Soud rovněž společnosti, která pro Metu služby správy obsahu poskytuje, zakázal propustit zaměstnance, kteří si na podmínky na pracovišti stěžovali. Případ by mohl mít vliv i na pracovní podmínky dalších moderátorů obsahu po celém světě, kterých je pouhých 15 000.
„Změní to způsob, jakým přemýšlíte a reagujete na věci. Možná bychom si mohli najít jiné zaměstnání, ale budeme schopní si jej udržet? Nejsem si jistý. Už nejsme schopní normálně fungovat,“ uvedl 33letý ugandský moderátor Frank Mugisha. Další zaměstnanci uváděli, že je práce znecitlivěla vůči explicitnímu obsahu, nahotě a sebepoškozování. Nejméně jeden člověk ze skupiny, která na Metu, majitele Facebooku, podala žalobu, se dokonce pokusil o sebevraždu.
Vražda v přímém přenosu
První známky nespokojenosti na pracovišti společnosti Sama, jež moderaci obsahu Metě z Keni poskytuje, vyšly na povrch již loni. Bývalý moderátor Daniel Motaung podal na obě firmy žalobu, v níž je obvinil z nevhodných pracovních podmínek, snahy potlačit vznik odborů a z vystavování explicitnímu obsahu na pracovišti bez dostatečné psychologické podpory.
„Vzpomínám si na svůj první zážitek, kdy jsem byl svědkem vraždy v přímém přenosu... Podvědomě jsem se zvedl ze židle a křičel. Na chvíli jsem téměř zapomněl, kdo jsem a kde se nacházím. Všechno bylo v prázdnotě,“ stojí v jednom ze svědectví předložených u soudu. Mnozí zaměstnanci Samy uvedli, že nevěděli, v čem přesně bude jejich práce spočívat, když se o zaměstnání ucházeli. Domnívali se, že se hlásí na běžné místo v zákaznických službách.
Evropská komise chce, aby internetové platformy označovaly obsah vytvořený AI![]() |
Společnost Sama se letos pokusila propustit 260 moderátorů Facebooku z důvodu údajné přebytečnosti poté, co se Meta rozhodla změnit poskytovatele moderace obsahu a přejít k evropské firmě Majorel. Moderátoři, kteří lobovali za lepší podmínky v Samě, se podle britské lidskoprávní organizace Foxglove rovněž ocitli na de facto černé listině a o práci v Majorelu se nemohli ucházet.
Soud v Keni rozhodl, že společnost Sama neposkytla dostatečné odůvodnění nadbytečnosti zaměstnanců, které chtěla vyhodit, a v předběžném verdiktu nařídil obnovení jejich pracovních míst. Samu rovněž označil za pouhého zprostředkovatele a Metu za hlavního zaměstnavatele. Meta se vůči rozhodnutí keňského soudu plánuje odvolat.
„Dnešní rozhodnutí je průlomové, a to nejen pro facebook,“ uvedl Cori Crider z organizace Foxglove. „Všichni giganti sociálních sítí by měli zpozornět. Doby, kdy se schovávali za outsourcing a vykořisťovali své klíčové bezpečnostní pracovníky, jsou dávno pryč,“ uzavřel.