komín, Ilustrační foto

komín, Ilustrační foto | foto: AP

Firmy jdou s kůží na trh. Přiznají, nakolik znečišťují životní prostředí

  • 1
Víc a víc firem se zapojuje do boje proti klimatickým změnám. Firmy, které se účastní kampaně vedené miliardářem Michaelem Bloombergem a guvernérem Bank of England, se rozhodly, že začnou zveřejňovat informace o tom, jak znečišťují klima.

Do boje proti klimatickým změnám se zapojilo téměř 240 firem. Jen v posledních šesti měsících se jejich počet zdvojnásobil. Společnosti BlackRock, Burberry, JPMorgan Chase nebo Mercedes-Benz Daimler slíbily, že budou veřejnost informovat o změně klimatu standardizovaným způsobem - podobně, jako informují o kvartálních ziscích.

Firmy začnou zveřejňovat informace o uhlíkové stopě, využívání energie, plánech řízení rizik a strategie či o tom, jak zpomalit klimatické změny. Signatáři nové dohody to sdělili na summitu, na němž bojovníci proti globálnímu oteplování slavili druhé výročí Pařížské dohody o klimatu.

„Pro investory jsou tyto finanční informace důležité. Nyní mají konečně příležitost je získat,“ řekl guvernér Bank of England Mark Carney pro televizi Bloomberg. 

Podle bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga firmy díky šetrnému přístupu k životnímu prostředí zapůsobí nejen na své zaměstnance, ale i na zákazníky a akcionáře. „Pokud se investující veřejnosti líbí to, co firmy dělají, získají vyšší ocenění, jejich akcie půjdou nahoru a s nimi i firemní bonusy,“ dodal Bloomberg.

Trumpovi navzdory

K oznámení došlo den poté, co se ropný gigant Exxon Mobil podvolil tlaku akcionářů a souhlasil s tím, že zveřejní další podrobnosti o tom, jak by změna klimatu mohla ovlivnit jeho podnikání. K iniciativě, kterou propagují Bloomberg a Carney se už přihlásili i někteří z jeho konkurentů, včetně společností Shell, Statoil a Total.

Carney řekl, že největší investiční domy a pojišťovny mají obrovský zájem o to, aby se při schvalování finančních rozhodnutí sledovaly i klimatické údaje. Velká část finančního sektoru chce podle jeho informací rozlišovat mezi firmami, které se v oblasti klimatu chtějí angažovat a těmi, které nikoliv. „Bude nepříjemné být v té druhé skupině,“ dodal Carney.

Prezident Trump v průběhu letošní roku oznámil, že odvolává Spojené státy, které jsou druhým největším producentem uhlíku na světě, z Pařížské dohody o klimatu. „Federální vláda se k tomu, co náš prezident dělá, ve skutečnosti zatím příliš nevyjádřila. Myslím si, že Trump byl v jistém smyslu užitečný. Přinejmenším v tom, že přinesl problém. Ti z nás, kteří jsou přesvědčeni, že je životní prostředí opravdu vážně ohroženo a doufají, že o tom prezidenta přesvědčí, se teď semkli v naší kampani,“ dodal Bloomberg.