtěte zde).

Miliardář Koláček se dal na duchovno

Uhlobaron Antonín Koláček

Řekl ale také, že "každý člověk má svůj osud a své poslání". "Soud vnímám jako cestu, aby člověk mohl naplnit poslání svého srdce," dodal.

"Tak, jako jste se všichni stali součástí mého osudu a pomáháte mi naplnit mé poslání," obrátil se na soudce, "tak já, když jsem součástí osudu jiných lidí, jim pomáhám najít posvátný záměr jejich srdce." Koláček po roce 2004 postupně odešel ze světa byznysu a věnuje se buddhismu a dalším duchovním naukám. Založil také například Dům osobního rozvoje Maitrea v Praze, waldorfskou mateřskou školku a otevře domov pro seniory Maitrea ve Slušticích.

"To je velké téma," zaujala výpověď o hledání dobra soudce

Soudce tato změna v životní orientaci zaujala a zeptali se ho na důvody. Rozhodl jsem se, když jsem zjistil, kam jsem se ve svém životě dostal, řekl. "Zjistil jsem, že svět byznysu je plný válečných taktik, přetahování a přetlačování a mým bytostným naladěním je spolupráce s lidmi," prohlásil.

Koláček Švýcarům tvrdí, že lituje tajnůstkaření

Proto prý odjel v roce 2000 do Indie k pramenům Gangy do Gangotrí a strávil nějakou dobu v Nepálu. Začal také studovat šamanismus, tantrismus a absolvoval několik pobytů ve tmě. "Skrze své nitro a své srdce poznávám existenci. To poznání mi umožňuje s láskou přijímat všechny situace, do kterých se dostanu," řekl.

Nemá prý žádné výčitky vůči nikomu, kdo ho do nynější situace dostal. "Byť jedna situace mě zaskočila, ještě to nemám zpracované," připustil bez dalšího vysvětlení.

"I když je v tom zmatek, učím svoji mysl, že nemusí vědět a pochopit všechno," dodal. "Spoustu věci jsem přestal svým způsobem řešit.

Fotogalerie

Zkoncentroval jsem svou energii a život na věci, které mi dělají radost a prýští z mého srdce. Mým základním krédem je být lidský ... vytvářet situace, kdy mohu s lidmi komunikovat otevřeně od srdce k srdci ... i když vím, že to někdy nejde. Některá srdce zůstávají zavřená," řekl.

Soudce Peter Popp uznal, že "to je velké téma". Není tedy vaším úkolem podle vašeho svědomí odpovědět na naše otázky? zeptal se ho současně.

"Rozumím. Ale já reaguju na své vnitřní pocity a ty mi v této chvíli nedovolují to úplně udělat. Když se na to naladím, cítím určité stažení... rád bych tyto své pocity respektoval," řekl.

Soudce se ho zeptal, zda šlo o psychické nebo fyzické stažení. "Myslím, že to je psychickofyzické stažení. Stažení tady v břiše," dodal.

V jiné pasáži výpovědi Koláček zdůvodnil odmítnutí vyjádřit se k bodům obžaloby vyšetřováním v České republice i obavám z vydírání a manipulací. Oznámil, že na úvod hlavní části líčení 24. června předá soudu písemné vyjádření popisující jeho aktivity kolem MUS.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Nejdelší let na světě proběhl hladce, v Sydney přistál po 19 hodinách

Na letiště v australském Sydney dosedl v sobotu večer SELČ, v neděli ráno místního času, boeing aerolinek Qantas, který...

Čína roste nejpomaleji od devadesátých let, HDP stouplo o 6 procent

Čínský hospodářský růst se ve třetím čtvrtletí během celní války s USA zpomalil na šest procent. To je nejnižší úroveň...

Módní dům Dior se omlouvá Číně. Z čínské mapy vyloučil Tchaj-wan

Francouzský módní dům Christian Dior si sype popel na hlavu. Při prezentaci svých butiků na jedné z čínských univerzit...

Whopper bez masa táhne, Burger Kingu se zvýšilo množství zákazníků

Krok do neznáma se Burger Kingu vydařil. Whopper, ve kterém je místo masa rostlinná náhražka, se totiž nejen dobře...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz