Účty za šaty vévodkyň Kate a Meghan šplhají do milionů. Kdo je platí?

  14:00aktualizováno  14:00
Britské vévodkyně Meghan Markle a Kate Middleton jsou často pod drobnohledem veřejnosti a fotoaparátů. Stejně jako to, co mají zrovna na sobě. Svět je chce pokaždé vidět v něčem jiném, a tak za šaty musejí utrácet spoustu peněz. Kdo však jejich nákladné ošacení platí?

Elegantní pokrývka hlavy dokáže pozvednout každý outfit. A co teprve ten královský. Moc dobře to ví vévodkyně Kate i vévodkyně ze Sussexu. Obě dámy nosí na hlavách impozantní kousky. Ať už jde o baret, klobouk nebo doplněk do vlasů zvaný fascinátor. | foto: koláž iDNES.cz

Než se provdaly za prince Williama a Harryho, nedostaly od královské rodiny ani cent. I když už Meghan byla s Harrym zasnoubená, musela si své oblečení hradit sama nebo ze soukromých fondů svého milého, píše Cosmopolitan

I černé šaty od značky Ralph & Russo v hodnotě 75 tisíc dolarů (1,6 milionu korun), které měla na oficiálních zásnubních fotografiích, si musela Meghan zaplatit sama. Před svatbou se přitom hodnota jejího jmění odhadovala na 7 milionů dolarů (152 milionů korun). 

Rodina její švagrové Kate Middleton za svatební šaty své dcery zaplatila kolem 200 tisíc dolarů (4,4 milionu korun). I když nemá šlechtický původ, neznamená to, že by neměla peníze. Rodinná firma má hodnotu 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun). Kate si tak mohla dovolit nakupovat u návrhářů.

Fotogalerie

Po svatbě dostaly obě ženy „klíč od královské pokladny“. Otec princů Charles vlastní rozsáhlé Cornwallské panství, které spravuje vždy nejstarší syn kralujícího monarchy. Pokud se jednou králem stane Charles, titul vévody z Cornwallu spolu s panstvím připadne princi Williamovi.

Vévodství pronajímá pozemky, další příjmy Charlesovy rodiny pocházejí z investic a úrokových výnosů. Z toho všeho pak rodina hradí své soukromé, charitativní i veřejné výdaje. Podle Cosmopolitanu dosahují současné příjmy z tohoto panství 28 milionů dolarů ročně (609,4 milionu korun).

V loňském roce dostali William, Harry a Kate z tohoto fondu na financování svého veřejného života 4,8 milionu dolarů (104,5 milionu korun). V tom jsou započítány i výdaje na oblečení. S příchodem Meghan se částka zvýšila na 6,5 milionu (141,5 milionu korun).

Otázka zní, zda mohou mít šaty od návrhářů zadarmo. Nemohou. I když by každý návrhář byl z takové příležitosti nadšený, existuje přísné pravidlo, že členové královské rodiny nesmějí přijímat dary. Rodina si může nechat od návrhářů naposílat jen vzorky a pak zaplatit za to, co si nakonec vezmou na sebe. 

A co se děje se všemi těmi šaty, které se na vévodkyních objeví? Není to úplně zřejmé, ale pokud Meghan a Kate půjdou ve stopách své zesnulé tchyně princezny Diany, mohly by posílat šaty na dobročinné účely. Diana dva měsíce před svou smrtí prodala v dražbě 79 svých šatů ve prospěch léčby rakoviny a AIDS. Výtěžek dosáhl 3,25 milionu dolarů (dnešních 70,7 milionu korun).

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Ženy mají důvod víc topit. V chladu jim hůře funguje mozek, tvrdí studie

Ilustrační snímek

Ženy mají v debatách o tom, zda je v kanceláři moc teplo, nebo moc zima, nový silný argument. Nedávná německá studie...

Facebook začne testovat vlastní kryptoměnu, pracovně jí říká GlobalCoin

Ilustrační snímek

Facebook chce mít svou vlastní kryptoměnu. Provozovatel sociální sítě dokončuje plány na její vytvoření. Má se tak stát...

Tesla se řítí do propasti. Její akcie se od začátku roku propadly o 40 procent

FILE PHOTO: The logo of Tesla is seen in Taipei, Taiwan August 11, 2017....

Tesla na tom není vůbec dobře. Její akcie padají jako mouchy a analytici se předhánějí, kdo o společnosti vydá...

Najdete na iDNES.cz