Máme plné regály, hlásá supermarket ve Venezuele. Všude je však kečup

  20:27aktualizováno  20:27
Venezuela se již několik let zmítá v ekonomické krizi. Některé oblasti jsou bez zásob vody, lidé po celé zemi hladoví. Přesto mají státní supermarkety plné regály, jak ukazuje video natočené argentinským novinářem. Škoda jen, že většinu místa zabírá kečup. Je vyskládaný tak, aby vyplnil jinak prázdné police.

„Pokusili se vyplnit prázdné police, aby zamaskovali nedostatek potravin,“ řekl o natočeném videu ze supermarketu v Caracasu argentinský novinář Joaquín Sanchez. Prázdná místa v regálech nahradily potraviny, o které na trhu není nouze – kečup, špagety a pár dalších výrobků. „Bylo zde jen velmi málo produktů za vysoké ceny,“ citoval novináře portál MSN.

Venezuelané se s nedostatkem potravin, podvýživou a hladomorem potýkají poprvé v moderní historii. Ekonomickou krizi vyostřuje od začátku letošního roku politická situace v zemi.

 V lednu se předseda parlamentu Juan Guaidó prohlásil prozatímním prezidentem a postavil se proti kritizovanému prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Guaidó tak reagoval na prohlášení parlamentu, který označil prezidentské volby za nesvobodné a Madurův mandát za nelegitimní. Guaidóna uznala jako prozatímní hlavu státu většina západních zemí.

Je to středověk. Venezuela je bez elektřiny, zbídačení lidé rabují

Minulý týden se situace ještě zhoršila, když byly ve čtvrtek přerušeny na několik dnů dodávky elektřiny. Zavřené byly školy, lidé dostali pracovní volno. V Caracasu přestalo jezdit metro. Kvůli výpadku elektřiny byly v řadě regionů přerušeny také dodávky vody, uzavřeny byly též obchody, které se někde staly terčem rabování. 

Několikadenní výpadek elektřiny postihl též nemocnice, z nichž jen málo má vlastní generátory schopné fungovat několik dní. Podle opozice a nevládních organizací zemřely nejméně dvě desítky pacientů, novorozenců a lidí, kteří nedostali dialýzu. Vinu přisuzuje hospodářské politice socialistické vlády, která mimo jiné neinvestovala do energetické infrastruktury a miliony ze státního rozpočtu podle opozice zpronevěřila. 

Fotogalerie

Vláda zprávy o úmrtí v nemocnicích popírá. Prezident Maduro výpadek označil za sabotáž a „elektrickou a kybernetickou válku“ zosnovanou opozicí a Washingtonem, kteří se tak snaží venezuelskou vládu svrhnout.  

V pondělí informoval server BBC o Madurových plánech na rozsáhlé změny ve svém kabinetu. Své jednání zdůvodnil nutností změnit „fungování a metody“ vlády tak, aby byla schopna „čelit hrozbám“.

Archivní video: reportáž o blackoutu ve Venezuele

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Další z rubriky

Státy EU potvrdily souhlas s reformou autorských práv na internetu

Ilustrační foto

Zástupci členských zemí EU potvrdili souhlas s podobou reformy autorských práv na internetu. „Jde o milník při rozvoji...

Účetní použil firemní miliony k sexuálním hrátkám, firma málem zkrachovala

Ilustrační snímek

Britský účetní si celoživotní šikanu a sociální izolaci kompenzoval bujným nočním životem. Ten ale financoval z cizí...

Hugův román Chrám Matky Boží se po požáru Notre-Dame stal bestsellerem

Titulní strana prvního vydání románu Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži.

Historický román od francouzského spisovatele Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži se během úterý stal...

Najdete na iDNES.cz