Pomocí počítače dělá dětský nábytek z odpadu. Vodu jí přitom vozí osel

  17:25aktualizováno  17:25
Keňská firma FunKidz ve výrobě používá moderní technologie, ale potýká se s dodávkami základních energií. Navíc kvůli pozastavení těžby klíčového materiálu výroba nábytku zdražila a pere se s levnější konkurencí. I tak je úspěšná.

Dětský nábytek keňské společnosti FunKidz | foto: FunKidz

Ciiru Waweruová nemá při práci nouzi o výzvy. Keňská podnikatelka ve své továrně na dětský nábytek využívá nejnovější technologie, například počítačem řízené řezačky dílů. Zásoby vody ale do dílny firmy FunKidz pouhých dvacet kilometrů od hlavního města Nairobi vozí osel. Elektřina občas vypadává, takže se výroba neobejde bez dieselových generátorů.

Kromě toho, že tyto faktory snižují pracovní produktivitu, prodražují také výrobu. A ve finále snižují konkurenceschopnost výrobků na místním i světovém trhu, píše Quartz.

FunKidz existuje kolem deseti let a vždy se profilovala jako značka kvalitního nábytku. Své renomé rozšířila i za hranice Keni a snaží se vydobýt si pozici „africké Ikey“. Loni v únoru ale keňská vláda vyhlásila moratorium na těžbu dřeva. Waweruová tak čelí unikátní výzvě 21. století: jak zajistit, aby byl její byznys s funkčním a moderním nábytkem udržitelný a šetrný k životnímu prostředí.

Fotogalerie

Impulsem pro pozastavení těžby dřeva bylo pro vládu zjištění, že v posledních letech země přišla o víc než 810 kilometrů čtverečních lesa. S rostoucími suchy a ubývajícími dešti čím dál víc lidí volá po přísných opatřeních, která zastaví ilegální kácení stromů, zlepší dostupnost potravin, budou reagovat na klimatické změny a zachovají ceněnou biodiverzitu.

Od zavedení zákazu řezivo zdražilo a poptávka převýšila jeho nabídku. Waveruová, která zužitkovává jen materiály, jejichž původ lze vysledovat a ověřit, říká, že to omezilo její možnosti rychle získávat lokální nebo regionální zdroje, a tak rychleji růst. Navíc musí firma soutěžit s levným importovaným nábytkem. 

Keňský index produkčních cen, který vyjadřuje změnu cen zboží na úrovni konečné produkce a neobsahuje DPH ani přepravní náklady, v roce 2018 vzrostl o 0,9 procenta. Podle keňského statistického úřadu za zdražením je nárůst cen dřeva a vedlejších produktů.

„Ačkoli souhlasím, že musíme chránit životní prostředí a stromy miluji, jaký je pro můj podnik plán B?“ ptá se Waweruová.

Cirkulární ekonomika

Podnikatelka věří, že odpověď je v cirkulárním ekonomickém modelu. Ten je založen na minimalizaci odpadu, snížení celkového objemu výroby a maximální míře opětovného použití a recyklace jednou vyrobených věcí. 

Firma aktuálně zkouší projekty využívající k výrobě nábytku odpad ze zemědělské činnosti, škol, kanceláří i domácností. Například přebytky rýžových slupek mixuje s dalším vláknitým zemědělským odpadem. Materiál se slisuje a vyrábějí se z něj desky použitelné při výrobě nábytku, vybavení školních tříd nebo i jako stropní desky. 

Strategie FunKidz je v souladu s programy, které byly v Keni loni spuštěny s cílem podpořit udržitelné podnikání a vysadit 1,8 bilionu stromů. Východoafrická země sice chce do roku 2022 zvýšit podíl výrobního sektoru na svém HDP z 9,2 na 20 procent, podniky by ale měly zavést postupy šetrné k životnímu prostředí a zelené technologie. 

Paradox. Sloni se zachrání, když budou pomáhat těm, kdo je ohrožují

Waweruová nyní představuje svůj environmentálně šetrný nábytek po keňských školách. Podle ní by se měly třídy změnit a vypadat vesele a inspirativně. Aby mohly školy nábytek využívat, musí zasadit a starat se o své vlastní stromy. 

Podnikatelka se také zaměřuje na ženy. Je prý sice těžké je zaučit a udržet, nový obchodní model ale vytvořil dodavatelský řetězec, který zapojí víc žen, hlavně v zemědělství. Ty budou placeny za sběr, rozebírání, sušení a balení odpadu. 

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Další z rubriky

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Walmart žaluje Teslu. Tvrdí, že její solární panely způsobují požáry

Ilustrační snímek

Americký maloobchodní gigant Walmart žaluje společnost Tesla kvůli požárům, které údajně způsobily její solární panely....

Příliš drahé pití. Obchodní válka drtí výrobce americké whisky

Nabídka whisek obsáhne nejrůznější odstíny chutí.

Zájem o tradiční lihoviny ve světě prudce roste, jenomže americká whisky a bourbon se nemá čím chlubit. Jejich výrobcům...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz