Prezident Václav Klaus představil v Míčovně Pražského hradu svou novou knihu...

Prezident Václav Klaus představil v Míčovně Pražského hradu svou novou knihu Evropská integrace bez iluzí (23. listopadu 2011) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Klaus a Telička schvalují rozvážnost v Bruselu, ČSSD varuje před izolací

  • 228
Prezident Václav Klaus označil výsledek summitu EU za pragmatický a český postoj za správný. Česko a osm dalších nečlenských států eurozóny bude připojení k nové smlouvě na záchranu eura ještě zvažovat. ČSSD postup premiéra Petra Nečase v Bruselu znepokojil, žádá celonárodní debatu na toto téma.

Václav Klaus řekl, že výsledek nočního jednání v Bruselu vítá a je dobře, že si Česká republika vzala čas na rozmyšlenou.

Zatímco Velká Británie se k nové dohodě odmítla připojit úplně, hlavy států či vlád Bulharska, Česka, Dánska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Polska, Rumunska a Švédska naznačily možnost připojit se k procesu po konzultacích se svými parlamenty.

Summit v kostce

"Myslím, že není třeba naskakovat na tento rozjetý trend. A tento rozjetý trend je hájit špatný projekt, kterým je společná evropská měna, za každou cenu. Ta cena je vysoká již teď a ta cena bude narůstat. Myslím, že je třeba chovat se rozumně," řekl prezident.

Evropští lídři se na bruselském summitu dohodli na zavedení automatických sankcí pro rozpočtové "hříšníky" a pravidel pro vyrovnané rozpočty, nepůjdou však cestou změny základní smlouvy EU. Nyní se uvažuje o smlouvě jen mezi členy eurozóny, k nimž by se mohly přidat i další země, pokud by chtěly.

Nečas stál před dilematem. Nevybral nerozumně, říká Telička

Pavel Telička

Eurokomisař Pavel Telička

V diplomacii se Evropskou unií zabýval od roku 1991 (ve stálé misi ČR při EU). V roce 1998 povýšil na náměstka ministra zahraničí, o rok později se stal státním tajemníkem pro evropské záležitosti.

Během přístupových rozhovorů o vstupu Česka do EU vedl český vyjednávací tým, pak se stal velvyslancem a vedoucím Stálé mise ČR při EU. V roce 2004 byl krátce eurokomisařem, což kritizovali kvůli jeho členství v KSČ lidovci.

Vyčkávací postoj premiéra Petra Nečase chápe i bývalý člen Evropské komise a zkušený bývalý diplomat Pavel Telička.

"Stál před dilematem. Mohl souhlasit se souborem opatření, která sama o sobě nikam nevedou, na druhé straně mohl zůstat mimo hlavní proud a svým způsobem tak marginalizovat pozici České republiky. Jeho postoj se mi nejeví jako nerozumný," řekl iDNES.cz Telička.

Premiérova taktika podle něj neodpovídá českému lavírování, které už v minulosti na mezinárodní scéně Praze zatopilo. Nyní Teličkovi přijde rozumné nepřimknout se ani k jednomu z obou protipólů.

"Jak jsem pochopil, bude teď premiér čekat, jak bude vypadat návrh smlouvy jako takový. Teprve až bude na stole, budeme v pozici, v níž o něm budeme moci vyjednávat. Premiér si tím trochu 'koupil čas', kdyby byl ten návrh na stole už nyní, bylo by to něco jiného," podotkl Telička.

Diplomat upozornil, že pozice skeptických zemí - ráno tento blok tvořily Británie, Švédsko, Česko a Maďarsko - netvoří v EU silný vyjednávací blok. "Dominantní většina EU se asociovala se souborem těch opatření. Třeba Británie vliv sice má, ale je ve velmi specifické situaci. A Maďarsko je se svou politikou pro mnohé partnery outsiderem," řekl Telička.

Vyjednávání podle něj dospělo jen k odsouhlasení rámcového souboru opatření. "Ta sama o sobě de facto nic neřeší, ekonomickým zákonitostem nelze čelit jen tím, že dáte něco na papír. I dnes je v EU hranice tří procent HDP (deficit rozpočtu nesmí být dle maastrichtských kritérií větší než 3 % HDP, pozn. red.). Ale kdo to plní?" ptá se řečnicky Telička, který sice summit v Bruselu chválí jako první krok, ale jeho opatření za dostatečná řešení nemá.

Opozice: Postup vlády dostává Česko do izolace

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nechtěl věc vůbec komentovat. "Na jednání jsem osobně nebyl, proto se také nebudu vyjadřovat. Počkám si na přesné a konkrétní informace," řekl Schwarzenberg iDNES.cz.

Sociální demokracie v reakci na postup Nečase v Bruselu vyzvala vládu k celonárodní diskusi o pozici Česka a k dialogu s opozicí.

"Dostává to Česko na okraj evropské integrace a do izolace. Vyzýváme vládu, aby iniciovala celonárodní debatu, do které se budou moci zapojit i občanské iniciativy a odbory, jakou pozici má ČR zaujmout. Jedná se o budoucnost země, o rozhodnutí na desítky let dopředu. Jde o to, zda máme stát v centru integrace, nebo se ocitnout v izolaci," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Připomněl, že Česko je ekonomicky silně spjato s eurozónou, a tak je podle něj v životním zájmu země, aby nezůstávala stranou dohody většiny zemí EU.

Podobně se vyjádřil i šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. "Myslím, že naše vláda by měla být mnohem aktivnější a o věcech jednat. I přesto, že nejsme členy eurozóny. Také by se totiž mohlo stát, že už brzy nebude o čem jednat a Česká republika bude úplně mimo dění," dodal Kováčik. 

, , ,